7. apríla 2016

5 Mýtov o Stavbách s Drevenou Konštrukciou

Mýty okolo stavieb s drevenou konštrukciou

Okolo drevostavieb všeobecne koluje nespočetné množstvo mýtov, ktoré vznikajú predovšetkým vďaka neinformovanosti a nevedomosti ich šíriteľov. Mýty väčšinou šíria jedinci, ktorí nemajú svoje výroky ničím podložené, a napriek tomu nimi ovplyvňujú rozhodovanie potencionálnych záujemcov o stavbu z dreva. Tieto mýty Vás môžu pripraviť o značnú časť  finančných prostriedkov (drevostavby sú finančne menej náročné) a o budúci spokojný rodinný život bez starostí, ktorý inak drevostavby či moderné montované domy s konštrukciou z dreva  prinášajú.

Mýtus 1: Horľavosť

O tom, že drevo horí, nemožno polemizovať. V súvislosti s domom nás v prípade horľavosti však najviac zaujíma, aká je pri vzniku prípadného požiaru doba odolnosti konštrukcie a aké sú následné náklady na rekonštrukciu obhorenej konštrukcie. V oboch prípadoch vedie drevo nad betónom aj ocelí. Pýtate sa, ako je to možné? Betónová konštrukcia je vlastne oceľ zaliata do betónu, a práve oceľ má pri styku s požiarom tú nežiaduce vlastnosť, že sa pôsobením vysokej teploty taví a behom chvíľky úplne rúca.

Naopak drevo má od prírody danú obranyschopnosť proti požiaru, ktorá sa prejavuje tak, že pri vzplanutí si začne drevo vytvárať zuhoľnatenú ochrannú vrstvu, ktorá spomaľuje priamy styk plameňov so samotným prvkom a tak sa nemôže nikdy stať, že drevo zhorí v jednom okamihu v celej svojej podobe.

Toto tvrdenie potvrdzuje novinka v stavebnej aplikácii na súčasnom trhu, ktorou je obloženie oceľové konštrukcie drevom. Vďaka tomu, že drevená konštrukcia má oveľa vyššiu šancu požiar ustáť, sú náklady na rekonštrukciu logicky oveľa nižšie ako pri úplne zničené a zrútené oceľovej konštrukcie, ktorá sa vo väčšine prípadov musí realizovať celá znova.

A k horľavosti na záver: “Stretli ste sa niekedy so štatistikou, ktorá by potvrdzovala, že bývanie v drevostavbách je nebezpečnejší než bývanie v murovaných domoch?” Verím, že nie. Ak by tomu totiž tak bolo, médiá by nás touto informácií celkom isto zahltila.

Mýtus 2: Akustika a tepelná izolácia / akumulácia

Betónové stavby sa zaraďujú medzi stavby ťažké, pretože je v ich konštrukcii koncentrovaná vysoká hmotnosť betónu. A logicky, veľká objemová hmotnosť rovná sa výhoda pre útlm zvuku. Moderné montované domy s drevenou konštrukciou patriaci medzi stavby ľahké sa objemovou hmotnosťou so stavbou betónovou samozrejme porovnávať nemôže, avšak vďaka technologickému pokroku nepriezvučnosťou áno. Skladba konštrukcie montovaného domu z drevenou konštrukciou bola už tak harmonicky zladená a vyskladaná (viď. https://www.mirano.sk/skladby-stien/), že ak zakomponujete do drevenej konštrukcie všetky odporúčané prvky, nebudete počuť už ani vtáčika a nízke tepelne straty sú týmto tiež zaručené. Je tiež potrebné si uvedomiť, že tepelná izolácia a akumulácia sú dve úplne rozdielne veci. Izolácia zabraňuje úniku tepla a akumulácie je zase proces, kedy je materiál schopný zužovať tepelnú energiu v prípade, že je jeho okolie chladnejšie a naopak. Drevo má obe tieto vlastnosti, vie teplo prijímať aj vydávať a zároveň izolovať. Tieto jeho pozitívne vlastnosti sa prejavia najviac u masívnych zrubov, kde je koncentrácia dreva najväčšia.

Mýtus 3 : Životnosť

Čo sa týka drevostavieb všeobecne, panujú obavy, že nespĺňajú požadovanú normu nesmrteľnosti. To však bohužiaľ žiadna stavba. Každá má totiž danú svoju fyzickú i morálnu životnosť a každá z týchto životností je ohraničená. Nižšie uvedené rozmedzie životnosti sú platné pre drevostavby, montované domy s drevenou konštrukciou avšak aj pre stavby murované alebo betónové. Na ktorom míľniku sa zastavíte a budete musieť investovať do úprav či novostavby, závisí najmä to, ako kvalitne je stavba zhotovená, do aké miery boli použité kvalitné materiály pri stavbe a ak je dom následne udržovaný.

  • Životnosť nosných konštrukcií : 100 – 150 rokov aj viac
  • Životnosť doplnkových konštrukcií ( okná, inštalácia atď.) : 20 – 50 rokov
  • Životnosť prevádzkyschopnosti na zodpovedajúcej úrovni kvality života : 15 – 30 rokov

Mýtus 4: Bungalovy a povodne

Moderné montované domy s drevenou konštrukciou nie že nie sú vhodné do záplavových oblastí, ba naopak. Drevo vplyvu vody odoláva dlhodobo a v žiadnom prípade nehrozí zrútenie drevenej konštrukcie. Dôležité je skôr kotvenie stavby do základov a kvalita základov vôbec. Preto by sa mala pozornosť pri novostavbe v záplavových oblastiach sústrediť najviac na tieto dva spomínané aspekty. Po opadnutí vody sa montovaný dom z drevenou konštrukciou po menšej rekonštrukcii stáva obývateľnú už v priebehu niekoľkých týždňov, pričom sa za túto dobu necháva iba riadne vyschnúť a potom sa realizujú stavebné úpravy v podobe výmeny premočených materiálov (sadrokartón, tepelná izolácia) a to iba do výšky ich premočení. Takže sa dá povedať, že ak je drevený montovaný dom napadnutý veľkou vodou, vy rozhodne nebudete tí z televíznych obrazoviek, ktorí nadobro stratili svoju strechu nad hlavou alebo tí ktorých čaká cena za rekonštrukciu v horibilných sumách.

Mýtus 5: Montovaný drevený dom a iné prírodné katastrofy

Pred vyvrátením daného mýtu sa skúsme pozastaviť nad tým, či je vôbec dôležité zaoberať sa v našich prírodných podmienkach tým, aby sme mali dom, ktorý nezľahne so zemou vďaka miestnym otrasom, a ktorý neodfúkne lokálny vietor. Aby sa tak stalo, musel by tento vietor mať podobu tornáda prípadne hurikánu a otras krajiny by musel mať minimálne o sile 6 Richterovi škály, čo sa na území Slovenska doteraz nestalo. Ak sa však stále obávate niečoho tak nepravdepodobného, stavte práve na drevo. To má totiž ideálny pomer medzi pevnosťou, hmotnosťou, tuhosťou a pružnosťou a v cudzine sa priamo odporúča do seizmických oblastí.

A aj tu pamätajte, že najdôležitejším prvkom stability domu je správne a kvalitne zhotovený podklad a ukotvenie stavby k podkladu. “Ukázalo sa, že za mýtami okolo drevostavieb a stavieb z drevenou konštrukciou sa skrývajú skôr ich prednosti. Miesto dôvery v neoverené informácie sa preto radšej informujte prostredníctvom odborných zdrojov a štatistík. Zistíte tak, že vlastniť dom za tak prijateľnú obstarávaciu cenu, akú bungalovy majú, je nielen veľmi výhodnou životnou investíciou, ale zároveň zárukou kvality budúceho života vášho, celej vašej rodiny a celej spoločnosti.“

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov