Blog

Montované domy na kľúč (1)

Rozhodujete sa pre vlastný dom, no neviete sa zorientovať v širokej ponuke na trhu? Kúpiť ho na inzerát? Postaviť vlastnými rukami murovaný, tak ako sa to robievalo kedysi? Alebo zvoliť modernú novinku v podobe montovaného domu? Práve montovaný dom dokáže splniť všetky vaše vysoké nároky.

Keď máte obmedzený rozpočet, poteší vás jeho priaznivá cena, ktorá je takmer o polovicu nižšia ako pri murovaných či betónových domoch. Tenké steny však poskytujú rovnakú izoláciu ako múry či iné materiály. Dostanete tak vysokokvalitnú stavbu za menej peňazí.

Na svoj nový domov nemusíte ani čakať dlhé mesiace. Firma Mirano s.r.o ho dokáže postaviť za niekoľko týždňov. Keby ste sa preň rozhodli napríklad dnes, Vianoce už budete oslavovať vo svojom. Okrem toho, vaše mesačné náklady na dom budú vďaka jeho vysokým izolačným vlastnostiam a jeho schopnosti zachytávať a riadiť vnútornú teplotu aj výmenu vzduchu skutočne veľmi nízke. Montované domy na kľúč sa totiž stavajú v hornej energetickej hranici triedy A. K úspore kuriva a elektriny dochádza aj vďaka dobre situovaným oknám s izolačnými trojsklami. Vykurovanie v dome je zas sústredené predovšetkým v podlahe, čo zvyšuje pocitovú teplotu, lebo vám prináša teplo priamo od nôh. Zároveň to zabraňuje vzniknutému teplu držať sa len pri strope kde pri nástenných radiátoroch často unikalo a bolo tak prakticky k ničomu.

Montované domy na kľúč sú v súčasnosti tak precízne naprojektované, že v nich nie sú žiadne nevyužívané priestory či zbytočne priestranné chodby. Aj v zdanlivo malom domčeku sa môže ukrývať pracovňa, technická miestnosť, šatníky i dve kúpeľne. Miestnosti sú rozvrhnuté tak, aby zachytávali čo najviac denného svetla. Vďaka kvalitným a funkčným úzkym stenám vzniká menšia zastavaná plocha a väčší vonkajší priestor sa tak dá využiť na záhradu, bazén alebo garáž.

Voľba pozemku

Montovaný dom postavíme v priebehu niekoľkých mesiacov, to sme si už povedali. No ešte predtým, ako sa pustíme do samotnej stavby, potrebujete mať pripravený pozemok aj s náležitými formalitami. A to tiež zaberie nejaký čas.

Ak už vlastníte pozemok, celá príprava sa výrazne kráti. Ďalším krokom je výber projektanta, ktorý vám pomôže s vypracovaním projektovej dokumentácie. Jeho služby ponúka aj naša firma, ak si u nás dáte postaviť montovaný dom. Jednoducho si vyberiete už hotový projekt z ponuky a ušetríte tak veľa času alebo so skúseným odborníkom vypracujete projekt podľa vašich originálnych predstáv. Ak presne viete čo chcete, pôjde to rýchlo. No v prípade, že budete projekt meniť a pripomienkovať, natiahnete túto fázu aj na dva mesiace.

K nevyhnutným papierovačkám patrí aj vystavenie stavebného povolenia, ktoré podáte na príslušnom stavebnom úrade. Okrem projektu potrebujete aj vyjadrenia od rôznych inštitúcií, ako napríklad správcov inžinierskych sietí, ktorí vám musia dať súhlas s napojením stavby na ich prípojky. Ak je potrebné dopravné značenie na vjazd a výjazd zo staveniska, neminie vás ani návšteva dopravného inšpektorátu a inšpektorátu požiarnej ochrany. Tieto náležitosti je potrebné riešiť hneď ako budete mať projektovú dokumentáciu v rukách. Každá inštitúcia má totiž na vyjadrenie sa k vašej žiadosti 30 dní, niekedy to trvá aj viac. Priemerná doba vybavovania stavebného povolenia sa pohybuje okolo štyroch mesiacov. Po obehaní všetkých úradov a nazhŕňaní potrebných povolení to už pôjde ako po masle. Váš nový dom na kľúč aj so základovou doskou bude hotový za tri mesiace.

Susedov si treba hýčkať

Susedia hrajú v získaní stavebného povolenia dôležitú úlohu. Svojimi pripomienkami, návrhmi či námietkami ho totiž dokážu poriadne skomplikovať a mnohokrát aj bolestne natiahnuť. Nie vždy sa to dá, no ak je to len trochu možné, skúste terén vopred presondovať, s budúcimi susedmi sa zoznámiť. Ak si ich získate slušným správaním a zároveň stavíte na vysoko kvalitný a ťažko napadnuteľný projekt od spoločnosti Mirano s.r.o, máte vyhraté.

Pridať komentár