Blog

Montované domy na kľúč (2)

Keď už celkom seriózne uvažujete o montovanom dome na kľúč, určite vám hlavou víria aj otázky jeho financovania. V hre sú vlastné zdroje, bankové produkty, rôzne kombinácie a dokonca aj dotácia.

Ak nedisponujete hotovosťou, ktorá by pokryla všetky náklady na váš nový domov, pravdepodobne sa budete musieť obrátiť na banku či inú finančnú inštitúciu. Dobrou správou je, že to budete mať jednoduchšie v porovnaní s tými, ktorí si zaobstarávajú klasický murovaný dom. Vďaka rýchlosti výstavby totiž montované domy na kľúč bankám urobili nečakaný škrt cez rozpočet. Ak totiž klient žiada peniaze na stavbu murovaného domu, musí najprv za svoje vlastné prostriedky postaviť základy a murivo do výšky jedného metra. Potom si pozve geodeta, ktorý mu stavbu zameria a vloží vklad do katastra nehnuteľností. Až potom môže požičané peniaze čerpať, lebo až v danú chvíľu ručí nehnuteľnosťou. Za ten čas však už montovaný dom dávno stojí. Hypotéky kvôli tomuto postupu stratili význam a banky sú tak nútené prichádzať s novými finančnými produktmi a možnosťami vhodnými práve pre drevostavby a montované domy.

Ak sa chystáte financovať dom kombináciou vlastných a cudzích peňazí, máte na výber z viacerých možností. Jednou je stavebné sporenie a úver zo stavebných sporení. Po dvoch rokoch budete mať nasporenú aj polovicu sumy, ktorú si chcete požičať na stavbu a budete môcť požiadať o úver. Ďalšou možnosťou je preklenovací úver zo stavebného sporenia, ktorý sa dá použiť vtedy, keď na pridelenie riadneho úveru nechcete alebo nemôžete tak dlho čakať. Pozor, tu na vás striehnu aj podstatne vyššie úroky. Keď sa bavíme o financovaní montovaného domu, je dobré mať na zreteli aj Operačný program Kvality životného prostredia Zelená domácnostiam. Tento program vám pomerne veľkorysým príspevkom prispeje peniazmi na fotovoltaické panely, veterné turbíny, slnečné kolektory, kotle na biomasu alebo tepelné čerpadlá.

Ak nemáte k dispozícii vlastné prostriedky, nie je problém si požičať celkovú sumu na výstavbu domu vrátane všetkých nákladov. Môžete uvažovať o hypotéke. Ručiť sa v tomto prípade dá ďalšou nehnuteľnosťou alebo stavebnou parcelou. Okrem hypotéky banky ponúkajú aj predhypotekárny úver, v prípade, že nie ste schopný zabezpečiť záložné právo. Z neho budete čerpať peniaze dovtedy, kým budete banke schopný predložiť zápis v katastri nehnuteľností. No ešte lepšou možnosťou sú novovznikajúce produkty bánk určené priamo pre potreby drevostavieb. Práve táto cesta je najrýchlejšia, najpohodlnejšia aj najekonomickejšia. Na detaily sa informujte priamo vo vašej banke.

Získajte dotáciu od štátu

Montovaný dom na kľúč by vás mohol vyjsť o niekoľko tisíc eur lacnejšie vďaka dotácii, ktorú poskytuje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.  Chce ňou podporiť kvalitné a úsporné bývanie. Môže o ňu požiadať každý občan starší ako 18 rokov s trvalým pobytom na Slovensku, ktorý je majiteľom drevodomu alebo montovaného domu a pozemku, na ktorom táto stavba stojí. Môžete teda o ňu požiadať až po zhotovení stavby. Táto dotácia je určená pre úsporné nízkoenergetické montované domy, ktoré vyhovujú prísnym tepelno – izolačným kritériám. Tými prejdú len domy zaradené do energetickej triedy A0 alebo do triedy A1, ktoré patria do portfólia firmy Mirano s.r.o.

Ďalšou z kľúčových podmienok je, aby nebol dom stavaný svojpomocne, ale profesionálnou firmou. Zastavaná plocha domu musí byť najmenej 75 m2, musí disponovať najmenej tromi obytnými miestnosťami a jeho obstarávacia cena uvedená v zmluve o dielo je minimálne 65 000 eur bez DPH. V prípade holodomu je to minimálne 55 000 eur a ak ide o hrubú stavbu, 30 000 eur. Do tejto sumy sa však nezapočítavajú náklady na zhotovenie základovej dosky. Účelom využívania stavby musí byť len rodinné bývanie, na podnikanie slúžiť nemôže v žiadnom prípade. Keď vaša stavba tieto podmienky spĺňa, podajte si žiadosť o dotáciu, ktorá je určite zaujímavým finančným príspevkom. Zoznam príloh, ktoré k žiadosti potrebujete doložiť, ako aj postup, sme pre vás zmapovali v tomto článku na našom blogu. Žiadosť sa podáva Pôdohospodárskej platobnej agentúre do 30 dní odo dňa zverejnenia výzvy na predkladanie žiadostí na webstránke agentúry. Stačí teda sledovať web tejto inštitúcie a keď sa na ňom objaví výzva, promptne zareagovať.

Je dôležité spomenúť, že táto dotácia má vyššími sumami podporovať predovšetkým menej rozvinuté oblasti našej krajiny. Až 13 000 eur môžete dostať, keď váš dom stojí napríklad v Rimavskej Sobote, Revúcej či v Lučenci. Bratislava s takou vysokou čiastkou počítať nemôže, dom dostane 6 000 eur.  

Pridať komentár