Rekuperácia

Čo vlastne je vetranie s rekuperáciou tepla?

Systém vetrania s rekuperáciou tepla slúži na zaistenie optimálnej výmeny vzduchu v objekte a zároveň minimalizáciu tepelných strát pri vetraní. Tepelné straty vetraním v bežných rodinných domoch, kde je vetranie zaistené systémom mikroventilácie alebo okenných štrbín, tvorí až 40 % celkovej straty objektu.

Na čo slúži vetranie s rekuperáciou tepla?

Moderné nízkoenergetické a pasívne rodinné domy sa preto už prakticky bez systému núteného vetrania s rekuperáciou tepla nezaobíde. Stále väčšie nároky na tesnosť obvodového plášťa budovy i ostatných konštrukčných prvkov vedú k faktu, že v objekte nie je zaistená dostatočná výmena vzduchu a hrozia problémy s vlhkosťou, so vznikom plesní a s množením mikroorganizmov ako sú napr. roztoče, čo mnohokrát môže viesť i ku zdravotným problémom obyvateľov domu.

Tieto problémy po inštalácii ventilačného systému odpadajú. Objekt je vetraný automaticky, i v čase keď nie je obývaný, v tento čas s nižšou intenzitou výmeny vzduchu.

Rekuperačný výmenník je dnes neoddeliteľnou súčasťou moderných vetracích systémov. Slúži na odovzdávanie tepla medzi odvádzaným znehodnoteným a privádzaným čerstvým vzduchom do objektu.

Je potrebné si však uvedomiť, že sa nejedná o vykurovanie, ale iba o zaistenie nutnej výmeny vzduchu. Vetracie systémy pre rodinné domy nevyžadujú detailný projekt ani žiadny zložitý výpočet.

Rekuperácia má množstvo výhod. 

 • Veľmi nízka hlučnosť
 • Široká možnosť naprogramovania
 • Účinnosť až 92 %
 • Vyberateľné umývateľné filtre
 • Max. výkon 270 m3/hod
 • Žiadne zápachy z kuchyne po niekoľkých hodinách po dovarení obedu
 • Žiadne zápachy s WC a technických miestností
 • Žiaden nepríjemne vydýchaný vzduch ráno
 • Udržuje správnu vlhkosť vzduchu v miestnostiach
 • Eliminácia rosenia okien a tvorba plesní
 • Vhodnosť pre alergikov (žiaden peľ, kvôli prechodu vzduchu cez filtre)

 

Komfovent Domekt R200 V –  Rekuperačné jednotky Komfovent Domekt sú primárne určené na vetranie rodinných domov a bytov. Jednotky spĺňajú požiadavky pre pasívne a nízkoenergetické domy čoho dôkazom je certifikát Passive House Institute.

Centrálna rekuperačná jednotka Domekt R-200-V spĺňa kritériá na zaradenie do energetickej triedy „A“. Je vybavená rotačným výmenníkom so spätným získavaním vlhkosti s tepelnou účinnosťou 82 %. Výhoda rotačného výmenníka je, že zabezpečuje čiastočné spätné získavanie vlhkosti, čo sa v zimnom období prejaví na nižšom vysušovaní miestností ako pri iných typoch výmenníkov.  Maximálny prietok vzduchu 253 m3/hod. V jednotke je integrovaná dohrevová špirála. Filtráciu vzduchu zabezpečujú filtre triedy M5. Na ovládanie jednotky slúži dotykový ovládač.  Funkciu bypasu zabezpečuje zastavenie rotácie výmenníka.

Vďaka kompaktnému tvaru má veľmi malé priestorové požiadavky.  Nepotrebuje odvod kondenzu. Navyše jednotky nezamŕzajú ani pri teplotách blížiacich sa k -30 stupňov, takže sú ideálnym riešením do horských oblastí, no nielen tam.  Dá sa použiť ako súčasť kuchýň, špájz, alebo predsiení. Na predný panel je možné pripevniť dosku v dekore nábytku, aby splývala s prostredím.