Montované domy

Dom je miesto, kde trávime spolu so svojou rodinou nielen väčšinu svojho života, ale zároveň ho vnímame aj ako svoje útočisko. Preto je pochopiteľné, že každý budúci majiteľ sa snaží, aby bol jeho dom čo najkvalitnejší, samozrejme v rámci jeho finančných možností. Murovaný dom vždy zostane klasikou, avšak jeho výstavba si vyžaduje nielen veľa financíí a práce, ale aj pomerne dlhý čas. Alternatívou je montovaný dom, ktorý už síce nemôžeme považovať za novinku, ale stále sme si naň akosi úplne nezvykli.

Montovaný dom láka záujemcov najmä cenou, ktorej klasický murovaný dom nemôže konkurovať. Toto býva rozhodujúcim argumentom pre množstvo ľudí nielen z pohľadu výšky hotovosti, ktorú majú k dispozícii, ale najmä pri otázke úveru, pretože vo výške potrebnej na kúpu či stavbu klasického domu ho mnoho žiadateľov jednoducho nedostane.

Ďalšou výhodou je, že niektoré práce si môže zrealizovať zákazník svojpomocne, napríklad etapu dom na kľúč (obklady, dlažba a sanita, plávajúce podlahy, interiérové dvere, maľovanie…) Taktiež je možnosť zrealizovať z našej strany len hrubú stavbu a ostatné veci (zateplenie, fasáda, sadrokartóny, elektroinštalácia, vodoinštalácia a podobne) si môže dokončiť zákazník sám.

Drevená konštrukcia pozostávajúca z KVH hranolov sa skladá priamo na mieste výstavby na základovej doske (nie vo fabrike), preto sú možné ešte menšie úpravy počas výstavby (posunutie okna, dverí, priečky a podobne). Konštrukcia sa zvonku oplášti OSB 3 doskou, následne sa zrealizuje krov. Tento sa dáva píliť na každú stavbu zvlášť, priamo na stavbe sa len vypiľujú potrebné spoje. Na strechu sa používa zväčša škridľu, ktorá má dlhú životnosť a veľmi pekný vzhľad.

Súčasné montované domy disponujú certifikátmi odolnosti proti požiaru, plesniam a škodcom.

Nevýhodou montovaného domu sú paradoxne predsudky, ktoré síce pomaly ustupujú, no bude to ešte predstavovať zrejme dlhý proces. V tejto oblasti totižto výrazne zaostávame za zahraničím. Nedôvera pramení najmä z mylnej predstavy, že steny montovaného domu nie sú dostatočne pevné. Možno je pravdou, že prvé montované domy mali čo zlepšovať, odvtedy sa však veľa zmenilo. V prvom rade sa dbá na kvalitu materiálov a kvalitu práce. A keďže na obvodové a priečkové steny používame z oboch strán OSB 3 dosku, steny sú pevné rovnako ako murované. Preto je možné na ne zavesiť kadečo bez obmedzenia.

Hlavné výhody montovaného domu:

 • rýchlosť výstavby
 • rovnaký vzhľad ako murované (aj z exteriéru, aj z interiéru)
 • cenová dostupnosť (sú o cca 30% lacnejšie ako murované domy)
 • nižšie prevádzkové náklady na elektrickú energiu (montovaný dom v našich skladbách stien spĺňa energetickú triedu primárnej energie skupinu A1)
 • možnosť výstavby počas celého roka, keďže sa jedná o suchú výstavbu (okrem základovej dosky)
 • životnosť domu porovnateľná s murovanou verziou
 • odolnosť proti ohňu (zabezpečená používaním nehorľavých materiálov)
 • možnosť postaviť akýkoľvek dom (musí však byť naprojektovaný ako montovaný, aby vyhovoval po statickej stránke)
 • väčšia úžitková plocha domu (obvodové a priečkové steny majú menšiu hrúbku ako murované steny)
 • flexibilita pri výstavbe (možnosť popresúvať priečky, okná, dvere…)
 • rozvody elektriny, vody a kanalizácie vedené v konštrukcii (nie je potrebné sekanie ako pri klasických stenách)
 • možnosť zrealizovať si niektoré práce svojpomocne (maľovanie, montáž obkladov, dlažby, sanity, plávajúcej podlahy…)