22. júla 2020

Podpivničený bungalov – kedy by ste sa mali rozhodnúť pre túto možnosť?

Pivnice bývali kedysi samozrejmosťou každého domu. Uskladňovalo sa v nich ovocie, zelenina, víno, ale aj sezónne veci. Pri súčasnom trende výstavby bungalovov sa od výstavby pivníc upúšťa. My sme sa však pozreli na to, kedy a prečo sa podpivničený bungalov oplatí.

Pokiaľ zvažuje či postaviť bungalov s pivnicou alebo bez, je potrebné zvážiť všetky klady a zápory. 

Podpivničený bungalov a jeho výhody

Medzi hlavné výhody podpivničeného domu patria samozrejme priestory navyše. Tie je možné využiť na skladovanie sezónneho oblečenia, bicyklov, lyží alebo kosačiek. Podobne sa pivnica dá použiť aj na uchovávanie trvanlivých potravín a zaváranín, kde chladnejšie priestory pod zemou poskytujú lepšie podmienky na skladovanie. 

Pivnica však nemusí skončiť iba ako skladisko. Stačí využiť prirodzenú vlastnosť, teda stabilnú celoročnú teplotu a pretvoriť pivnicu na vinárničku. Spoločne s priateľmi tam môžete tráviť čas najmä v lete, keď je vonku neznesiteľné teplo a večer na terase znepríjemňujú komáre. Zároveň v podzemí nebudete rušiť susedov. 

Ak nie ste zrovna priateľom vína, stále môžete pretvoriť pivnicu na posilňovňu, hudobnú skúšobňu, dielňu alebo technickú miestnosť. Navyše správne postavené pivničné priestory môžu v prípade potreby poslúžiť aj ako štandardné izby. 

Nevýhody bungalovu s pivnicou

Hlavnou nevýhodou podpivničených bungalovov býva cena. V závislosti od veľkosti pivnice sa môže stavba predražiť až o 30% do 50%. Výstavbu pivnice predražuje napríklad odvoz zeminy, veľké množstvo betónu a tiež potreba poriadnej hydroizolácie. Práve podzemná alebo zrážková voda dokáže v prípade zle zaizolovanej pivnice spraviť poriadnu neplechu. 

Výsledkom sú potom vlhnúce priestory, ktoré sú nevyužiteľné na žiaden z vyššie spomenutých účelov. 

Kedy zvažovať podpivničený bungalov?

Uvažovať o tom, že si vyberiete podpivničený bungalov by ste mali vo chvíli, kedy viete, že budete potrebovať ďalšie priestory v dome. Niektorí pre uskladnenie bicyklov alebo kosačky uprednostňujú radšej záhradný domček alebo garáž ako pivnicu.

V tomto prípade je však potrebné brať do úvahy aj veľkosť pozemku. Pri súčasných 5 árových stavebných pozemkoch môže byť výhodou využiť už raz zastavaný priestor a nechať tak zvyšok záhrady na iné účely. 

Podpivničený bungalov sa oplatí aj pokiaľ nie je pozemok rovný, ale je do svahu. V takejto situácii už samotný terén nabáda k podpivničeniu. Prvá časť pivnice totiž môže byť kompletne schovaná pod zemou. Druhá potom môže vytŕčať mimo terén vďaka čomu získate prakticky jedno podlažie. Príklad jedného z projektov, ktorý sme týmto spôsobom postavili - podpivničený bungalov v obci Hrašovík.

Aký je postup pri stavbe bungalovu s pivnicou?

Ešte predtým, ako začnete vyberať projekt bungalovu, ktorý by ste chceli podpivničiť, odporúčame zájsť na svoj stavebný pozemok. Nie všetky sú totiž vhodné na bezproblémovú výstavbu pivnice. Problémom môže byť napríklad nestabilné podložie alebo vysoká hladina spodnej vody. Na zistenie podložia je dobré zavolať si odborníkov, ktorí spravia geologický prieskum

Hladinu spodnej vody môžete zistiť aj svojpomocne. Stačí sa spýtať susedov, či im pri výstavbe nerobila voda problémy, prípadne v akej hĺbke majú vodu v studni. V prípade pozitívnych informácií sa potom dostáva k slovu projektant alebo ak už máte na podpivničený bungalov projekt a stavebné povolenie, tak aj stavebné stroje. 

Samotnú výstavbu pivnice je možné realizovať svojpomocne. Tu však treba byť extrémne opatrný. Navyše je dobré mať s podobnými stavebnými prácami skúsenosti. Inak môžete napríklad zle zaizolovať časť pivnice a už je problém na svete. 

Stávkou na istotu je výber firmy, ktorá má s výstavbou podpivničených bungalovov skúsenosti. Naša firma už realizovala viacero rodinných domov s pivnicou. Za zmienku tiež stojí, že všetky projekty domov v našom katalógu je možné podpivničiť. Stačí si len vybrať. 

Bungalov s pivnicou vás teda na jednej strane vyjde viac, než ten “obyčajný”. Na druhú stranu získate navyše užitočné priestory, ktoré zbytočne neuberú z veľkosti pozemku, alebo úžitkovej plochy.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov