17. novembra 2021

Hrubá stavba, holodom alebo stavba na kľúč. Aký stupeň dokončenia domu si vybrať?

Plánujete stavbu rodinného domu? Potom zrejme aj vy stojíte pred dilemou, do ktorého stupňa dokončenia domu si nechať svoj budúci domov postaviť. Hrubá stavba, holodom aj stavba na kľúč sú tri rozdielne fázy. Každá z nich má pre vás svoje výhody aj nevýhody. Zhrnieme si ich v nasledujúcom článku. 

V minulosti bolo bežné, že si mladí stavali svoj dom iba s pomocou rodiny a kamarátov. Takáto výstavba síce vyšla lacnejšie, no zvyčajne sa natiahla aj na rok či viac. 

Dnes už tento trend postupne mizne a vo veľkej miere si ľudia nechávajú svoje budúce domovy postaviť stavebnou firmou. Má to samozrejme svoje pre aj proti. Profesionálni stavbári postavia rodinný dom rýchlo a spoľahlivo, takže často za niekoľko mesiacov môžete bývať. Negatívom je cena. Do vrecka budete musieť siahnuť podstatne hlbšie, ako v prípade svojpomocnej stavby. 

Zrejme aj preto sa postupne vytvorili tri stupne dokončenia domu. Poznáme ich pod označeniami ako hrubá stavba, holodom a dom na kľúč. 

Hrubá stavba a jej výhody a nevýhody 

Hrubá stavba predstavuje prvý a najnižší stupeň dokončenia domu. Ide o uzatvorenú konštrukciu, ktorá má postavené obvodové múry, vnútorné priečky a strop. Zároveň má dokončenú strechu vrátane strešnej krytiny a odkvapov, namontované okná s vonkajšími parapetmi a osadené vchodové dvere. 

Chýba teda napríklad vonkajšie zateplenie (pokiaľ je potrebné), fasáda, vnútorné omietky, izolácia strechy, betónový poter a vnútorné rozvody vody, elektriny a pod. 

Niektoré stavebné firmy môžu mať odlišnú predstavu o tom, aký technický štandard by hrubá stavba mala mať. Preto je dôležité si dopredu všetko s danou spoločnosťou prejsť. Vo väčšine prípadov je totiž potrebné mať už vybudované základy ešte predtým, než sa stavebná firma pustí do realizácie hrubej stavby. 

Výhody hrubej stavby sú viaceré. Nakoľko ide o najjednoduchší stupeň dokončenia domu, je táto možnosť aj najlacnejšia. Stavebná firma je schopná realizovať hrubú stavbu za veľmi krátky čas, takže vám budúci domov rastie takpovediac pred očami. 

Za negatíva hrubej stavby možno považovať fakt, že pred vami zostáva stále veľké množstvo práce najmä v interiéri. Vybaviť rozvody inžinierskych sietí, zatepliť podlahu a spraviť poter, podlahy, omietky, kúpeľňu a pod. 

Hrubá stavba je vhodná najmä pre tých, ktorí potrebujú rýchlo postaviť “kostru” domu, no zároveň sa chcú realizovať pri dokončovaní interiéru. Ideálne najmä pre domácich majstrov, ktorí si dokážu sami urobiť viaceré stavebné úkony v dome. 

Čo je holodom a kedy si zvoliť tento technický štandard?

V porovnaní s hrubou stavbou predstavuje holodom vyšší štandard. Ide o stavbu rodinného domu, ktorá je napojená na všetky inžinierske siete (voda, elektrina, rozvody tepla, prípadne plyn), je kompletne zateplená (samozrejme v závislosti od návrhu projektu domu). V budove sú dokončené stropy, omietky a je vymaľované. 

Dokončená je aj tepelná izolácia podlahy a poter. V závislosti od projektu domu resp. vybavenia je namontovaná aj vzduchotechnika, príprava pre digestor či plynový kotol. Stále však chýbajú interiérové prvky ako sanita na toalete či kúpeľni, podlahy, interiérové dvere a osvetlenie. 

Holodom teda nie je vhodný na okamžité nasťahovanie. Je potrebné urobiť ešte niekoľko finálnych úprav, aby bolo možné v danej domácnosti plnohodnotne bývať. Hlavná výhoda holodomu spočíva v tom, že stavba je už takmer hotová. Na dokončenie interiéru stačí niekoľko pracovných víkendov alebo zopár šikovných majstrov. 

Za hlavnú nevýhodu holodomu môžeme považovať fakt, že takýto technický štandard je už podstatne nákladnejší, ako tomu bolo v prípade hrubej stavby. Medzi týmito dvoma stupňami dokončenia domu je u nás v Mirano napríklad v prípade bungalovu 56 rozdiel 50 tisíc eur. Cena sa samozrejme odvíja od množstva stavebných úkonov, ktoré je potrebné medzi hrubou stavbou a holodomom realizovať. 

Pre koho je holodom ideálny? Predovšetkým pre tých, ktorí nemajú možnosť venovať sa dokončovaniu holodomu. Alebo sa im nechce riešiť vybavovanie majstrov na zateplenie, poter, vnútorné omietky a pod. 

holodom

Dom na kľúč alebo majte dom bez starostí

Posledný a najvyšší technický štandard stavby je dom na kľúč. Ide o riešenie, ktoré je najmenej stresujúce a najpohodlnejšie. V podstate sa stačí iba nasťahovať. Dom je teda dodaný v momente, kedy je zo stavebného hľadiska hotový.

Oproti predchádzajúcemu stavu sú dokončené aj podlahy, sanita a sú osadené interiérové dvere. Jeho výhoda je zrejmá. Ako investor si nemusíte špiniť ruky pri dorábke domu, ani si lámať hlavu so zháňaním stavebných firiem alebo majstrov, aby vám rozostavaný dom sfinalizovali. 

Nevýhodou býva vyššia cena. Treba však dodať, že rozdiel medzi holodomom a domom na kľúč nebýva zvlášť výrazný. V prípade už spomínaného projektu bungalovu 56 je cena pri dome na kľúč o osem tisíc vyššia v porovnaní s holodomom. 

A pre koho sa dom na kľúč hodí? Jednoznačne pre tých, ktorí si chcú užiť takmer bezstarostnú výstavbu domu a sú ochotní si za tento luxus priplatiť.

Na záver

V Mirano ponúkame svojím zákazníkom všetky tri technické štandardy výstavby domov. Zároveň máme širokú ponuku rodinných domov obsiahnutých v našom katalógu projektov, aby sme vedeli uspokojiť potreby aj tých najnáročnejších zákazníkov.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov