31. decembra 2015

Aký je správny a bezpečný postup pri kúpe nového domu?

Mať vlastný dom, v ktorom si možno v pokoji užívať rodinnú pohodu a súkromie, je sen snáď každého z nás. Cesta k tomuto snu je však mnohokrát tŕnistá. Uľahčiť si ju môžete informovanosťou a pripravenosťou, k čomu vám poslúži tento článok, ktorý sa zameriava predovšetkým na to, ako postupovať a na čo sa zamerať pri kúpe domu.

1.Fáza: Prehľadávame internet

Áno, priamo z webových stránok je možné rýchlo a ľahko vyčítať niekoľko dôležitých údajov, ktoré vypovedajú o tom, či je vybraný dom aj poskytovateľ pre vás tým pravým orechovým. Lukratívne firmy poskytujú nasledujúce vypovedajúce informácie:

 • Dispozičné riešenie domu
 • Veľkosť parcely
 • Špecifikácie použitých materiálov a stavebných postupov
 • Galéria fotografií
 • Firemné údaje, kontakty, referencie

2.Fáza: Osobné stretnutie s predajcom

Ak ste sa zo základných údajov rozhodli, že práve tento dom by mohol byť pre vás ten pravý, dohovorte si osobné stretnutie s predajcom, na ktoré si následne vyžiadajte nasledujúce dokumenty:

 • Katastrálne mapa
 • Výpis z obchodného registra (ak je predajca právnickou osobou)
 • List vlastníctva
 • Územné rozhodnutie
 • Stavebné povolenie
 • Projektová dokumentácia
 • Preukaz energetickej náročnosti budovy

Vyššie uvedené dokumenty vám povedia, kde presne dom stojí, na čím pozemku a na ktoré svetové strany je dom orientovaný. Z projektovej dokumentácie vyčítate, ako sú vo vnútri nehnuteľnosti riešené rozvody elektriny, plynu, odpadov alebo vody a z jej výkresov si môžete urobiť ucelený obrázok o dispozičnom riešení kúpeľní či kuchyne. Predajcu alebo sprostredkovateľská firma týmto zároveň dokazujú svoju bezdĺžnosť, dôveryhodnosť a ak je firma naozaj solídna, všetky požadované doklady vám predloží a na vyžiadanie pre vás urobí kompletné kópie, aby ste si ich mohli doma naštudovať detailne sami alebo s odborníkom .

3.Fáza: Prehliadka miesta stavby

Či už máte možnosť kontrolovať stavbu domu už v priebehu výstavby, alebo až po jeho vyhotovení, skúste si vždy so sebou brať odborný stavebný dozor, ktorý skontroluje správne technologické postupy a následne tiež odsúhlasí dokumentáciu skutočného prevedenia s dokumentáciou projektovú. Ak nikoho takého nemáte, môžete sa obrátiť napríklad na Slovenskú komoru stavebných inžinierov.

Tip na najjednoduchšie riešenie

Ak sa chcete vyhnúť problémom v podobe náhlych opráv a renovácií v prípade starších domov alebo rekonštrukcií už zrealizovaných novostavieb, lebo vám nevyhovuje existujúce dispozičné riešenie, obráťte sa na nás – firmu Mirano s.r.o. Moderný montovaný dom tak môžete mať počas troch mesiacov, pričom vám garantujeme 100% kvalitu domu spoločne s 15tich-ročnou zárukou. Stabilné montované domy navyše umožňujú, aby ste si prekutali priečky podľa vlastnej ľubovôle a určili si tak úplne sami, ako má dom vnútri i z vonku vyzerať. Nízka cena týchto kvalitných bungalovov vás navyše prinajmenšom poteší.

“Obstaraním novostavby od renomovaného predajcu sa vyhnete závažným právnym i technickým poruchám domu, čím si zároveň ušetríte nemalé peniaze a vlastné duševné zdravie.”

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov