7. februára 2016

Ako na dispozičné riešenie obytného priestoru v dome?

Ideálny dom je ten, ktorý vyhovuje vám a všetkým členom vašej rodiny. Aby ste dospeli tiež k jeho ideálnemu dispozičnému riešeniu, je vhodné si ujasniť aspoň základné rozdelenie funkčných zón vo vnútri domu. To vám napomôže ako v efektívnej komunikácii s odborníkmi vo fáze prípravy projektu, tak v utváraní jasných a reálnych predstáv o finálnej podobe vášho budúceho domu.

Všetky miestnosti v dome sú predurčené na konkrétny účel teda funkciu, ktorú majú v budúcnosti plniť. Či už sa jedná o hygienu, odpočinok či miesto pre spoločné trávenie času, súhrnne hovoríme o funkčných zónach, ktoré vzájomne prepája zóna komunikačná. Ako ich ale správne rozmiestniť a prepojiť?

Komunikačná zóna

Dispozícia komunikačné zóny by mala byť navrhnutá tak, aby umožnila plynulý a bezbariérový prístup do všetkých funkčným miestností v dome a nezaberala zbytočne veľkú plochu. Jedná sa totiž síce o priestor dôležitý, ale z hľadiska zariaďovaní nepoužiteľný, pretože by mal zostávať vždy voľný. V prípade poschodového domu je významnou komunikačnou zónou schodisko. To môže byť prístupné zvnútra alebo z vonku. Pred samotným navrhnutím komunikačné zóny je dobré si predstaviť najrôznejšie modelové situácie, ako príchod domov s nákupom, typický každodenný pohyb v priestore všetkých členov rodiny, početné detské návštevy a pod.

Funkčné zóny

Činnostná zóna: Spoločenská a súkromná zóna

Spoločenská zóna slúži k najrôznejším rodinným aktivitám a patria sem obývacia izba, spoločenská miestnosť, pracovňa, kde vás navštevujú obchodní partneri, kuchyňa alebo jedáleň. Každý dom si vyžaduje tiež súkromnú zónu v podobe spálne, detskej izby, kúpeľne alebo pracovňu, v ktorej má vládnu pokoj a samota napomáhajúci tvorivej činnosti. Štandardne sa spoločenská zóna od tej súkromnej oddeľuje a to napríklad prostredníctvom poschodí, kedy bývajú spoločenské priestory vrátane kuchyne v samotnom prízemí domu a súkromná zóna sa potom nachádza na poschodí nad nimi.

Úložná zóna

Každý dom by mal disponovať tiež úložnými zónami, pretože súčasné trendy v bývania takmer vyklčovali existenciu pivničných a podkrovných priestorov, ktoré v minulosti na tento účel slúžili. Úložná zóna môže mať podobu predsiene, šatne, špajze alebo sa dá čiastočne vyriešiť vstavanými skriňami či špajzovú siení. Faktom však je, že nedostatok priestorov pre odkladanie vecí býva najčastejším problémom v dispozičnom riešení domu a preto je potrebné úložným zónam venovať minimálne rovnakú mieru pozornosti ako zónam ostatným.

Technické zázemie domu

Pred samotným rozvrhnutím miestností by ste si mali spresniť, akým spôsobom budete dom vykurovať, zásobovať vodou a poháňať elektrinou. Umiestniť totiž bojler, kotol či zásobník teplej vody do kúpeľne alebo chodby nie je rozhodne tým najvhodnejším riešení.Teraz ste teda odhalili prvopočiatok dispozičného riešenia obytných priestorov v architektonickom a projektovom slangu. Môžete teda logicky usporiadať svoje vlastné predstavy o priestorovom riešení vysnívaného domu a napomôcť tak k tomu, aby vaše vysnívané bývanie v bežnom živote fungovalo a bolo naozaj ideálom po všetkých stránkach.

Montovaný dom s ideálnym dispozičným riešením

Ak ste sa ešte nerozhodli pre konkrétny dom, skúste staviť na dom montovaný. Môžete si vybrať z najrôznejších fáz jeho dokončenie od holodomu až po dom na kľúč, pričom pri každej z nich sme otvorení všetkým vašim požiadavkám a spoločným úsilím sme schopní dotiahnuť váš vysnívaný dom do tej najideálnejšie podoby – vrátanie dispozičného riešenia.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov