21. februára 2016

Funkcia minerálnej vlny v drevostavbách

Funkcia minerálnej vlny v drevostavbách Kto si v súčasnej hektickej dobe zaopatruje dom, tak predovšetkým za tým účelom, aby sa mohol spoločne so svojou rodinkou uchýliť do súkromného, pokojného, ​​teplého, bezpečného a ničím nerušeného miestečka. K týmto požiadavkám sa potom na prvé priečky zaradila tiež minimálna energetická náročnosť budúceho rodinného domu. Hrubá stavba však nedokáže tieto priania uspokojiť na 100 % a preto vznikla minerálna izolácie ako päťkrát silnejší izolant pred všemožnými vonkajšími vplyvmi.

Vlastnosti minerálnej vlny

  •   Zabezpečuje potrebnú mäkkosť a pružnosť. Znižuje odraz zvuku a premieňa ho na teplo
  •   Plní tepelno-izolačnú funkciu
  •   Umožňuje pohltiť široké spektrum zvukových frekvencií
  •   Plní protipožiarnú funkciu
  •   Je nenasiakavá, paropriepustná a pohlcuje vzdušnú vlhkosť
  •   Jej štruktúra zaručuje stabilitu vlny
  •    Zaisťuje zdravé bývanie šetrné k životnému prostrediu

Minerálna vata ako tepelná izolácia

Čo sa týka drevostavieb, kombinácia dreva a minerálne izolácie sa stala v praxi veľmi obľúbenou. Drevo má totiž samo o sebe veľmi dobré tepelno-izolačné vlastnosti a prepojením s minerálnou vatou, ktorá nimi disponuje o 5x viac, sa stáva obytná stavba udržateľným zdrojom tepla s maximálnou elimináciou jeho úniku.

Minerálna vlna ako akustický izolant

Zvýšený stres, znížená koncentrácia, komplikácie pri komunikácii, sťažený proces učenia, nedostatok odpočinku a znížená schopnosť sústredenia, to všetko spôsobuje nadmerný hluk vnútri domu. Mimo hluk z okolia sa k nám môže dostávať nespočetne nadmerných frekvencií zvuku, ktoré sa šíri vzduchom, konštrukciami či oboma spôsobmi. Minerálna izolácia dokáže zabezpečiť zvukovú nepriezvučnosť a obmedziť krokový hluk vnútri stavby .

Kamenná vlna ako požiarna ochrana domu

Minerálna izolácia určené do drevostavieb možno rozdeliť podľa typu na sklenej a kamennej. Odlišné sú predovšetkým surovinami, z ktorých boli vyrobené. Sklená vata je zhotovená z piesku a skla, zatiaľ čo kamennú vlnu tvorí čadič, diabas a vysokopecná troska. Pre našu potrebu je však dôležitá ich ohňovzdorná rozdielnosť. Sklenej izolácie pri požiari počas 5 minút mäknú a strácajú svoju protipožiarne funkciu, u kamenných izoláciou je doba požiarnej odolnosti 30 minút a viac. Čo ale bezpochyby horí, je drevo. V praxi však tento fakt nie tak dôležitý, ako to, ako dlho odolá celá konštrukcia trvalému pôsobeniu ohňa. Z tohto pohľadu má drevo výrazne vyššiu požiarnu odolnosť ako napríklad oceľ. Je nutné si však uvedomiť, že minerálna izolácia ako taká má nespočetné množstvo možností využitia počnúc stavebníctvom (steny, potrubia, zariadenia), cez automobilový priemysel, záhradníctvo až po izoláciu dverí, komínov alebo solárnych kolektorov. Preto je nevyhnutné poradiť sa s odborníkmi, ktorá konkrétna minerálna vlna, s akou hrúbkou a v akej podobe je vhodná práve pre zateplenie konkrétnej časti drevostavby. Napríklad kamenná vlna sa vyrába v dvoch základných variantoch:
  • mäkké rohože
Použitie: do nezaťažených konštrukcií, do podkrovných priestorov, ako technická izolácia atď.
  • tuhé dosky
Použitie: do zaťažených konštrukcií, do rámových drevostavieb, ako izolácia šikmých striech s krokvovými sústavami, do prevetrávaných fasád, do podláh atď. A v neposlednom rade, na to, aby bola drevostavba riadne zaizolovaná aj zateplená, nepostačí len samotná minerálna vata a jej najvhodnejšie hrúbka. Obvodové steny, stropy, podlahy, vonkajšie steny, strecha to všetko si vyžadujú ďalší špecifický materiál (polystyrén, tvrdená pena) a rozdielne izolačné postupy. Minerálna vata je však dôležitou súčasťou finálneho ochranného efektu stavby.
Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov