Blog

Aký pôdorys montovaného domu si zvoliť?

pôdorys domu

Aký pôdorys montovaného domu si zvoliť

 

Máte nádherný pozemok blízko centra či na predmestí. Presne tak, ako vám to vyhovuje. Vybrali ste si energeticky efektívny montovaný dom, ktorý chcete mať čo najskôr postavený. Potrebujete sa však rozhodnúť, ako presne bude vyzerať. Aký pôdorys je najlepší? Ako usporiadať miestnosti? Ukážeme vám, ako si vybrať projekt montovaného domu, aby ste si mohli overiť rady majstra staviteľa.

 

V prvom rade si potrebujete ujasniť, koľko spální a celkovo izieb potrebujete. Pracujete z domu? Zišla by sa vám oddelená pracovňa. Vyhovuje vám prepojenie kuchyne s obývačkou, prípadne spojenie WC s kúpeľňou? V tom by ste sa nemali prispôsobovať. Chcete v rámci stavby zakomponovať aj garáž? Premyslite si všetko ešte pred výberom projektu. Pôdorys domu môže byť klasický štvorec, obdĺžnik, pôdorys typu L alebo dokonca U. Veľmi závisí od pozemku a rozloženia izieb.

 

Ušetrite na energiách

 

Orientujte svoj dom správnym smerom. Využitie slnečnej energie je jedna z výhod montovaných domov. Orientácia na svetové strany ovplyvňuje budúce prevádzkové náklady a kvalitu vášho bývania. Všeobecne si ľudia obľúbili strany, kde sa slnko dlhšie zdrží, aby vyhrialo a presvetlilo miestnosti. Preto by ste mali obývačku, jedáleň i terasu orientovať na západ alebo juhozápad. Čo sa týka spálne, tak záleží na vás, či sa radšej so slnkom prebúdzate alebo si v izbe vychutnávate západ slnka. Kúpeľňa, kuchyňa a komora bývajú orientované na sever. O garáži nehovoriac.

 

Bungalov ako najčastejšia voľba

 

Nadčasovým riešením pre menšie rodiny, tvorené maximálne 4 členmi, je bungalov. Jednopodlažný domček s troma spálňami, kde sa neplytvá miestom. Mnoho ľudí nepremýšľa do budúcna a v najproduktívnejšom veku postavia veľký dom, ktorý po odlete detí z rodinného hniezda zíva prázdnotou. Preto je bungalov trvalým a aj úsporným riešením. V rámci pôdorysu sa dá postaviť i garáž alebo vybudovať terasa.

 

Súkromie v dvojpodlažnom dome

 

Vo väčšom dome má každý člen rodiny dostatok životného priestoru. Taktiež dvojnásobne využijete plochu pozemku, na ktorom staviate. Aj napriek tomu, že náklady na prevádzku sú vyššie, niektorí nedajú dopustiť na dvojpodlažný dom a rozdelenie na dennú a nočnú zónu. Čo sa týka súkromia, stojí za zmienku aj príchod návštev, priechod hluku a iné faktory. Musíte si už len zvážiť, čo má pre vás vyššiu prioritu – pohodlie alebo peniažky?

 

Dom na mieru je unikát

 

Vždy ste mali radi originalitu? Aj váš dom môže byť jedinečný. V tomto prípade vám však odporúčame veľmi podrobne sa porozprávať s projektantom. Môžete si vybrať aj úplne atypický pôdorys domu, ktorého cena sa ale môže vyšplhať až do neba. Obmedzení sme predsa len svojou fantáziou. Samozrejme, kvalitná firma by sa mala plne prispôsobiť vašim požiadavkám.