27. marca 2016

Ako zabezpečiť dom pred zlodejmi?

Ako zabezpečiť dom pred zlodejmi?

Každý kto vlastní dom, často vlastní splnený sen.  Preto býva veľkou životnou ranou, keď sa vysnívaná strecha mení pred očami na popol, alebo keď je znehodnotená inou živelnou pohromou. K bezmocnosti sa navyše pridáva neopísateľný hnev v prípade, že Vás niekto vykradne. Tomu všetkému môžete však zabrániť, ak riadne zabezpečíte svoj dom.

Možnosti zabezpečenie domu

  • mechanické zariadenia
  • GSM – bezdrôtové zabezpečovacie systémy
  • EZS – drôtové zabezpečovacie systémy
  • EPS – požiarne bezpečnostné systémy
  • kamerový systém
  • kamerový systém s možnosťou napojenia na web
  • domové telefóny
  • poistenie

Komplikácie nemá rád nikto, ani zlodeji nie: mechanické zariadenia

Mechanické zariadenia dokážu skomplikovať zlodejskú raziu, ktorá býva v prípade krádeže domov presne načasovaná. Čím viac mechanických bezpečnostných prvkov zabudujete, tým väčšia pravdepodobnosť, že sa čas krádeže predĺži a polícia tak stihne doraziť na miesto činu včas. Medzi mechanicke zariadenia radíme predovšetkým bezpečnostné dvere vybavené bezpečnostnými zámkami, pričom sa odporúča siahať minimálne po dverách 3. bezpečnostnej triedy.

bezpščnostné dvere

Ďalší z bezpečnostných prvkov je okno. Existujú bezpečnostné fólie na sklenenú výplň, ktoré tlmia nárazy a zabráňujú rozbitiu skla. Drahšou variantou ochrany okien je zaopatrenie bezpečnostných skiel.

Veľmi populárným pri ochrane domu sa stáva bezpečnostný prvok tzv. generálny kľúč. Princíp fungovania kľúča spočíva v tom, že jediným kľúčom sa dajú otvoriť viaceré dvere a to na základe určených prístupových práv, ktoré boli majiteľovi kľuča pridelené. Takto sa zamedzí nepovoleným vstupom v obytných priestoroch a domácnostiach. Pri generálnom kľúči sa vlastník jedného kľúča dostane všade tam, kde má  oprávnenie vstúpiť.  Nastáva tak koniec nekonečným zväzkom kľúčov, lebo od teraz už stačí iba jeden jediný kľúč na osobu. Čo je ale z hľadiska bezpečnosti na generálnom kľúči najprínosnejšie, tak to, že jeho kópiu môže zaobstarať iba držiteľ bezpečnostnej karty a to len u správcu systému. V dnesšnej dobe šikovných zámočníkov, ktorí dokážu zhotoviť akúkoľvek kópiu kľúča (v rátanie toho od auta) a rôzne pomôcky na otvorenie zámku, je generálny kľúčový systém vzácnym riešením.

Medzi ďalšie zabezpečovacie zariadenia patrí aj sekčné, rolovacie alebo výklopné garážové brány. Tiež predokenné rolety, pevné mreže, pevné otváracie mreže, nožnicové alebo rolovacie a vjazdové brány, krídlové, posuvné alebo nesené brány, alebo tiež automatické závory.

Elektronická zabezpečovacia signalizácia

EZS alebo elektrická zabezpečovacia signalizácia, je súbor prístrojov detekčných prvkov signalizujúcich nebezpečnú situáciu. Vyberať môžeme medzi drôtovým, bezdrôtovým alebo hybridným systémom EZS. Predstaviteľom bezdrôtového EZS je GSM bezpečnostný systém, pri  ktorom musí viezť ku každej jeho časti kábel. To je problémom ak sa ho snažíme nainštalovať už do hotového priestoru. Vyžaduje si sekanie stien, prípadne ťahanie drôtov skrz podhľady či lišty.

Čo sa týka funkčnosti, vyhotovuje sa spravidla spoločne so záložným zdrojom, pretože v prípade výpadku energie je inak systém úplne nepoužiteľný. Naproti tomu je nenáročný na údržbu, nevyžaduje si výmenu batérií a ponúka otvorenejšie možnosti pri výbere snímacích senzorov než bezdrôtové EZS. Detektorom môžu byť receptory pohybové, magnetické, na báze infračervených lúčov či mikrovĺn, protipožiarne, otrasové, tiesňové alebo kombinované. Bezdrôtové EZS sa hodia do nových priestor, lebo sú napájané batériami. EZS si však pýta minimálne ročnú revíziu všetkých bezdrôtových komponentov, lebo je pre ich funkčnosť nutné pravidelne meniť vybité batérie. Cenovo sú bezdrôtové komponenty EZS systému drahšie. Hybridný EZS je ideálnym riešením, pretože umožňuje kombinovať drôtové aj bezdrôtové komponenty tak, ako to umožňuje súčasný obytný priestor.

Elektronické zabezpečovacie systémy sa skladajú z alarmu, receptorov a z ústredne. Práve ústredňa je kľúčovým prvkom systému. Skrze ňu je totiž možno nastavovať spôsob funkčnosti celého systému ako celku a spracovanie dát. Aby bolo zabezpečenie čo najefektívnejšie, odporúča sa prepojiť EZS s kamerovým systémom, požiarnymi hlásičmi, elektronickým ovládaním garážových brán či vstupných dverí, alebo sirénami. Kamery je možné napojiť aj na internet, čo je veľká výhoda. Umožňuje to sledovať kamerové záznamy z dovolenky alebo z práce.

Zlodeji sa hrajú s nami, tak prečo by tomu nemohlo byť aj naopak?

V dome môžete inštalovať tiež najrôznejšie pasce, ktoré zlodeja zmätú, možno aj odradí od zrealizovaní lúpeže. Krádež domov je totiž veľká liga, často sa jedná o veľmi organizovaný, premyslený, vopred monitorovaný  a načasovaný zásah. Zlodeji týždne sledujú vás aj vašu rodinu, návyky, obvyklé príchody a odchody z prace i zo školy, sledujú na akéj úrovni si žijete, čo si obliekate atď… Stačí nestrážená hodinka a sú v dome. Zlodejov môžete odradiť už vo fáze rozhodovania, keď premýšľajú, či ste vôbec zaujimavým zdrojom bohatstva. Nastražte, pokojne aj nefunkčné,  kamery na viditeľná miesta alebo si kúpte úspornú lampičku, ktorej zapínanie sa dá načasovať tak, aby sa nepravidelne zažínala i zhasínala aj vo vašej neprítomnosti. Kamerami vytvoríte dojem vysoko stráženého domu, lampička zasa simuluje vašu prítomnosť, čím zabraňuje odhaleniu frekvencie opusteného domu.

Jazyk za zubami: pomyselnú pozvánku do domu si často vytvárate vy sami

To, čo zlodeja najčastejšie priláka, je získaná informácia o tom, že odchádzate na dovolenku. Bohužiaľ ste to často práve vy,  kto ju vypustí do sveta. Preto radšej mlčte o svojich výletoch a chváľte sa až zážitkami z ciest dovezenými. Internet a sociálne siete sú miesta, kde si v súčasnosti zlodeji vyberajú svoje obeti. Sledujú zverejnené fotografie, videá, priateľské väzby. Z toho všetkého odvodzujú vaše postavenie, kalkulujú prípadný zisk z razie na váš dom.

Poistenie: Stávka na istotu

Je veľmi ťažké udržať krok z vynaliezavosťou zlodejov, a tak nikdy nemáte stopercentnú záruku, že sa im ubránite. Preto je najistejšie uzatvoriť si kvalitné poistenie. Tu sa oplatí obrátiť sa na odborníkov, pretože výšku poistného plnenia veľa ovplyvňuje miera zabezpečenie vášho domu a ta je niekedy zložito špecifikovaná v obchodných podmienkach poistné zmluvy. Všeobecne platí: čím viac certifikovaných zabezpečovacích prvkov, tým vyššie poistné plnenie.

Zlodeja často odrádza už samotná moderná novostavba, lebo budí dojem, že disponuje najmodernejšou zabezpečovacou technikou.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov