5. mája 2016

Montáž paropriepustnej fólie

Montáž paropriepustnej fólie

Dôležitosť paropriepustnej fólie spočíva zjednodušene v tom, že umožňuje únik vzniknutej pary a zabraňuje tak tvorbe nadmernej vlhkosti a rozmnožovaniu plesní aj roztočov. Tieto pozitívne vlastnosti papropriepustnej fólie sú však preč, ak je podcenená jej montáž.

Paropriepustná fólia – trojvrstvový materiál skladajúci sa z PE (polyethylenovej) mriežky, ktorá zaisťuje požadovanú pevnosť fólie. Polyetylénová fólia je napustená mikroperforáciou. Paropriepustná fólia sa používa najčastejšie ako poistný izolačný materiál do šikmých striech. Aby však mohla naplno plniť svoju funkciu to je chrániť podkrovné priestory pred prachom, sadzami a predovšetkým mohla umožniť odvod vodnej pary, jej aplikácia musí byť vykonaná veľmi starostlivo a precízne. Na tento fakt by mali myslieť predovšetkým tí jedinci, ktorí vykonávajú stavbu svojpomocne. Pred samotnou montážou sa navyše odporúča paropriepustnú fóliu riadne skontrolovať a siahať len po kvalitných a preverených prevedeniach. V prípade parotesnej fólie by sa potom mala skontrolovať jej neporušenosť.Postup montáže paropriepustnej fólie

 1. Vodorovné napnutie prvého pásu parotesnej fólie tesne pri odkvape.
 2. Prispinkovanie fólie ku krokvám pomocou sponiek.
 3. Nalepenie fólie na odkvap prostredníctvom integrovanej pásky.
 4. Podtesnenie fólie kontralatami.
 5. Montáž kontralát.
 6. Montáž pomocných lát.
 7. Montáž druhého pásu fólie.
 8. Zlepenie presahu fólie pomocou dvojitej integrovanej pásky.
 9. Sponkovanie, montáž kontralát a pomocných lát.
 10. Montáž ďalších pruhov paropriepustnej fólie (množstvo pásov závisí na ploche strechy a šírke fólie) rovnako ako v bodoch 1 – 6.
paropriepustna-folia

Zákonitosti montáže paropriepustnej fólie

 • Paropriepustná fólia sa pokladá vo vodorovnom smere od odkvapu smerom hore k hrebeňu.
 • Musí sa dbať na nezlepené vodorovné presahy a to v dĺžke od 10 do 20 centimetrov. Tieto presahy slúžia zabráneniu preniknutiu prebytočnej vody do strešnej konštrukcie.
 • Fólia musí byť pri montáži vždy pevne napnutá a to z dôvodu čo najvyššej odolnosti voči mechanickému namáhaniu.
 • Je potrebné dbať na kvalitné utesnenie ku všetkým priľahlým konštrukciám strechy a prestupom, ako sú napr. komíny. Na utesnenie používame výhradne lepiace a tesniace doplnky pre montáž paropriepustnej fólie vhodné a určené.
paropriepustna-folia1
Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov