15. mája 2016

Paropriepustná fólia a jej význam v montovanom dome

Plesniam, či už vďaka ich nepeknému vizuálnemu efektu alebo zdravie poškodzujúcim účinkom, neotvorí dobrovoľne dvere svojho domu snáď žiadny užívateľ. Plesne si cestu  často nájdu sami, najčastejšie cez strešný plášť. Živiteľom plesní je prach, prebytočná vlhkosť, teplota a prísun živín. A práve v eliminácii vlhkosti podáva pomocnú ruku paropriepustná fólia ako poistný hydroizolačný materiál.

Vplyv plesní na ľudské zdravie

Ak je v dome, konkrétne vo vnútornom vzduchu, koncentrácia plesní minimálne dvakrát vyššia ako vo vonkajšom prostredí, a ak je toto množstvo zložené z jedno či dvoch dominantných druhov plesní, môže dochádzať k nasledujúcim negatívnym účinkom na ľudské zdravie:

 • Prehĺbenie alergií.
 • Zníženie obranyschopnosti imunitného systému.
 • Vznik rakovinového bujnenia.
 • Bolesť hlavy.
 • Dýchacie ťažkosti.
 • Nevoľnosť.

Proces transformácie vodných pár konštrukciou

Vodné pary nevznikajú iba vonku ale tiež vo vnútri domu a to ľudských dýchaním alebo domácou prevádzkou (varením, sprchovaním, atď.). Na tom by nebolo nič závažné, ​​keby nedochádzalo k tendencii pár prenikať konštrukciami v smere vlhkostného gradientu (gradient = rozdiel teplôt medzi interiérom a exteriérom). Všeobecne platí, že čím väčší gradient, tým väčšia potreba vzduchu tlačiť sa smerom von, teda z tepla do zimy. Počas tejto cesty sa však žiaľ v určitom bode mení para na vodu, a pokiaľ tento bod nastáva vnútri neprispôsobenej konštrukcie, jedná sa o závažný problém. Riešením býva vyskladanie konštrukcie tak, aby buď kondenzácii vody úplne zabránila, alebo aby obsahovala také vrstvy, ktoré pri vzniknutej kondenzácii umožní opätovný transfer vody na paru a odvedú ju z konštrukcie von. A práve jednu z týchto vrstiev tvorí paropriepustná fólia.

Paropriepustná fólia

V prípade paropriepustnej fólie hovoríme o viacvrstvovej polyolefinovej fólii spevnenej perlinkovou či plnou tkaninou. Je charakteristická svojimi zaujímavými fyzikálnymi vlastnosťami, kedy vďaka vysokému počtu miniatúrnych otvorov (mikroperforácii), či prípadnému špeciálnemu chemickému zloženiu, dokáže jednosmerne prepúšťať vodné pary.

Možnosti využitia paropriepustnej fólie

 1. V strešnom plášti
 2. V prevetrávaných fasádach

Konkrétne možnosti využitia parotesnej fólie pri stavbe domu:

·         Pokladanie fólie na krokvy (najčastejší prípad) ·        Pokladanie fólie na tepelné izolácie ·         Fólia ako podklad na debnenie

Pozitívne vlastnosti paropriepustnej fólie

 • Chráni strešný plášť proti vonkajšej vlhkosti, snehu a nečistotám.
 • Zabezpečuje správnu funkciu tepelnej izolácie.
 • Odvádza všetky vodné pary zo strešného plášťa a zo stenových systémov.
 • Je odolná voči zásaditým chemikáliám aj kyselinám.
 • Podstrešná fólia sa vyznačuje tiež UV stabilitou (3 – 6 mesiacov).
 • Fasádna fólia má UV stabilitu 5 až 15 rokov.
 • Pri aplikácii si nevyžaduje vetraciu medzeru.
 • Je mechanicky odolná.

Na záver je dôležité si uvedomiť, že paropriepustná fólia sama všetkej tvorbe plesní nezabráni. Je však nevyhnutnou súčasťou skladieb a konštrukcií, ktoré toto dokážu. Pri týchto systémov býva stavba opatrená ešte ďalšími vybaveniami, ako je rekuperácia prípadne inými progresívnymi prvkami a preto hovoríme o súčasnej technologickej špičke na trhu, ktorá je súčasťou všetkých moderných ultranízkoenergetických montovaných domov. Svoju dôležitosť poistná paropriepustá fólia podčiarkuje aj tým, že pri poškodení strešného plášťa preberá hlavnú funkciu hydroizolácie.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov