Blog

7 variant garážového státia pri montovanom dome

Každá moderná rodina, túžiaci po kľudu a spokojnom živote, si okrem zdravia a šťastia praje ešte ďalšie dve základné veci: vlastnú strechu nad hlavou a hneď po tom vlastný automobil. Ten totiž nielen šetrí čas pri každodennom presune z domu do práce či do školy, ale navyše umožňuje celej rodine pohodlné cestovanie za zážitkami a poznaním. Pri obstaraní  nového montovaného domu si zaistíte veľké počiatočné aj prevádzkové úspory.  Tieto úspory potom určite padnú práve na rodinné výlety. Riešiť preto garážové státie už vo fáze projektu domu je dnes takmer nutnosťou. Aká garáž sa k montovanému domu hodí najviac?

Garáž alebo prístrešok?

Garáž je teplé, suché a bezpečné miesto pre vaše vozidlo. Chráni ho pred lupičmi, nepriaznivými klimatickými podmienkami a prírodnými živlami, čím predlžuje jeho životnosť. Prístrešok je typ garážového státia. Pod prístreškom si môžeme predstaviť otvorenú, vzdušnú a zastrešenú stavbu, ktorá je buď súčasťou domu alebo je riešená samostatne. Rozdiel medzi garážou a prístreškom je zjavný – garáž chráni vozidlo a navyše vám poskytuje väčší priestor pre ďalšie aktivity a uskladňovanie. Existuje niekoľko typov garáži: jednoduchá, veľkopriestorová, zvýšená, predĺžená, zapustená, zapustená s úžitkovou plochou, s prístavkom, dvojgaráž, radová či úplne atypická.

Ak je pre vás garáž nákladné riešenie, potom radšej než parkovať voz pred domom, je lepšie a oveľa praktickejšie zaobstarať si prístrešok. Jednoduchšie vybavovanie stavebného povolenia pri dodatočnej stavbe a možnosť využitia prístrešku ako priestoru pre posedenie s priateľmi a letné grilovanie predstavujú jeho ďalšie výhody.

Na čo treba myslieť

  • koľko miesta od garážového státia vyžadujete,
  • či veľkosť a potreba vašej rodiny závisí na jednom alebo viacerých vozidlách,
  • k akým koníčkom a na skladovanie čoho budete garáž/prístrešok v budúcnosti využívať,
  • čo všetko od háčikov až po poličky budete chcieť zavesiť na stenách garáže,
  • ak a konkrétne kde chcete umiestniť okná, svetlíky a bočné dvere,
  • ako vo vnútri garáže/prístrešku budete v budúcnosti fungovať vy, členovia rodiny, vozidlo (vozidlá) aj garážová brána,

potom môžete vyberať typ garáže.

Garáž súčasťou domu

Garáž v dome môžete využiť okrem parkovania auta tiež na skladovanie záhradnej kosačky, bicykel, náradie a navyše vzniká teplý a suchý priestor, v ktorom sa dá čokoľvek tvoriť aj počas zimných mesiacov. Pokiaľ bude garáž súčasťou domu, je nutné sa zamyslieť nad tým, či vám nevadí, že budú z garáže do domu prenikať zápachy z z motorových olejov, hluk z prichádzajúceho či odchádzajúceho vozidla alebo prach či hluk, ktoré majú pôvod v kutilskom tvorení vášho zručného manžela. To všetko sa však dá eliminovať kvalitnou zvukovou izoláciou či riadeným vetraním. Garáž umiestnená mimo domu má tú nevýhodu, že je od ruky a naopak oveľa dostupnejšia vykrádačom. Čo Vás môže stáť peniaze navyše a to vďaka elektronickému zabezpečenie garáže. Ak je garáž súčasťou domu, je systémovo zabezpečená spoločne s ním. Ak je však oddelená, budete sa musieť postarať o zabezpečenie ďalšieho objektu. Skvelým bezpečnostným doplnkom môže byť aj kvalitná elektronická garážová brána.

 

Ak preferujete garážové státie, ktoré nie je súčasťou  domu, máte potom na výber z niekoľkých ďalších možností.

Garáž ako jednoduchá drevostavba

Tieto jednoduché drevostavby zabezpečujúce ochranu vozidla pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami môžu byť v základe tvorené z panelovej či zrubovej konštrukcie. Ak ste sa rozhodli zaobstarať špeciálny stavebný objekt pre vaše vozidlo pri  montovanom dome, potom sa priamo ponúka postaviť garáž na rovnaký spôsob. Montovaná garáž môže mať rovnakú podobu ako dom k nej patriaci, vrátane podobných materiálov aj fasády. To je obrovská výhoda, lebo sa tým utvára celistvý charakter vášho zastaveného pozemku. Rovnako si tak môžete nechať túto garáž s drevenou konštrukciou zatepliť a docieliť tým optimálnych vnútorných podmienok nielen pre vaše vozidlo, ale aj pre osoby, ktoré sa v nej budú v budúcnosti pohybovať. Montované garáže majú veľmi nízku obstarávaciu cenu, postavené sú rýchlo a navyše sú vhodné aj do neprístupného terénu. Sedlová strecha, pultová strecha, okná, bočné dvere, brána, elektropohon garážových brán – to všetko je možne zakomponovať do garáže, pričom výber jednotlivého garážového doplnkového sortimentu je naozaj široký. Miera zabezpečenia proti zlodejom je potom priamo úmerná miere nebezpečenstva vo vašej lokalite.

Betónové garáže

Prefabrikované garáže sú zo samonosného železobetónového skeletu s výstužou. Vyžadujú si značnú dostupnosť pre ťažkú techniku, bez ktoré sa ich výstavba nezaobíde. Aj betónové garáže sa dajú postaviť na nerozoznanie od domu, ku ktorému patria. Vzhľadom však na to, že ste sa rozhodli pre moderné, lacné, environmentálne a ekonomické riešenie, ktorým je montovaný dom, bolo by škoda pri výstavbe garáže siahať po drahých a prírode škodiacich materiáloch.

Oceľové garáže s hotovou omietkou

Oceľové garáže s hotovou omietkou sú montované zo žiarovo zinkovaných častí, čo im dodáva absolútnu bezúdržbovosť a odolnosť voči korózii. Oproti betónovým garážam sa vyznačujú predovšetkým tým, že pri montáži nevyžadujú ťažkú ​​techniku. Existujú samozrejme aj obyčajné oceľové či plechové garáže – tie sú však síce lacné, avšak estetickú funkciu neplnia takmer žiadnu a preto sa k novému domu moc nehodia.

Prístrešky

Ide o jednoduché riešenie pre potrebu parkovania vozidla, ktorého výhodou je, že nepotrebuje špeciálnu betónovú základovú dosku a dá sa zaobstarať za naozaj nízku cenu. Prístrešok pre auto môže byť vyrobený z rozličných materiálov, ako sú drevo, kov, oceľ, kombinácia plastu, kovu, skla. Vo väčšine prípadoch sa skladá z jednoduchého podkladu, stĺpov a strechy. Súčasná podoba prístreškov dosahuje tak vysokú úroveň, že voľbu rozhodne ľutovať nebudete. Moderný prístrešok môže disponovať sedlovou, pultovou či rovnou strechou a dá sa opatriť dokonca aj otváracími, výsuvnými alebo rolovacími garážovými dverami.

Mobilné garáže a prístrešky

Garáže či prístrešky sa dajú zakúpiť aj ako mobilné, čo znamená, že je možné ich v prípade potreby presunúť na iné miesto. Mobilné garáže a prístrešky si často nevyžadujú betónovú základovú dosku, stačia im iba základové pásy a ich umiestnení na vašu záhradu zoberie spravidla niekoľko pár dní. Ako mobilné sa dajú postaviť všetky vyššie popísané druhy garáží, čiže tie s drevenou konštrukciou, betónové alebo oceľové s hotovou omietkou a ďalej aj niektoré druhy prístreškov.

Altánok ako moderné garážové státie

Variantom pre zaparkovanie osobného vozidla je tiež altánok, ktorý sa dá rovnako ako prístrešok využiť aj pre posedenie a oddychovanie počas slnečných dní.  Lámete si hlavu s projektom montovaného domu a riešením garážového státia? Pomôcť môže typový projekt Bungalovu 15  alebo Bungalovu 1 z nášho katalógu. Pokiaľ nie, neváhajte nás kontaktovať na mailovej adrese info@mirano.sk. My, ako špecialisti na výstavbu montovaných domov, vám sme schopní pomôcť aj s individuálnym projektom domu vrátanie garáže a  následne s kompletnou realizáciou montovaného domu na kľúč.

 

Pridať komentár