29. mája 2017

5 Mýtov o Montovaných Domoch

Po svete sa objavuje stále viac a viac projektov montovaných domov. Prvý montovaný dom bol postavený v roku 1991 a dnes po viac ako 25 rokoch je ich postavaných viac ako 50 tisíc. Napriek tomu je táto téma niekedy dosť spornou a ľudia nájdu mnoho výhovoriek prečo montovaný dom nestavať. Niektoré z nich sú opodstatnené, avšak väčšinou sa jedná o čisté výhovorky na základe nedorozumení. Preto sa pozrieme na 5 najčastejších a povieme si prečo tieto výhovorky neobstoja.

Montovaný dom nie je vhodný do môjho klimatického prostredia

Táto výhovorka súvisy často s tým, že montované domy vznikli v Nemecku. Je pravda, že tieto domy pochádzajú z chladného podnebia Nemecka a severnej Európy, ale to aj vozidla značky Mercedes a fungujú výborne aj v iných klimatických podmienkach po celom svete.

Montovaný dom sa navrhuje aj podľa informácií klimatického podnebia v danom meste. Existuje len veľmi málo miest s takými podmienkami, ktoré neumožňujú postavenie montovaného domu. Ako to je v extrémne chladnom podnebí? Žiadny problém, v Antarktíde je montovaná dokonca výskumná stanica. A čo horúce podnebie? Taktiež žiaden problém, montované domy nájdete v Indonézií, Austrálií, Španielsku či Mexiku.

Montovaný dom je príliš ťažké navrhnúť

Opak je pravdou. S počiatku sa samozrejme môže zdať, že navrhnutie montovaného domu je naozaj skľučujúce. Dôležitým je pri týchto domoch hlavne tepelný povrch a tepelná izolácia domu. Áno, to by malo byť dôležité aj pri bežných stavbách, avšak nie je tomu tak. Môžete tu však zapojiť viacej kreativity a tak sa proces návrhu stáva jednoduchším.

Dnes existujú aj programy, v ktorých si môžete montovaný dom svojpomocne navrhnúť. Pri vkladaní vlastných nápadov do existujúceho návrhu, sa na prvý pohľad z rutinnej záležitosti môže stať obrovský problém. Tak či onak, nechajte si dom navrhnúť radšej profesionálmi a iba sa s nimi poraďte o svojich predstavách a bude to tá najjednoduchšia cesta.

Postaviť montovaný dom je zložité

Je ťažké postaviť montovaný dom? Záleží s čím porovnávate a aký dizajn máte navrhnutý. Každopádne, keď si ho nestaviate samy, je pre Vás isto jednoduchšie či už časovo alebo finančne si dať postaviť dom montovaný oproti bežnému. Ak by ste si ho chceli postaviť svojpomocne, musíte sa čo to naučiť hlavne podrobnosti o správnej vzduchotesnosti a tepelnom systéme.

Ďalším krokom pri stavbe je kontrola kvality. Aj samotný materiál musí byť správne vybratý, tomu sa však vyhnete, ak si necháte dom postaviť profesionálmi. Konštrukcia montovaného domu je však bez pochýb jednoduchšia ako konštrukcia a základy klasického domu.

Radšej Net-Zero !

„Net-Zero“ alebo podobne zvané domy sú módou ekologických stavieb. Ich podstatou je, že ročná spotreba domu sa rovná výroby energie domu z obnoviteľných zdrojov. Cieľom montovaného domu je však znížiť energetické náklady na minimum. Poďme sa, ale pozrieť na nevýhody takýchto domov.

Pri Net-Zero domoch je výber lokácie žiaľ obmedzený. Prečo? Potrebujete vyrábať totiž energiu a ste teda závislý na obnoviteľných zdrojoch. Nemôžete teda napríklad byť schovaný v mieste, kde je často tieň. Montovaný dom Vám však nezakazuje tieto zdroje využívať tiež. Skladovanie slnečnej energie je jednou z veľkých letných výhod a môžete túto možnosť využiť aj pri montovanom dome. Ako bonus pri nízkej spotrebe sa Vám môže stať, že budete mať ročne dokonca nadbytok získanej energie voči energií spotrebovanej.

Montovaný dom je drahý

Niekedy s môže zdať, že tomu je naozaj tak. Berme však do úvah domy, ktoré reálne spĺňajú normy a nie sú stavané brigádnikmi ale odborníkmi. Ak si chcete montovaný dom postaviť svojpomocne, je viac ako pravdepodobné, že Vás to bude stáť viacej a to z dôvodu, že sa potrebujete viacero vecí najskôr naučiť.  Tu opäť platí pravidlo, nechať si dom postaviť radšej profesionálmi.

Záleží to teda len a len od Vášho prístupu. S profesionálom vo svojom tíme, môžete mať kreatívny a ľahko postaviteľný montovaný dom, prípadne aj s energiou z obnoviteľných zdrojov. Tieto domy z celého sveta sú skutočne efektívnou voľbou.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov