17. januára 2018

5 tipov ako skrášliť záhradu montovaného domu

Napriek tomu, že v našej krajine ešte stále vládne zima, ani sa nenazdáme a budeme tu mať jedno z najkrajších ročných období. S príchodom jari záhrada ožije novým životom a my si tak medzi rozkvitnutými kvetmi budeme znovu môcť plnými dúškami vychutnávať pokoj a čerpať pozitívnu energiu. Čakanie na jar si však môžete spríjemniť už teraz plánovaním skrášľovania vašej záhrady. Urobte si šálku rozvoniavajúceho bylinkového čaju alebo kávy, pohodlne sa usaďte a prečítajte si niekoľko inšpirácií.

Montovaný dom spolu so záhradou dokážu veľa napovedať o vkuse jeho majiteľa. Prázdna záhrada napriek perfektne upravenému trávniku však nie je vždy to pravé orechové. Aby nielen montovaný dom, ale aj záhrada bola skutočne oázou pokoja a miestom kde budete s najbližšími alebo priateľmi radi tráviť voľné chvíle, bude potrebné urobiť niečo navyše. Vašu záhradu môžete skrášliť výsadbou kvetín, no nevšednosť a originalitu jej môžu dodať aj nápady, ktoré nemusia byť veľkou záťažou pre vašu peňaženku.

Fontánky alebo vodné kaskády

Ak máte radi romantiku a milujete zvuk pomaly tečúcej vody, ktorý pripomína žblnkotanie horských potôčikov, siahnite po týchto záhradných dekoráciách. Vďaka fontánkam alebo vodným kaskádam si môžete túto upokojujúcu atmosféru s jemným zvukom zurčiacej vody, dopriať aj vo vašej záhrade alebo na terase montovaného domu.

Vyberať si môžete z akýchkoľvek veľkostí a tvarových prevedení. Vašu záhradu môže skrášľovať fontánka v tvare mlyna, kamenného vodopádu alebo dreveného kláta. Ak skôr dávate prednosť sochám, môžete si napríklad vybrať fontánky s deťmi, ktoré pôsobia mimoriadne pôvabne. Takéto fontánky dodajú záhrade osobitné čaro a eleganciu, ktorá pripomína francúzske záhrady z obdobia vlády Ľudovíta XV.

Výhodou záhradných dekorácií so solárnymi panelmi je jednoduchá obsluha, bez potreby úprav a elektrických káblov.

Skalka inšpirovaná prírodou

Skrášlenie záhrady sa bez miniskaliek v nádobách alebo skaliek napodobňujúcich reálnu horskú scenériu jednoducho nezaobíde. Premyslene vybudovaná skalka s vhodne vybratými skalničkami, drevinami i trávami sa môže stať centrálnym bodom záhrady, pričom bude pútať pozornosť a skrášľovať záhradu počas celého roka.

Či už sa rozhodnete pre klasickú prírodnú alebo atypickú modernú skalku, pri jej vybudovaní treba myslieť na to, že ideálnym miestom na jej umiestnenie je svahovitý terén. Pri zakladaní skalky preto vychádzajte z možností pozemku, ak však vaša záhrada nedisponuje svahovitým terénom, tak ho bude treba umelo vytvoriť. Na rovine vytvorená skalka by totiž pôsobila neefektívne a neprirodzene.

Na vytvorenie skalky môžete použiť štrkovitú pôdu, kamennú sutinu a samozrejme kamene rôznej veľkosti. Na vytvorenie skalky sa dajú použiť akékoľvek kamene. Často sa využíva bridlica alebo čadič, no obľube sa tešia aj lávové kamene, sopečné tufy alebo vápence. Na ohraničenie skalky je najvhodnejší trávnik, vyhnite sa ohraničeniu prostredníctvom tehál alebo podobných alternatív. Nezabudnite že do skalky patria iba spomínané skalničky, nižšie dreviny a ozdobné trávy. Za žiadnych okolností tam neumiestňujte rôznych sadrových trpaslíkov a podobné ozdoby.

Originalita ukrytá v kvetináčoch

Teraz vám prinesieme tip na skrášlenie záhrady, ktorý je skutočne finančne nenáročný, ale zato efektný a originálny. Reč bude o kvetináčoch z ktorých si môžete vytvoriť akékoľvek dekorácie. Dekoratívnymi kvetináčmi môžete zabiť dve muchy jednou ranou. Budete v nich pestovať kvetinky alebo bylinky, ktoré neskôr použijete v kuchyni a okrem toho potešíte najmä menšie deti. Túžia vaše deti po nejakom zvieratku? Trebárs po koníkovi? V reálnom živote pravdepodobne nemožná vec. Postačí však ak popustíte uzdu fantázii, použijete viacero veľkostí kvetináčov, lepidlo, nejaké ozdoby a koník alebo akákoľvek rozprávková postavička môžu skrášľovať priestor záhrady montovaného domu. Podobnú možnosť ponúkajú hotové kamenné sošky s možnosťou vloženia kvetináčov.

Kúzlo nočného osvetlenia

Bola by veľká škoda nemyslieť na záhradu po zotmení a nedať jej možnosť vyniknúť aj po zájdení posledných slnečných lúčov. Na skrášlenie záhrady môžete použiť solárne alebo LED svietidlá, ktoré sú určené na celonočné svietenie. Osvetliť môžete skalku, jazierko alebo bazén, avšak nasvietenie schodíkov, záhradných chodníkov a cestičiek môže zároveň slúžiť na zvýšenie bezpečnosti. LED lampy a solárne svietidlá sa vyrábajú v rôznych tvaroch a farebných prevedeniach. Ak sa potom vyhráte s farbou nasvietenia, tak konečný výsledok môže byť perfektný a večerná atmosféra záhrady neopakovateľná. Pohľad z pohodlia montovaného domu na osvetlenú záhradu je jednoducho čarovný.

Záhradné chodníčky alebo schodíky nemôžu chýbať

Nech už je záhrada pri montovanom dome akejkoľvek veľkosti, bez chodníčkov alebo možno aj schodíkov sa nezaobídete. Tieto neodmysliteľné súčasti záhrady budú plniť nielen svoju funkčnú úlohu, ale aj dekoračnú, pretože do záhrady vnesú rôznorodosť a zaujímavý architektonický prvok. Chodníčky budú slúžiť na to, aby ste si zbytočne nešliapali po upravenom trávniku a schodíky na jednoduchšie prekonávanie výškových rozdielov záhrady.

Výhodou chodníčkov a schodíkov je že si ich môžete vytvoriť sami. Využiť môžete pritom širokú škálu materiálov. Použiť sa dá drevo, kamene, tehly, štrk alebo betón. Upravené chodníčky a schodíky potom prispejú ku skrášleniu záhrady, ktorá potom dôstojne reprezentuje samotný montovaný dom.

Zoznam nápadov je dlhý

Na skrášlenie záhrady máte v súčasnosti skutočne neobmedzené možnosti. V záhrade by sa mohlo dobre vynímať jazierko alebo možno altánok na posedenie s priateľmi a deti by určite uvítali detské domčeky. Takto by sme mohli vyratúvať ešte dlhý zoznam kadejakých nápadov, ktoré by sa hodili na skrášlenie záhrady. Téma skrášľovania záhrady je obšírna, ale aj zaujímavá a preto sa k nej v budúcnosti ešte určite niekedy vrátime.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov