8. apríla 2018

Aká je životnosť montovaných domov?

Životnosť rodinného domu vo všeobecnosti, teda nielen montovaného, ale aj murovaného domu zaujíma stavebníkov najviac. Je to samozrejme úplne logické, pretože výstavba domu je pravdepodobne pre drvivú väčšinu z nás celoživotnou investíciou. Pri stavbe rodinného domu si navyše zvyčajne nechceme zabezpečiť bývanie iba pre seba. Počítame s tým, že raz náš dom zdedia naše deti alebo vnúčence. 

Otázka životnosti domu tak nadobúda ešte na väčšom význame. V prípade montovaných domov sa životnosť montovaného domu odvíja ako od kvality použitého dreva, tak od precízneho dodržania technologických postupov a samozrejme aj od následnej starostlivosti o drevostavbu.

Pri montovaných domoch však ešte aj v súčasnosti zaznievajú otázky typu: Nezhnije alebo nerozpadne sa nám montovaný dom? Takéto otázky môžu u odborníkov na montované drevostavby vyvolať úsmev, pretože obavy o životnosť moderných montovaných domov nie sú v súčasnosti absolútne namieste

Musíme však dodať, že sú celkom pochopiteľné pretože množstvo mýtov ktoré o životnosti montovaných domoch koluje je veľké. A všetky pramenia ešte z minulosti. Nepredbiehajme však a poďme sa spoločne pozrieť na to, ako to teda s tou životnosťou montovaných domov naozaj je.

Za všetko môže najmä OKÁL

Takzvanú medvediu službu, samozrejme nechtiac, urobil neskorším moderným drevostavbám montovaný drevený dom tzv. OKÁL. Túto drevostavbu si pamätajú určite ešte mnohí, predovšetkým skôr narodení stavebníci.

Tieto nekvalitné montované domčeky totiž boli stavané na území Československa ešte v 70-tych rokoch minulého storočia. Vyrábala ich česká firma RD Jeseník. Napriek tomu že išlo o výrobu v nemeckej licencii a podľa vtedy platných stavebných noriem, životnosť tohto montovaného domček na báze dreva bola iba 30 rokov.

V súčasnosti sú teda takéto domčeky, ak ešte vôbec stoja, v žalostnom stave. Investícia do opravy takejto drevostavby sa neoplatí a preto mnohí majitelia dospeli k rozhodnutiu zbúrať stavbu. No a pretože skúsenosť s takouto drevostavbou nebola najlepšia, na mieste zbúraného domu zvyčajne vyrástla murovaná stavba.

Napriek tomu, že mnoho murovaných stavieb z obdobia spomínaných 70 -tych rokov minulého storočia nebolo častokrát v oveľa lepšom stave ako OKÁLY, ich povesť až tak neutrpela. Náklady na opravu nekvalitných murovaných stavieb s netesnosťami okolo okien a zvlhnutým murivom si pritom vyžiadali neraz vysoké finančné prostriedky, ktoré bolo pravdepodobne rozumnejšie investovať do novostavby. Ale ako to už býva, iba jediný zlý príklad OKÁLU stačil na to aby, spustil vlnu mýtov a predsudkov voči montovaným drevostavbám, ktoré bohužiaľ ešte aj dnes pretrvávajú u istej skupiny stavebníkov.

Mýty najlepšie vyvracajú konkrétne príklady

Spomenutý OKÁL samozrejme nemôže byť bernou mincou životnosti moderných i starších drevostavieb. Ak sme pre objektivitu uviedli príklad nevyhovujúcej drevostavby, bude vhodné ak poukážeme aj na opačnú alternatívu drevostavby. Po príklady o perfektnej životnosti nemusíme chodiť do dávnej histórie. Nemusíme sa teda opierať iba o životnosť drevených kostolíkov alebo drevostavieb v skanzenoch. Aj keď aj tieto stavby sú výbornými svedkami životnosti drevostavieb. Dnes chceme obrátiť vašu pozornosť skôr na drevostavby postavené v prvej polovici 20 storočia. Stačí pritom ak sa pozrieme na sever Európy.

Výborným príkladom životnosti sú totiž montované domy naprojektované vo Švédsku ešte v 40 -tych rokoch minulého storočia.Projekt dreveného jednopodlažného dvojdomu, ktorý bol neskôr modifikovaný na dvojpodlažný obytný dom so sedlovou strechou a robustným soklom zožal úspech nielen doma, ale aj v celej povojnovej Európe. Čo je však dôležitejšie, tieto stavby pravdaže po určitej rekonštrukcii, ešte aj dnes naplno slúžia svojmu účelu. Od ich postavenia teda ubehlo takmer 80 rokov. Nie sú teda príkladom vynikajúcej životnosti montovaných domov?

Samozrejme. Porovnávať navzájom tepelno-technické, statické, či konštrukčné parametre týchto drevostavieb a moderných montovaných domov nie je možné. Ale skúste dnes porovnať nadupanú super športovú motorku so 180 koňmi s otcovou Jawou 250. Doba jednoducho napreduje.

Moderné montované domy verzus murované? Žiadny rozdiel

Nechajme však už históriu na historikov a poďme sa rovno pozrieť do súčasnosti. Aké sú teda moderné montované domy a aká je ich životnosť? Tieto otázky a všetky argumenty pre i proti rozdeľovali nielen laickú verejnosť ale aj niektorých odborníkov. Aby tieto, nazvime to žabo-myšie vojny už raz a navždy skončili, vzišlo z radov zahraničných odborníkov rozhodnutie podrobiť montované domy dôkladnému skúmaniu. Prioritne potom z pohľadu ich celkovej životnosti.

No a ako to celé dopadlo? Výsledok skúmania bol jednoznačný. Medzi životnosťou montovaných a murovaných domov nejestvujú žiadne rozdiely a aj tieto drevostavby dokážu slúžiť majiteľovi sto i viac rokov.Samozrejme za predpokladu dodržania podmienok, ktoré sme už v úvode naznačili. Znovu sa teda vrátime na začiatok,ale teraz si to celé zrekapitulujeme.

Aby bola životnosť drevostavby v takom rozsahu, aký jej dávajú výsledky skúmania, musí byť montovaný dom postavený z kvalitného dreva a pri jeho výstavbe musia byť použité kvalitné izolácie i ostatné materiály. V neposlednom rade si však jeho výstavba vyžaduje precízne a presné dodržanie všetkých technologických postupov. Tepelné izolácie, drevo a všetky drevené prvky konštrukcie montovaného domu musia byť zároveň chránené pred kontaktom s vlhkosťou alebo vodou, ktoré môžu spôsobovať ich degradáciu.

Voda i vlhkosť je totiž popri nekvalitnej realizácii výstavby montovaného domu najčastejšou príčinou narušenia statiky a zníženia životnosti drevostavby.

Aká je teda životnosť montovaných domov?

Bez akýchkoľvek pochybností postačujúca. Najmä vtedy ak si vyberiete skúsenú stavebnú spoločnosť si môžete byť istý tým, že montovaný dom bude spoľahlivo slúžiť nielen vám, ale aj vašim deťom a vnúčatám.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov