2. mája 2018

Ako zariadiť obývačku? 6 tipov, ktoré oceníte.

Niet najmenších pochybností o tom, že obývačka patrí k najdôležitejším miestnostiam rodinného domu alebo bytu. Ak práve premýšľate nad tým ako zariadiť nazvime to, spoločné srdce domu, možno vám príde vhod niekoľko užitočných tipov a rád.  

Obývačka nie je len miestom kde zvyčajne usadíte návštevu. Predovšetkým ide o rodinný priestor v ktorom spoločne s ostatnými rodinnými príslušníkmi zdieľate sviatočné i všedné okamihy. Obývačka je tak svedkom spoločných hier, rozhovorov, sledovania televízie, či iba jednoduchého leňošenia pri dobrej knihe. Z tejto miestnosti by teda mala sálať pohoda a útulná atmosféra nielen na spomínanú návštevu, ale predovšetkým sa v nej musíte cítiť pohodlne i príjemne vy sami.

Niet preto divu, že plánovaniu obývačky je potrebné venovať osobitnú pozornosť. Pri jej zariaďovaní môžete samozrejme popustiť uzdu fantázii, no ak vám vyhovuje minimalistický štýl môžete pokojne ostať pri ňom. Nech už sa však rozhodnete pre akékoľvek štýl, bude dobré ak popri zariaďovaní obývačky budete pamätať nielen na estetiku, ale aj na jej funkčnosť.

Začať treba od podlahy

Vo všeobecnosti sú steny a podlaha dominantné prvky interiéru, ktoré ako prvé dokážu upútať našu pozornosť. Ak teda zariaďujete obývačku napríklad v novostavbe, myslite už dopredu na to, aký bude mať podlaha neskorší dopad na celkový vzhľad interiéru.

Platí to o to viac ak sa od farebného prevedenia podlahy bude odvíjať samotný vzhľad doplnkov a nábytku. Drevená, laminátová, vinylová, či keramická podlaha. V podstate každá z nich môže byť dobrou voľbou, no nezabúdajte na to, že pri podlahe by ste nemali experimentovať s výstrednými vzormi a farebnosťou. Menej je totiž niekedy viac a vyniknúť nechajte skôr doplnky, či zaujímavé kúsky nábytku.

Farebnosť i klasika

Výber farebného prevedenia nábytku, stien alebo doplnkov bude vecou individuálneho vkusu.Nie každý preferuje sýte farby a rovnako tak niekto nemusí byť dvakrát nadšený z klasickej bielej farby. Aj keď tá sa mimochodom už dlhodobo a stabilne umiestňuje na prvej priečke v rebríčku obľúbenosti. V princípe však asi ani nikdy nevyšla z módy.

Biela farba stien alebo nábytku sa nikdy neopozerá. Okrem toho pôsobí vzdušne, čisto, presvetlí a opticky zväčší aj menšie priestory. Pri obývačke sú žiadané tiež jemnejšie hnedé, béžové, vanilkové a smotanové odtiene. Jemné pastelové odtiene nepôsobia vyzývavo a dajú vyniknúť výrazným doplnkom, ktoré keď vás omrzia budete môcť jednoducho vymeniť.

Nábytok do obývačky

Fantázii sa pri zariaďovaní obývačky nábytkom medze nekladú. Výber by sa však mal niesť v znamení pohodlia, praktickosti a funkčnosti. Sedacia súprava, kreslá, skrinky, komody, vitríny, či regály musia nielen dobre vyzerať, ale predovšetkým musia byť aj dostatočne pohodlné a stabilné. Ak budú navyše vyrobené z kvalitných materiálov a v dizajne, ktorý ani po rokoch nestratí na atraktivite, tým lepšie.

Zo spomenutých kúskov si dajte zvlášť záležať na výbere vhodnej sedacej súpravy. Práve sedačka je totiž v obývačke najviac „okupovaná“ a namáhaná. Jej veľkosť si prispôsobte podľa vašich potrieb a rozlohy miestnosti. Čo sa týka materiálového prevedenia je iba na vás čomu dáte prednosť. Perfektným riešením môžu byť sedačky z pravej kože, no rozhodne nič nepokazíte kvalitnou látkovou sedačkou.

Pri ostatnom nábytku si môžete dovoliť siahnuť po overených zostavách, či sektorovom nábytku, ale báť sa nemusíte ani originálnych a exkluzívnych kúskov. Samozrejme za predpokladu, že do koncepcie obývačky vhodne zapadnú. A myslite aj na to, aby ste nábytkom zbytočne nezapratali celý priestor.

Neobíďte ani osvetlenie

Pri zariaďovaní obývačky nevynechajte ani návštevu predajne s osvetlením. Nástenné svietidlá alebo stojanové lampy dokážu dodať interiéru obývačky ten správny šmrnc. Bodové svetlá alebo reflektory v rámci tzv. akcentového osvetlenia totiž dokážu nasvietiť prvky interiéru, na ktoré chcete vo vašej obývačke upriamiť pozornosť. Môžete tak dať vyniknúť obrazom na stenách, fotografiám alebo zviditeľníte knižnicu a presklenú vitrínu.

Bez rastlín to nie je ono

Izbové kvety alebo aj nekvitnúce rastliny vnesú do vašej obývačky kúsok prírody a  podčiarknu celkový dojem z interiéru obývačky. Nemusíte ich však za každú cenu napratať do všetkých voľných kútov obývačky.

Pri kúpe kvetov zohľadnite ich životné podmienky a priestorové možnosti obývačky. V interiéri obývačky zvyčajne vyniknú kaktusy a iné sukulenty, juka, dracéna, popínavá voskovka, ibištek čínsky, palma, alebo guzmánia. V jej rohoch sa zasa bude dariť antúrii, lopatkovcu, šeflere, monstere, filodendronu, cisusu a niektorým begóniám s okrasnými listami.

Doplnky vyčarujú výnimočnú atmosféru

Ak ste zvládli skombinovať podlahu, steny a nábytok obývačky do estetického celku, ostáva iba jediné. Nakúpiť doplnky, ktoré dokážu dať vzhľadu obývačky úplne inú dimenziu. Dekorácie v podobe textilných vankúšikov, záclon alebo závesov vnesú do miestnosti potrebnú útulnosť. Použitie spomenutých doplnkov treba zvážiť iba pri minimalistickom a industriálnom štýle.

Výborné služby pri dolaďovaní obývačky vám preukáže kusový koberec. Napriek dočasnému trendu vyraďovania kobercov z domácností sa tento doplnok v súčasnosti začína tešiť opätovnej obľube. Vkusný koberček pod konferenčným stolíkom alebo pod jedálenským stolom môže napokon plniť nielen estetickú, ale aj praktickú funkciu.

No a báť sa netreba ani obrazov na stenách, fotografií,či rôznych sviečok i svietnikov, ktoré vnesúdo dizajnu obývačky príjemnú atmosféru.

Tip: Zariaďovaniu miestností v montovanom dome sme sa venovali už aj v našich minulých príspevkoch. Dobré nápady pre kúpeľňu nájdete napríklad v článku Ako zariadiť kúpeľňu hravo a prakticky.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov