8. júna 2018

Výber podlahovej krytiny podľa miestností v dome

Popri farebnom prevedení stien alebo nábytku, je to práve podlahová krytina ktorá výrazným spôsobom dokáže udávať celkový tón miestnosti montovaného domu. Nejde však iba o celkové vyžarovanie alebo atmosféru miestnosti. Podlahová krytina preto nemôže byť iba reprezentatívna, ale mala by spĺňať niekoľko základných požiadaviek.Navyše do detskej izby sa nemusí hodiť podlahová krytina, ktorú plánujete položiť v kuchyni. Ideálne by teda bolo, keby bola podlahová krytina prispôsobená individuálnym požiadavkám každej miestnosti.

Spoľahlivá klasika

V súčasnosti sa v miestnostiach montovaných domov bežne využívajú laminátové podlahy, ktoré ponúkajú široký výber rôznych vzorov s dokonalou imitáciou dreva. V ich prospech vypovedá tiež vynikajúca odolnosť voči škrabancomstálofarebnosť jednoduchá údržba. Laminátová podlaha tak aj po rokoch vyzerá ako nová a nevyžaduje žiadne leštenielakovanie alebo nanášanie vosku. No ani to nie je ešte všetko. Podlahu si môžete vyberať podľa matného, lesklého alebo vysoko lesklého prevedenia.

Nebojte sa použiť aj iné podlahy

Výber podlahovej krytiny môže do veľkej miery ovplyvniť tiež podlahové vykurovanie. Aj v tomto prípade sa laminátová podlahová krytina dokáže uplatniť a je vhodná pre elektrické aj teplovodné podlahové vykurovanie. Pri kúpe montovaného domu v štádiu holodomu alebo hrubej stavby sa však možno oplatí porozmýšľať aj nad inými podlahovými krytinami.

Ak preferujte svojpomocné riešenie dokončenia montovaného domu, možno vám príde vhod niekoľko tipov na podlahy. Aké podlahové krytiny sa hodia do jednotlivých miestností montovaného domu, tak to si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Vo vstupnej chodbe neexperimentujte

Chodba a vstupné priestory si zaslúžia osobitnú pozornosť. Dôvod je jednoduchý. Práve tieto priestory musia často nepriamo odolávať dôsledkom počasia. Po príchode domov si totiž na obuvi donesieme nielen rôzne nečistoty, ale aj sneh a zvyšky vody.

Podlahová krytina preto musí výborne odolávať mechanickému poškodeniu a tiež pôsobeniu vody. Zároveň sa na nej nesmiete pošmyknúť a bude fajn, ak vaša obuv na nej nebude zanechávať rôzne šmuhy. Ľahká údržba v podobe jednoduchého umytia je samozrejme podmienkou.

V týchto priestoroch teda môžete pouvažovať nad keramickou dlažbou, kameňom, vinylovou podlahou alebo aj nad menej využívanou liatou podlahou.

Vyhnite sa však dreveným podlahámkorku, či kobercom a do vstupnej chodby nie je najideálnejšia ani laminátová podlaha.

V obývačke záleží na dizajne i pohodlí

Táto miestnosť nie je nadarmo nazývaná srdcom domu. Je centrom diania všetkých rodinných aktivít. Trávime tu voľný čas s našimi najbližšími, no je tiež miestom kde usádzame priateľov alebo nečakané návštevy. Je preto iba logické, že okrem pohodlia musí podlahová krytina v tejto miestnosti montovaného domu pôsobiť atraktívne a reprezentatívne.

Celý vizuálny efekt by však bol úplne nanič, ak by vám šlo pri nevhodne zvolenej podlahovej krytine, napríklad pri sledovaní televízie, od chladu povykrúcať nohy. Nie všetci totiž zvyknú doma používať prezuvky.

Do obývačky sa preto hodia laminátové, vinylové alebo drevené podlahy.Dobré služby vám preukáže tiežkorok, celoplošný koberec v prípade podlahového vykurovania aj liate podlahy.Nevhodné sú keramické dlažby a kamenné podlahy.

Kuchyňa je na tom podobne ako vstupná chodba

Aj priestor kuchyne patrí k exponovaným miestam montovaného domu. Podlahová krytina musí zvládnuť nielen každodennú záťaž, ale aj nástrahy v podobe vyliatych tekutín alebo pády hrncov, či iných kuchynských pomôcok.

Okrem toho by podlahová krytina inštalovaná v priestoroch kuchyne mala byť ľahko udržiavateľná a zároveň musí byť protišmyková. V kuchyni sa osvedčila keramická dlažba, vinylová podlaha i linoleum. Menej vhodné sú laminátové alebo drevené podlahy a absolútne nevhodný je celoplošný koberec.

Detská izba je prioritou

Voľba podlahovej krytiny do detskej izby sa môže odvíjať od veku vašich detí alebo vašich individuálnych preferencií. Pri menších deťoch, ktoré sa rady hrajú na zemi je ideálna taká podlaha, ktorá je na dotyk príjemne teplá, nevíri prach, ľahko sa udržiava a zároveň je odolná voči rozliatym nápojom alebo kolieskam autíčok.

Vhodné sú teda celoplošné koberce i vinylové podlahy. Pri starších ratolestiach však môžete pokojne siahnuť po laminátových alebo drevených podlahách a dobrou voľbou môže byť tiež korok. Do detskej izby sa v princípe nehodia iba keramické alebo kamenné podlahy.

Spálňa nebude problém

Prioritou podlahovej krytiny v tejto miestnosti montovaného domu nemusí byť odolnosť a životnosť podlahy. V spálni iba odpočívame a spíme takže, pri výbere podlahy treba prihliadať skôr na to, aby bola príjemná na dotyk, teplá pre bosé nohy a nealergénna.

Do spálne si teda môžete vybrať celoplošné koberce, laminátové, vinylové alebo drevené podlahy a rozhodne nič nepokazíte ani korkom alebo linoleom. Do spálne nie sú vhodné iba keramické, kamenné alebo liate podlahy.

Kúpeľňa si žiada svoje

Napokon sme sa dostali k poslednej miestnosti montovaného domu. Rozhodne však nie k menej dôležitej. Aj v tomto prípade sú však požiadavky na výber podlahovej krytiny jasné. Podlaha musí v tomto prípade eliminovať pôsobenie vody, vlhkosti, nesmie byť šmykľavá a mala by ponúknuť ľahkú údržbu.

Všetkým spomínaným požiadavkám vyhovuje niekoľko podlahových krytín. Jednotkou stále ostáva keramická dlažba, no čoraz väčšej obľube sa v kúpeľni tešia aj vinylové, či liate podlahy, ktoré sú výbornou voľbou pri podlahovom vykurovaní. Do kúpeľne nepatria iba drevené alebo laminátové podlahy a samozrejme celoplošné koberce.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov