29. júna 2018

Bungalov alebo poschodový montovaný dom?

Niet najmenších pochýb, že ide o otázku, ktorú si položí takmer každý kto sa chystá stavať dom. A že nejde o jednoduché rozhodovanie svedčia tisícky príspevkov a diskusií na rôznych internetových fórach. Nuž koľko ľudí toľko chutí povedal by klasik a mávol nad tým rukou. V podstate by mal pravdu, pretože každému vyhovuje niečo iné a každý má svoje vlastné túžby i predstavy o bývaní. Lenže každá položená otázka si zaslúži odpoveď a preto sa vám pokúsime priniesť pohľad na obe strany mince. Je totiž iba logické, že montovaný bungalov i montovaný poschodový dom, napokon tak ako všetko na tomto svete má svoje výhody i nevýhody. Pre ktorý z nich sa teda rozhodnúť?

Pri akomkoľvek dôležitom rozhodovaní sa je vhodné zobrať do úvahy všetky relevantné hľadiská, ktoré vás s najväčšou pravdepodobnosťou dovedú k voľbe ktorú neskôr nebudete nikdy ľutovať. O to viac to platí pri takej investícii akou je stavba rodinného domu.

Ak sú teda vašou prioritou najnovšie stavebné trendy je to úplne v poriadku. Pri výbere toho správneho domu však urobíte najlepšie, ak zvážite veľkosť i orientáciu stavebného pozemku a budete prihliadať na požiadavky alebo reálne potreby vašej rodiny. Bez povšimnutia však netreba nechať ani vek a svoj zdravotný stav. O všetkom si však v krátkosti povieme pri jednotlivých domoch.

Montovaný bungalov je trendom

Montovaný bungalov alebo ak chcete jednopodlažný dom, je v súčasnosti v kurze. Sami ste si možno aj vo svojom okolí všimli, že ich za posledné roky vyrástlo neúrekom. Ak sa tedarozhodujete pre montovaný bungalov, v prvom rade sa riaďte veľkosťou pozemku. Samozrejme ponuka je široká a vybrať si môžete projekt jednopodlažného domu s rozmermi prispôsobenými malým a úzkym pozemkomAk však očakávate veľkorysejšie rozmery domu, ktoré neraz montované bungalovy ponúkajú, musíte počítať s veľkým pozemkom.

Jednou z najväčších výhod jednopodlažného domu je absencia schodov. Aj z tohto dôvodu je  montovaný bungalov perfektnou voľbou pre rodiny s malými deťmi, seniorov alebo osoby so zníženými pohybovými schopnosťami.

Myslieť však treba aj na budúcnosť. Roky pribúdajú každému z nás a raz určite oceníme, keď nám nebudú schody komplikovať život. No a na tomto mieste sa žiada spomenúť skutočnosť, že po odchode detí nebudete musieť riešiť čo robiť s prázdnym domom. Je však pravdou, že môže nastať opačná situácia, ale to si povieme pri poschodovom montovanom dome.

Spomedzi nevýhod môžeme pri jednopodlažných domoch vo všeobecnosti spomenúť menej efektívne rozdelenie domu na dennú a nočnú časť a možno o niečo menšie súkromie. Všetko sa však dá elegantne vyriešiť umiestnením rodičovskej spálne na jednu stranu a detskej izby na opačnú stranu domu. Pre niekoho môže byť nevýhodou tiež chýbajúci balkón.

Výhody a nevýhody v kocke

+absencia schodov a prípadná bezbariérovosť

+viacero miestností má nielen vizuálny ale aj priamy kontakt s exteriérom

+výborná voľba pre rodiny s malými deťmi, ale aj pre bezdetné páry

+ideálny pre dôchodcov, invalidov alebo osoby s problémami pohybového ústrojenstva

-vyžaduje väčší pozemok

-menšie súkromie

Montovaný poschodový dom

Takýto rodinný dom môže byť vo všeobecnosti výbornou voľbou pre menšie pozemky. Samozrejme aj v tomto prípade to nemusí platiť vždy a aj montovaný poschodový dom môže byť poňatý veľkoryso. Na čo sa však pri takomto dome budete môcť 100 % spoľahnúť, bude súkromie ktoré poschodový dom ponúka rodičom a dospelejším deťom. Dispozičné riešenie poschodového domu umožňuje tiež jednoduchšie usporiadanie miestností pre nočnú (súkromnú)  a dennú (spoločenskú) časť.

No a ak je pri pohľade do budúcnosti vašou prioritou viacgeneračné bývanie, nemáte o čom premýšľať, pretože poschodový dom je na to ako stvorený. Montovaný poschodový dom vám však v prípade potreby umožní vytvoriť dve samostatné a na sebe nezávislé bytové jednotky. Pri montovanom bungalove to určite nie je možné.

K hlavnej nevýhode poschodového domu, ktorá sa však týka predovšetkým seniorov, invalidov alebo osôb s chorobami pohybového aparátu je schodisko.

Výhody a nevýhody v kocke

+spravidla je potrebný menší pozemok

+vyššie súkromie pre rodičov a deti

+jednoduchšie rozdelenie interiéru na dennú a nočnú časť

+možnosť viacgeneračného bývania

-problém môže byť schodisko

-sedlová strecha zvyčajne neumožní naplno využiť podkrovné miestnosti

Postavíme vám dom vašich snov

V našej ponuke samozrejme nájdete obidve alternatívy, teda montovaný bungalov i montovaný poschodový dom. Prezrite si projekty domov z nášho katalógu. Nájdete v ňom  rodinné domy s rôznym dispozičným riešením a veľkosťou. Ak však máte svoju vlastnú predstavu, nevadí. Náš projektant si poradí aj s tým a o niekoľko mesiacov už môžete bývať vo vlastnom dome bez toho, aby ste museli robiť ústupky zo svojich požiadaviek.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov