19. decembra 2018

Zákazníčka Alena: „Zimy sa v drevodome rozhodne báť nemusíme.“

Alena Bogárová bývala s rodinou celý život v levickom činžiaku. S manželom však poškuľovali po záhradnom dome či záhradke s domčekom. „Všetko však bolo také drahé, že sme začali rozmýšľať či nebude rozumnejšie postaviť si rovno dom,“ spomína na prvý impulz, ktorý ju doviedol až k montovanému domu na kľúč spokojná zákazníčka.

„Zháňali sme firmu, ktorá by nám postavila dom na kľúč a na internete na nás vybehli reklamy na drevodomy. S manželom máme 50 rokov, a tak sme si povedali, že by sme chceli v novom dome čo najskôr bývať a nestavať ho ďalších desať rokov. Vtedy sme sa zamilovali do firmy Mirano. Neviem prečo, jednoducho nás to tam ťahalo, aj keď sme sa rozhliadali i ku konkurencii. Prvá firma, ktorú sme zavolali na stretnutie bola Mirano, vyjasnili sme si zopár otázok a inde sme už potom ani nevolali,“ hovorí Alena, ktorú okrem kvalitnej ponuky presvedčilo aj vystupovanie konateľa Michala Dendisa. „Pozdávali sa nám materiály, ktoré na svojej stránke ponúkali, ako aj systém stavby. Osobné stretnutie nás zas utvrdilo v tom, že pán Dendis je seriózny človek a nemusíme sa báť, lebo v dnešnej dobe je to so serióznosťou stavebných firiem kolísavé. Na portáli Modrá strecha mali dobre recenzie, preto sme sa rozhodli ísť do toho.“

Expresná stavba

Pozemok aj našetrené peniaze rodina mala, hypotéku si zobrali až keď bol dom už postavený. Financie a pozemok teda riešiť nemuseli a mohli sa naplno rozbehnúť do kolotoča príprav. Ani sami nečakali, že bude celý proces taký neskutočne rýchly. „Pán Dendis mi povedal, že to potrvá maximálne štyri mesiace a v skutočnosti to šlo oveľa rýchlejšie. Prekvapilo to aj našich najbližších susedov, ktorí mali prácu robotníkov možnosť po celý čas sledovať. S manželom sme obaja dosť vyťažení v zamestnaní, preto sme nemali čas chodiť na stavbu. No tí chlapci poctivo prichádzali každý deň ráno pred siedmou a makali až do večera bez toho, aby ich niekto kontroloval.  Či snežilo alebo pršalo, oni si dali hrubé bundy a nezastavili sa. Rada by som vyzdvihla ich neskutočnú pracovnú morálku. Keď pršalo, pýtali sme sa, či drevá nemôžu navlhnúť. Povedali, nech sa nebojíme, že tie drevá majú teplotu 14 stupňov a je to v poriadku. Samozrejme, že som hneď lúskala na internete, koľko stupňov by malo mať drevo na stavbe, kde som sa  dozvedela, že maximálne 16 . Kúpili sme si teda merač na vlhkosť dreva a v sobotu, keď sa nepracovalo, sme sa vydali na stavbu.  A naozaj, malo 13 stupňov. Nikdy nám v ničom neklamali. Možno sú to drobnosti, no práve  takéto drobnosti robia aj tie veľké veci.“

Stavať sa začalo 8. januára tohto roku a 8. marca bol dom už hotový. „Samozrejme, že sa našli aj ľudia, ktorí nás od montovaného domu na kľúč odhovárali. Vraj to je papundekel, vraj sa to bude vo vnútri ozývať. Ja však mám kamaráta stavebníka, ktorý sa venuje murovaným domom. Preto som si ho vždy zavolala na konzultáciu, aj počas stavby, aby sa prišiel pozrieť či je všetko v poriadku. Povedal, že nemá vôbec  pocit, že by bol v drevodome. Bol až prekvapený, že sa nič neozýva. Dokonca sa vyjadril, že keby sa mal rozhodnúť ešte raz, murovaný dom by si už nepostavil,“ smeje sa Alena.

Energie za polovicu

Aj pani Alena, rovnako ako ostatní obyvatelia montovaných domov na kľúč, výrazne šetrí na energiách. „Pri zmluve s elektrárňami sme si nastavili platbu na 100 eur mesačne na troch ľudí v dome s výmerou sto metrov štvorcových. Po siedmich mesiacoch nám prišlo vyúčtovanie, kde nám na základe reálnej spotreby znížili platby na 43 eur. Priznávam, je to príjemné prekvapenie,“ teší sa. Tento rok čaká rodinu Bogárovcov prvá zima v drevodome, no oni už teraz vedia, že sa nemusia báť. „Otestovali sme si to už počas tých šialených horúčav v lete. Máme síce namontovanú klímu, no zatiaľ je nefunkčná. Každý, kto k nám v lete vstúpil, si pochvaľoval, že klíma funguje špičkovo. My sme sa len smiali, lebo sme vedeli, že nie je ani zapnutá. Aj bez nej sme vo vnútri mali príjemných 23 stupňov, čo dávalo signál, že má stavba skvelú izoláciu a aj cez zimu to bude dobré. V týchto dňoch ráno na hodinu zakúrime a potom sa to drží celý deň. Prvú zimu vyskúšame fungovať bez doplnkového kúrenia. Zatiaľ ho totiž nepotrebujeme,“ hodnotí.

„Do nášho drevodomu som úplne zamilovaná. Som taká šťastná, že každý večer rozmýšľam nad tým, ako sme mohli toľké roky bývať v činžiaku. Konečne mám pocit slobody a cítim, že bývam len v mojom. Tam som taký pocit nemala,“ lúči sa spokojne Alena Bogárová.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov