24. januára 2019

V kuchyni Mirana – koľko ľudí bude pracovať na vašom dome?

Keď vás zaujíma, kto všetko by sa podieľal na stavbe Vášho montovaného domu a ako to vlastne s jednotlivými profesiami vyzerá, Eva Dendisová zo sekretariátu Mirana Vám pootvorí dvere do miranovskej kuchyne.

Mirano v súčasnosti spolupracuje dovedna s vyše osemdesiatimi stálymi spolupracovníkmi rozdelených do partií podľa špecializácie a niekoľkými subdodávateľmi. Z externého prostredia pochádzajú napríklad základové dosky či elektroinštalácie a kúrenie. A ako vyzerá taká stavba montovaného domu celkom od piky? Na pozemok príde najskôr partia, ktorá postaví hrubú stavbu na základovú dosku, ktorú vopred zrealizuje subdodávateľská firma. Po jej odchode sa do práce pustia oknári, ktorí namontujú okná a vchodové dvere. Po nich dostáva priestor vodár, ktorý má na starosti kanalizáciu a vodoinštaláciu. Hneď za ním nasleduje etapa holodom. „Táto partia je na stavbe najdlhšie, odhadom mesiac až mesiac a pol. Závisí to od počasia a aj od toho, koľko ľudí je v partii. Zvyknú tam byť traja až piati chlapi. Po nich príde partia etapy na kľúč – maľuje sa interiér, pokladá sa plávajúca podlaha, montujú sa obklady a dlažba v kúpeľniach, osádza sa sanita,“ vysvetľuje Eva Dendisová. Mirano má vďaka spoľahlivej a širokej sieti spolupracovníkov rozrobených niekoľko projektov po celom Slovensku. Po 7. januári tohto roku sa začali práce na šiestich hrubých stavbách súbežne. „Všetky partie sú plne vyťažené, momentálne máme rozostavaných okolo dvadsať domov od východu po západ. Chlapi pracujú prevažne od pondelka do piatku, výnimočne sa stane, že potiahnu aj cez víkend. Každá partia má termín, do kedy musí byť robota hotová a medzi sebou si už riešia presný rozvrh práce. No termín stihnú“ hovorí s Eva Dendisová.

Logistika plne zabezpečená Asi ste už počuli o tom, že montovaný dom na kľúč je hotový expresne rýchlo, v priebehu niekoľkých mesiacov. Platí to, samozrejme, vtedy, ak sú priaznivé poveternostné podmienky a zákazníci platia všetky platby načas podľa zmluvy. V Mirane preto nenechávajú nič na náhodu a za každým jedným postaveným montovaným domom na kľúč je precízne plánovanie dlhé mesiace vopred. „Drevo na hrubú stavbu si objednávame vopred. Základová doska sa ešte ani nezačne robiť a my už máme drevo vo výrobe, keďže dodacia doba sú okolo tri - štyri týždne. Všetko musí šliapať ako hodinky, preto sú hneď po hrubej stavbe už k dispozícii okná. Pri tých je dodacia lehota šesť až osem týždňov, musia sa preto objednať v poriadnom predstihu,“ hovorí Dendisová. Aj logistiku materiálu zabezpečuje Mirano, zákazník si musí zabezpečiť a na stavbu doviezť len obklady a sanitu, ostatné je v cene. „Materiály si dáme vyviezť so stavebnín, s ktorými spolupracujeme. Máme jedny osvedčené, ktoré majú svoje pobočky po celom Slovensku. Jednoducho si u nich necháme naskladniť materiál a necháme si ho priamo na stavbu vyviezť, keď je to potrebné. Zabezpečíme potom už všetko, od dreva, škridle, sadrokartónu, minerálnej vlny či OSB dosky,“ potvrdzuje. Keďže sa na stavbe strieda veľký počet profesionálov, zákazníkov, prirodzene, zaujíma či im musia zabezpečiť aj ubytovanie. „Pre našich ľudí si ubytovanie zabezpečujeme sami. V súčasnosti síce robíme na jednom montovanom dome, ktorého budúci majitelia majú hneď vedľa penzión, a tak naše partie rovno aj ubytovali, ale to je výnimka. Niekedy sa možno zákazníka opýtajú, či nepozná niečo vhodné v blízkosti pozemku, no ubytovanie je už zahrnuté v cenovej ponuke,“ dodáva Eva Dendisová.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov