9. decembra 2019

Aj z malého priestoru vyťažiť maximum

Ak sú vaše financie nižšie a nemôžete si dovoliť váš veľký vysnívaný domček, nezúfajte ????.  Prinášame vám zopár tipov ✅, ako aj pri rozmerovo menšom dome, ktorý sa zmestí do vášho rozpočtu ????, bude bývanie komfortné a harmonické.

To, ako bude interiér vášho domova vyzerať by ste si nemali nechávať na poslednú chvíľu. Už v čase realizácie samotného návrhu, by ste mali uvažovať nad presným rozmiestnením všetkých predmetov, ktoré budete využívať a potrebovať v dome a vymyslieť im čo najvhodnejší priestor. Samozrejme, že nie je možné, aby ste všetko premysleli vopred a s určitosťou sa stane, že sa na niečo pozabudne. Dôležité je však pri množstve vecí, ktoré každodenne potrebujeme premyslieť, ako priestor čo najlepšie využiť.

Priestor samotných izieb dokážete opticky zväčšiť už pri výstavbe, kedy odporúčame v izbách preferovať skôr väčšie presklené okná, ktoré do izby pustia viac svetla ????, a tým ju opticky zväčšia a presvetlia ▫◻⬜. Presvetlenie je možné docieliť aj zvážením, či je potrebné na predelenie jednotlivých miestností nevyhnutne použiť klasickú priečku. Efektne a vzdušnejšie vyzerá miestnosť, ktorá je predelená priehľadnou priečkou zo skla alebo štýlovou knižnicou. Tiež odporúčame vyhýbať sa množstvu interiérových dverí ????. Radíme skôr, ak je to možné, staviť na otvorené priestory alebo pre šetrenie priestoru použiť posuvné dvere do puzdra. Nakoľko voľné miestnosti vzbudzujú dojem väčšej priestrannosti.

Keď sme zvážili základné dispozičné usporiadanie miestnosti, môžeme sa pustiť do samotného farebného prevedenia interiéru ????.

Farba stien – navrhujeme svetlé farby, nemusí byť zásadne biela, vhodné sú tiež pastelové farby alebo odtiene béžovej a sivej. Odporúčame tiež voliť pre jednotlivé miestností príbuzné farebné odtiene s nízkym kontrastom medzi farebnými kombináciami. Optické zväčšenie priestoru je tiež možné docieliť tapetami so zvislými pruhmi. Vyhýbajte sa tmavším odtieňom farieb na stenách prípadne veľkým vzorom, ktoré priestor opticky zmenšujú ⬛◼◾.

Farba podlahy – odporúčame svetlejšie farebné prevedenie. Najvhodnejšie je zjednotenie podlahy v celom dome, zaručene sa snažte vyhnúť kombinácií viacerých druhov materiálov so zbytočnými spojmi, ktoré priestor ohraničujú a vytvárajú tak efekt ešte väčšieho zmenšenia.

Farba stropu – jednoznačne biela alebo jemne svetlá farba. Pre otvorenie priestoru je potrebné zachovať čo najmenší kontrast medzi farbami stropu a stien. Je dôležité zladiť všetky farby stien, stropu ale aj podlahy, aby pôsobili harmonicky a vyvážene ⏩.

⏩ Po výbere farieb a materiálov stien, podlahy a stropu je dôležité myslieť aj na osvetlenie priestoru, ktoré zohráva dôležitú úlohu pri celkovom vzhľade miestností. Vhodné je rozmiestnenie svetiel po celej miestnosti ????, aby bol osvetlený každý kút, čo docielite pomocou bodových svetiel. Bodové svetlá sú nenápadné a rovnomerne osvetlia celú miestnosť. Tiež je vhodné doplniť osvetlenie napríklad lampami. V prípade, ak sa vám páčia visiace svietidlá, dostatočne zvážte ich výber a výšku umiestnenia.

Ďalej pokračujeme už samotnými doplnkami, ktoré budú zdobiť priestor jednotlivých miestnosti. Práve doplnky majú zvyčajne veľký vplyv na celkový dojem izieb. Aj v tomto prípade by sme mali myslieť na to, že „menej je niekedy viac“ ✅.

Sklá a zrkadlá – zaručia presvetlenie a optické zväčšenie miestností, napríklad v menšej kúpeľni je vhodné zvoliť priehľadný sklenený sprchový kút alebo tiež úzke zrkadlo na celú stenu. Rozjasnenie ???? miestnosti sa dá aj pomocou nábytku so zabudovanými zrkadlami alebo sklenenými plochami.

Jemné priesvitné závesy – prepustia do izieb dostatok svetla, nakoľko tu platí nepriama úmera, čím menší je priestor izby, tým väčší prísun svetla je potrebné zabezpečiť. Vhodné je zvoliť dlhšiu záclonu od stropu po zem, ktorá vyvoláva ilúziu vysokých stien a okno tak bude pôsobiť väčšie a strop vyšší. Samozrejme, záclony nemusia byť len biele, môžete sa pohrať aj s jemnými vzormi ????.

Multifunkčný nábytok - posteľ s úložným priestorom, vysúvacie postele, vstavané skrine s posuvnými dverami, police na knihy ???? do výšky, poschodové postele do detskej izby, kombinácia poschodovej postele s písacím stolom, barový pult a komoda v jednom... aj pomocou tohto nábytku máte zaručene dosiahnuté maximálne ✔ využitie priestoru a dostatok úložnej plochy.

Navrhujeme nepoužívať masívne a ťažké kusy nábytku, skôr staviť na vzdušnejšie a jemnejšie materiály, čisté línie a jednoduché tvary ako napríklad sklo, plast, prehľadné materiály, svetlé drevo ????... Zariadenie ladené do svetlých odtieňov príjemne odráža svetlo. Samozrejme pred výberom je potrebné zvážiť ✅, aké množstvo úložného priestoru skutočne potrebujeme. ➕ Plusom nie je ani veľké množstvo úložného priestoru, ktoré nás bude lákať pre jeho zaplnenie, zadovážiť si ďalšie veci, ktoré v skutočnosti ani nemusíme potrebovať. Nakoľko ako sme už spomínali, menej je niekedy skutočne viac.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov