Blog

Tieto otázky by ste mali mať jasné ešte pred oslovením firmy s dopytom po dome …

Ak zvažujete kúpu montovaného domu na kľúč, ešte predtým ako oslovíte s dopytom našu firmu, mali by ste mať zodpovedaných niekoľko dôležitých otázok. Celý proces pôjde vďaka tomu rýchlo a hladko ✅.

Podľa obchodného zástupcu spoločnosti Mirano s. r. o., Miroslava Podstavka  je kľúčovým prvkom v hre pozemok. „Niektorí klienti už majú pozemok, ktorý si prispôsobia, iní si zas vysnívajú dom na kľúč 🔑 a až potom si pozemok zadovážia. Dôležité je mať ho vysporiadaný. Musí byť prístupný, lebo my sa naňho potrebujeme dostať s materiálom a strojmi 🚛. Tak isto by mal mať vyriešené aj siete, ktoré potrebujeme k práci, predovšetkým elektriku. No, to je potrebné riešiť ešte počas projektu a vybavovania stavebného povolenia. K ďalším fázam, ako je napríklad holodom, potrebujeme už aj vodu 💧,“ vysvetľuje.

Druhým dôležitým krokom sú jasné predstavy o budúcom dome. „Mirano má na svojej internetovej stránke momentálne okolo 50 projektov, ktoré slúžia ako inšpirácia. Niekto si vyberie z nich, iný má zas odlišné predstavy. Podstatné je, aby pri stretnutí s projektantom klienti vedeli, koľko miestností má dom 🏠 mať, kde sa má nachádzať technická miestnosť alebo či potrebujú aj špajzu. Niekto chce do malého domu natlačiť veľa izieb, iný – hoci aj s veľkorysejším pozemkom – ich zvolí menej. Ideálne je, keď má zákazník projekt premyslený a navrhnutý čo najdetailnejšie. Počas výstavby riešime už len malé zmeny,“ hovorí pán Podstavek.

Podstatná je aj otázka financovania 💰. Je totiž nevyhnutné vyriešiť peniaze pred samotnou výstavbou alebo aspoň počas vybavovania stavebného povolenia. Informujte sa u spoľahlivého finančného poradcu alebo si nechajte urobiť ponuky vo viacerých bankách naraz. Otázku financovania neodkladajte, potrebujete totiž vedieť, ako a kedy budete schopný splácať. „Nechceme vopred všetky peniaze naraz. Financovanie máme rozdelené na etapy – základová doska, hrubá stavba, holodom a dom na kľúč. Pred každou etapou klient platí zálohu a po jej dokončení ju vyplatí celú. Projekt sa platí už priamo projektantovi – záloha + doplatok po dokončení,“ dodáva.

Detaily ako sú typy okien, dverí 🚪 či podláh sa riešia tesne pred výstavbou pre postupné objednávanie. „V cenovej ponuke posielame zákazníkom rôzne varianty v štandarde. Oni si potom musia ujasniť, či im vyhovuje naše elektrické kúrenie alebo dajú prednosť plynovému. Niektoré práce sa tak riešia aj prostredníctvom externých firiem, kde je potrebná správna koordinácia a zosúladenie ⏩⏩⏩, aby sa všetky práce vošli do harmonogramu, ktorý je presne naplánovaný,“ dodáva Miroslav Podstavek.

Pridať komentár