Blog

10 interiérových trendov na rok 2020

 

Najlepší čas, kedy sa pustiť do výmeny nábytku alebo farieb vášho interiéru, je napríklad na začiatku roka, kedy sa určujú nové dizajnové trendy. Príležitostí, prečo vymeniť staré za nové, je hneď niekoľko. Jednoducho na to nastal ten správny čas. Druhý prípad môže byť, že po uplynutí určitej doby chce každý z nás vo svojom kráľovstve niečo zmeniť. Dôvodom môže byť aj stavba domu. Je jedno, či sa rozhodnete postaviť si dom svojpomocne, alebo si vyberiete dom na kľúč. Ten, kto si nakoniec bude vyberať svoj vysnívaný interiér, budete práve vy. Preto by ste už dopredu mali vedieť, akým štýlom sa budete chcieť poberať. Týchto 10 tipov a trendov na rok 2020 vám pritom môže pomôcť.

Moderný presvetlený obývací priestor
Zdroj: Alberto Castillo – Unsplash

1. Nestarnúca klasika

Ako sa hovorí, móda sa opakuje. A inak tomu nie je ani pri zariaďovaní domov. Čoraz viac ľudí dopĺňa svoj interiér o retro kúsky. Nenechajte sa však spliesť a nemusíte byť ani vystrašený. Na “oživenie” obývačky alebo kuchyne bude stačiť iba niekoľko retro kúskov, ktoré dodajú domácnosti úplne iný nádych.

Obývacia izba s prvkami retra
Zdroj: Francesca Tosolini – Unsplash

 

2. Kvetinové tapety

Možno ste práve ostali trochu šokovaný. Ak vás ako prvé napadli kvetinové tapety na stenách u babičky, ani sa niet čomu čudovať. Netreba sa však báť. Pestrofarebné kombinácie tu sú už veľmi dlho a dodajú sviežosť každej miestnosti, do ktorej sa ich rozhodnete dať. Naviac, dnešné vzory sú oveľa modernejšie ako tomu bolo kedysi. Na výber je okrem rôznych farieb aj množstvo tvarov a veľkostí.

 

Kvetinové tapety v obývačke
Zdroj: Dan Gold – Unsplash

3. Neutrálna biela a jej odtiene

S bielou farbou sa dá veľmi dobre pracovať. Najviac sa tento trend bude týkať kuchýň. Biela je ideálna pre navodenie vzdušnej atmosféry. Kombinácia rôznych odtieňov bielej, šedej a prírodného dreva vytvorí oázu pokoja. A netreba ostať iba pri kombinácii dvoch farieb. Pracovná doska na kuchynskej linke sa pokojne môže odlišovať od tej na ostrovčeku. Drevené barové stoličky a vkusné drevené poličky dotvoria dizajn každého priestoru a dodajú mu teplo domova. Vítanou farbou v kombinácii s bielou je aj béžová.

 

Lesklá biela kuchynská linka
Zdroj: Christa Grover – Burst

4. Patina, nádych farmárskeho obydlia

Priznanie veku a patiny na nábytku je pre rok 2020 viac ako vhodný krok. Starší nábytok, masívne kúsky, kovové kovanie a prevládajúci materiál – drevo. Svoje miesto si v tomto trende nájdu keramické a kamenné dekorácie. Veľmi dobre fungujú farby typu terakota – tehlová, hnedá a hnedožltá. Na druhej strane potom stojí v kontraste medená patina, ktorá sa vyznačuje veľmi peknou a odvážnou zelenou farbou zašlej medi.    

 

Drevený stôl so zelenou patinou na farmársky štýl
Zdroj: Liana Mikah – Unsplash

5. Kovové prvky

Podľa predpovedí dizajnérov by sa malo v roku 2020 dariť rôznym kovom od striebra, zlata, medi až po cín. Ani zmiešanie menovaných kovov by nemalo byť ničím výnimočným. Tmavé kovové prvky veľmi dobre ladia so zlatom alebo bronzom. Tri farby by spolu mali vytvoriť dokonalú harmóniu a zároveň to ešte stále nebude “až príliš”.   

Medená voľne stojaca vaňa
Zdroj: Shawn – Unsplash

6. Návrat čiernej

“Čiernou nič nepokazíš”. Tento výrok už počul každý z nás. Čierna tu bola vždy, no teraz ukazuje svoju silu opäť a drží sa hesla – čím viac, tým lepšie. Skrinky, umývadlá, steny, povrchové úpravy. Nič neunikne. V minulosti sa čiernej farbe vyhýbali ľudia, ktorí si mysleli, že čierna zmenšuje. Tento názor je však vyvrátený, pretože správne zvolený kontrast nedovoľuje vytvárať efekt zmenšenia. Veľmi dobre funguje kombinácia so svetlošedou alebo bielou farbou.

 

Elegantná čierna kuchynská linka
Zdroj: Armin Djuhic – Unsplash

7. Vždy populárna modrá

Námornícka modrá tu je s nami už nejaký ten čas. Niekto by čakal, že v trendoch sa už uvádzať nebude. Opak je však pravdou. Modrá v kombinácii s bielou a drevené prvky sú jednoducho “in” aj na rok 2020. Tento námornícky štýl je vhodný predovšetkým pre veľké plochy. Do miestností s modrými stenami sa veľmi dobre hodí biely nábytok. Táto kombinácia dramaticky zmení každý interiér. Modrá je ideálna prioritne pre spálne alebo pracovne, ale nemusíte sa jej báť ani v iných častiach domu.

Spálňa v modro bielom farebnom prevedení
Zdroj: Devon Janse van Rensburg – Unsplash

 

8. Zelená – kúsok z prírody u vás doma

Od olivovej po pistáciovú. Zelená farba je vo svojej podstate svieža a zároveň neutrálna. Udržateľnosť energií naberá na vážnosti a tak si kúsok zelene môžete zobrať aj k sebe do svojho nízkoenergetického domu. Pocit dokonalosti pomôžu dotvoriť aj rastliny, ktorými môžete dozdobiť svoj interiér. Rastliny dotvoria celkovú atmosféru a ako bonus pomáhajú s filtráciou vzduchu. Zelená farba skvele funguje na stenách, sedačkách alebo kreslách.

Tmavá smaragdovo zelená obývačka
Zdroj: Aaina Sharma – Unsplash

9. Interiérová záhrada

Na prvý pohľad to znie možno príliš odvážne. Vzhľadom na popularitu izbových rastlín a živých stien to však nie je až take veľké prekvapenie, aj keď interiérová záhrada je predsa len o niečo vyšší level. Takáto záhradka však prináša spojenie s prírodou z pohodlia domova. Tento priestor dodá celej rodine pocit pokoja a zároveň bude slúžiť k dokonalému odpočinku. Stačí už len umiestniť pohodlné kreslo, malý stolík a vychutnať si obľúbenú knižku alebo ticho a krásu zelene. V spojení drevodomu a interiérovej záhrady dosiahnete dokonalú symbiózu medzi prírodou a bývaním.

Interiérová záhrada
Zdroj: Judah Guttmann – Unsplash

10. Minimalistický štýl

Hlavne mladé rodiny ocenia tento trend. Minimalistický štýl sa stáva veľmi populárnym a inak tomu nebude ani v tomto roku. Úlohou minimalizmu je zabezpečiť čo najväčší priestor. Každá vec v miestnosti by mala byť jednoduchá a zároveň funkčná. Tento štýl prináša pocit ľahkého dýchania, vzdušnosti a oceníte ho aj pri upratovaní svojho domu.

 

Minimalistický štýl
Zdroj: Kara Eads – Unsplash

Pridať komentár