1. júna 2020

Klimatizácia do domu – ako vybrať tú správnu?

Ako vybrať klimatizáciu do domu

Opäť prichádza čas, kedy sa letné teplo začne predierať do našich domovov. Klimatizácia už dávno nie je výsadou obchodných priestorov alebo kancelárii. Ako a podľa čoho vyberať, sa dočítate v tomto článku

Ako vybrať vhodnú klimatizáciu

Pri výbere je potrebné dopredu vedieť, na aký účel bude klimatizácia využívaná. Samozrejme, že v prvom rade to je chladenie miestností. Zamerať sa skôr treba na to, či plánujete vychladiť iba jednu izbu, alebo budete chcieť do budúcna pridať do domu aj ďalšiu vnútornú jednotku a spríjemniť prostredie vo väčšej ploche vášho domova. Podľa toho totiž budete vyberať vonkajšiu jednotku. Existuje takzvaný monosplit na ktorý sa dá napojiť iba jedna vnútorná jednotka, alebo multisplit, ktorý zvládne naraz niekoľko jednotiek umiestnených vo vašom dome.

Netreba zabúdať na to, že dnešné klimatizácie už z ďaleka neprodukujú iba chlad. Naopak, dá sa s nimi aj vykurovať, napríklad počas prechodného obdobia, kedy ešte nie je potrebné naplno odštartovať vykurovaciu zimnú sezónu. Medzi veľmi užitočné funkcie patrí úprava vzduchu zvlhčovaním alebo odvlhčovaním. Navyše sú jednotky vybavené rôznymi filtrami, ktoré zabezpečia najlepšiu kvalitu vzduchu.

Na výber sú jednotky, ktoré môžete pohodlne ovládať prostredníctvo mobilnej aplikácie a mať tak pripravený príjemný vzduch hneď po príchode z práce. Možno najpraktickejšou je funkcia invertorovej klimatizácie, čo znamená, že klimatizácia prispôsobuje svoj prevádzkový výkon. Po dosiahnutej požadovanej teplote sa výkon zníži o niekoľko desiatok percent. Klimatizačná jednotka už len udržuje príjemný chladný vzduch a vy tak ušetríte na energii.

Zdroj: Pixabay

Kedy sa oplatí kúpiť klimatizáciu

Najviac ľudí siaha po klimatizácii v čase, keď sa vonkajšie teploty vyšplhajú do závratných výšin. V tom momente sú vyššie aj ceny a na montáž si môžete počkať pokojne aj niekoľko týždňov. Známe porekadlo, „keď sa ťa zima opýta, čo si robil v lete“, v opačnom znení je tu viac ako na mieste. V zime, alebo keď prichádza jar, je správny čas na výber klimatizácie. Máte dostatok času na výber, porovnanie, zvažovanie, kúpu aj montáž.

Aké druhy klimatizácii existujú

a) Nástenná klimatizácia

Začneme rovno s najrozšírenejším typom. Nástenná klimatizácia spĺňa všetky požiadavky, ktoré môžete od svojej klimatizácie čakať. Montáž je v celku jednoduchá, aj keď rozhodne odporúčame prenechať to na profesionálov. Vždy je dobré rozhodnúť o umiestnení vonkajšej jednotky tak, aby mal všetok potrebný materiál čo najkratšiu cestu medzi jednotkami. Týmto spôsobom ušetríte nemalé peniaze. Podľa rozpočtu si môžete zaobstarať aj dizajnové kúsky, ktoré splynú s prostredím.

b) Parapetná klimatizácia

Parapetná klimatizácia pôsobí veľmi konzervatívne a nedáva o sebe moc vedieť. Umiestniť ju môžete pod okno alebo na podlahu k stene. Vzhľadom sa skôr podobá na radiátor, to však nič nemení na jej funkčnosti. Takže, ak chcete byť nenápadný a využiť miesto, ktoré je inak nevyužité a pritom ostať efektívny, parapetná klimatizácia nesmie vo vašom dome chýbať.

c) Kazetová klimatizácia

Vo väčšej miere využívané predovšetkým v kancelárskych priestoroch, svoje miesto si nájdu aj v priestranných miestnostiach rodinných domov. Reč je o stropnej klimatizácii. Zaberajú najmenej miesta a zároveň sú najestetickejšie. Využiteľnosť nájdu v miestnostiach s vysokým stropom alebo jednoducho tam, kde nástenná klimatizácia nemôže byť umiestnená z akéhokoľvek dôvodu. Výhodou sú štyri lamely zabezpečujúce prúdenie vzduchu do všetkých strán.

Zdroj: Pixabay

Koľko stojí klimatizácia do rodinného domu

Tak ako je to pri všetkom, aj tu platí, že cena sa bude odvíjať od typu, funkcií, výkonu a dizajnu. Je preto veľmi dôležité zamyslieť sa nad tým, čo od svojej klimatizácie očakávate. Možno vám bude stačiť jednoduchá klimatizácia s jednou vnútornou jednotkou, kde bude cena priaznivejšia, ako keď sa rozhodnete pre funkciami nabité zariadenie, ktoré bude umiestnené v každej miestnosti. Finálový výber, je iba na vás.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov