28. júna 2020

Ako vybrať modernú fasádu pre bungalov?

Fasáda je to prvé, čo si človek na dome všimne. Dotvára celkový dizajn a pocit z domu. Už dávno to nie je iba hra farieb. Dnes máme na výber z rôznych druhov materiálov, ktoré plnia nielen estetickú, ale aj ochrannú funkciu. 

Tak ako pri murovanom dome, aj pri montovanom je možností a riešení, ako dosiahnuť očarujúci vzhľad a dokonalú ochranu, hneď niekoľko. Netreba ostávať iba pri zabehnutej klasike v podobe fasádnej omietky, aj keď je pravdou, že ani ňou nič nepokazíte. Radi by sme vám ale predstavili aj modernejší prístup. Možností je naozaj veľa.

Aké druhy fasády na bungalov existujú:

Omietka

Jedným slovom klasika. Aj omietka prešla vývojom a dnes už je jej odolnosť oveľa vyššia proti poveternostným podmienkam ako tomu bolo v minulosti. Na výber je množstvo farieb, ale dôležitejším faktorom môže byť práve samotný druh fasády. 

Najlacnejším variantom je akrylátová, ktorá odpudzuje vodu, ale na druhej strane sa ťažko čistí a má nízku paropriepustnosť. 

Technologicky popredu je nanočasticová omietka. Vyznačuje sa odolnosťou voči UV žiareniu, vplyvom počasia a nezadržiava vodu. Je však cenovo trochu drahšia. 

Lepšou voľbou od akrylátových fasád môže byť silikátová fasáda. Je vysoko odolná voči UV žiareniu, vďaka čomu si udržiava pôvodnú farbu dlhé roky. Vo svojej štruktúre však obsahuje póry, ktoré rýchlo nasiaknu vodu.

Niekde medzi akrylátovými a silikátovými stojí silikónová omietka. Tá si zobrala to najlepšie z oboch a preto je veľmi obľúbenou voľbou.

omietková fasáda od MIRANO

Plech

Stále častejšou voľbou, primárne pri drevodomoch, sa stáva fasáda z plechu. Nejedná sa o obyčajný plech, ako by sa možno mohlo na prvý pohľad zdať. Tieto fasády sú vyrábané z hliníkového plechu s integrovaným systémom odvetrávania. Tým pádom sa nemusíte báť, že by pod ním prebiehalo vlhnutie domu. Výnimočnou je termoregulačná vlastnosť. V zime zabraňuje úniku tepla v lete naopak prehrievaniu. To prispieva aj k šetreniu nákladov za energie. Navyše sú úplne bezúdržbové.

Kompozit

V neposlednom rade je tu kompozit. Ide o dobrú voľbu pokiaľ sa nechcete vzdať vzhľadu dreva, ale na druhej strane nechcete mať starosť v podobe lakovania a ošetrovania, ktoré drevo vyžaduje. Kompozit je spojením dvoch svetov. Dreva a plastu. Ide o odolný a dlhodobo udržateľný materiál, ktorý si udržuje svoj tvar aj farbu. Má dobré izolačné vlastnosti a premysleným systémom prichytenia, sa zabezpečuje odvetrávanie vlhkosti.

Prírodné fasády na bungalov

Tehla

Aj váš drevodom sa môže podobať na klasickú murovanú stavbu. Pomocou lepenia tehlových pásov dosiahnete vzhľad domu, aký si len želáte. Od klasického po rustikálny. Vizuálny aspekt nie je to jediné, čo vám tento obklad zabezpečí. Ešte väčšou výhodou a plusom je odolnosť samotného obkladu, ktorý vydrží všetky vrtochy počasia a udržuje si stálosť svojich farieb. V prospech tehlového obkladu hrá aj fakt, že ešte väčšmi zvyšuje izolačné vlastnosti akéhokoľvek domu, na ktorý sa umiestni. To platí aj pri montovaných domoch. 

tehlová fasáda

Kameň

Drahší variant, ale o to luxusnejšie bude váš bungalov vyzerať. Kameň je prírodný materiál, ktorý sa vyznačuje vysokou odolnosťou a trvácnosťou. Váš dom získa nadčasový a jedinečný vzhľad. Na výber je opäť obrovské množstvo farieb a tvarov. Fasádny kameň si môžete vybrať rezaný, ktorý je upravený na určitý tvar, alebo štiepaný, ktorý si zachováva svoj prirodzený vzhľad. 

Drevo

Ako vyšperkovať svoj bungalov, keď nie drevom? Drevo ako fasáda, je veľmi obľúbenou záležitosťou. Konštruuje sa ako dvojplášťová, čo znamená, že za fasádou môže vzduch voľne prúdiť. Tým zabránime vlhkosti alebo hnilobnému procesu. O drevenú fasádu sa treba náležite starať, čím dosiahnete jeho dlhú životnosť a stálosť farieb. Dôležitým faktorom je výber dreva, ktorý sa odzrkadlí na jeho trvácnosti. Na výber máte exotické druhy, ako aj naše bežné domáce dreviny. Pokiaľ by vás zaujímalo porovnanie vlastností domácich a exotických druhov dreva, nájdete ho v tomto článku.

Dobrou voľbou môže byť aj takzvané termo drevo, ktoré vzniká z bežných drevín, ktoré sú sušené pri vysokých teplotách, čím získavajú vysoké termoizolačné vlastnosti

drevená fasáda (bungalov)

Vláknocement

Pre milovníkov nízkoenergetických ekodomov, môže byť prvou voľbou v oblasti fasád vláknocement, práve vďaka jeho zloženiu, pretože pozostáva zo surovín, ktoré sú priateľské k životnému prostrediu. Ide o vápenec, cement, pevnostné vlákna, vodu a vzduch. Je odolný proti všetkému, čo môže na dom pôsobiť. Drží si stále svoju farbu a zároveň je veľmi pevný a nehorľavý.

Možností na výber tej správnej fasády pre váš drevodom je naozaj veľa. Proces výberu by mal byť ovplyvnený kvalitou, materiálom a vlastnosťami jednotlivých možností. Do úvahy treba vziať aj náklady na prípadnú neskoršiu starostlivosť a obnovu vzhľadu. Dobrou možnosťou môže byť aj kombinácia niekoľkých druhov fasád.

Ako je to s fasádou u nás v MIRANO

Ak si vyberiete dom na kľúč z nášho katalógu projektov, v štandarde si môžete vybrať buď škrabanú (1.5mm), alebo ryhovanú (2mm) fasádnu silikónovú omietku od firmy Baumit. Ak by ste mali záujem o fasádu z iného materiálu, ako je napríklad spomínaný kameň, alebo tehla, nie je to problém. V takom prípade si ale musíte obklad zakúpiť a naši pracovníci vám fasádu dokončia.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov