16. mája 2021

Garáž vs. garážové státie. Pre ktorú možnosť sa rozhodnúť?

Pri plánovaní svojho budúceho rodinného domu sa pravdepodobne nevyhnete otázke toho, kde bude parkovať vaše auto, prípadne autá. Medzi najčastejšie možnosti patrí buď projekt domu, ktorého súčasťou je aj garáž, alebo potom garážové státie umiestnené väčšinou na pozemku v okolí domu. V článku sa pozrieme bližšie na jednotlivé možnosti a na ich výhody a nevýhody.

Garáž ako súčasť domu

Výhody

Bezpečnosť: Medzi hlavné výhody domu s garážou patrí bezpečnosť. Auto v garáži je pred rizikom krádeže chránené oveľa lepšie ako v prípade garážového státia. Rovnako je v garáži auto lepšie chránené aj proti nástrahám počasia, alebo zvieratám ako kuny, ktoré si neraz z auta spravia svoje obydlie.

Vyšší komfort: Garáž výborne chráni vaše auto aj pred nástrahami zlého počasia, ako je silný dážď, vietor, sneženie a krupobitie. Okrem toho že auto chránite pred poškodením máte aj istotu, že do domu vstúpite so suchou nohou.

Multifunkčné využitie: Jednou z výhod klasickej garáže je často aj jej multifunkčné využitie. Môžete v nej uskladniť veci ako náradie, pneumatiky, bicykle a iné športové vybavenie. Niekedy môže byť jej súčasťou aj technická miestnosť (toto riešenie ponúka napríklad náš projekt Bungalov 15).

dom s garážou a technickou miestnosťou

Šetrenie priestoru na pozemku: Možno to vyznie prekvapivo, ale ak bude garáž súčasťou domu, naozaj sa v mnohých prípadoch jedná o šetrenie priestorom. Platí to najmä v porovnaní so samostatne stojacim garážovým státím s vlastnou strechou. Vtedy musíte väčšinou počítať s plochou minimálne jedného metra medzi domov a garážovým státím. Naproti tomu je garáž niektorou zo svojich častí spojená s domom a z toho dôvodu šetríte priestorom na pozemku.

Nedávno sme pripravili na našej stránke nový katalóg domov, ktorého súčasťou je aj rozdelenie domov podľa toho, či je garáž súčasťou projektu. Takto si viete veľmi jednoducho vyfiltrovať všetky naše projekty domov s garážou.

Nevýhody

Cena: V prípade domu s garážou je potrebné počítať s mierne zvýšenou cenou domu. Výsledný rozdiel v cene potom záleží od toho, akým iným spôsobom by ste parkovanie auta riešili. Ak by ste mali v pláne postaviť si na pozemku napríklad drevené garážové státie s prístreškom, rozdiel v cene nebude až taký veľký. Ak by ste sa rozhodli pre riešenie parkovacieho miesta bez prístrešku, rozdiel v cene by už bol o niečo vyšší.

Hluk: Tým že je garáž spojená s domom, je potrebné počítať aj so zvýšenou hlučnosťou. Týka sa to najmä miestností, ktoré majú s garážou spojenú stenu. V prípade že by sa jednalo napríklad o spálňu alebo detskú izbu, môže príchod autom vo večerných hodinách pôsobiť rušivo.

Garážové státie

Čo sa týka garážového státia, možné sú 2 varianty. Garážové státie s prístreškom (vlastnou strechou) a garážové státie bez prístrešku. Obe varianty majú spoločné to, že sú postavené na pevnom podloží, ako napríklad vybetónovanej ploche alebo vonkajšej dlažbe. V niektorých prípadoch sa môže jednať aj o spevnenie štrkom, alebo iba o státie na trávnatej ploche. Tieto dve varianty ale majú množstvo estetických aj praktických nevýhod a v dnešnej dobe už nie sú veľmi časté.

Výhody

Nižšia cena: Oproti garáži ponúka garážové státie nižšie obstarávacie náklady a to najmä ak sa jedná o variantu bez prístrešku.

Šetrenie priestoru: To platí najmä v prípade, že sa jedná o garážové státie, ktoré nie je prestrešené a nachádza sa v blízkosti domu. Ďalšou možnosťou je prestrešené garážové státie, ktoré je ale spojené s domov (časť prístrešku vychádza zo steny domu). Túto možnosť ponúkame napríklad v projekte domu Bungalov 23, alebo pre 2 autá – Bungalov 12.

dom s parkovaním pre 2 autá

Nevýhody

Nechráni pred počasím: Garážové státie nechráni dostatočne auto pred silným vetrom a dažďom. Ak sa jedná o garážové státie bez strechy, problémom môžu byť aj krúpy či konáre stromov. V zime sa zase počas mrazov pravdepodobne nevyhnete zoškrabávaniu námrazy zo skiel. V prípade parkovacieho státia bez strechy treba rátať aj s odpratávaním snehu.

Nechráni dostatočne pred zverou a zlodejmi: Voľne stojace auto je väčším lákadlom pre zlodejov. Útočisko v aute radi hľadajú aj rôzne zvieratá. Najčastejšie sa jedná o kuny, mačky, a ďalšie menšie hlodavce. Zvieratá dokážu v aute narobiť aj značné škody, prehrýzť rôzne káble či hadičky a podobne.

Obmedzené využitie: Zatiaľ čo garáž môžete využiť aj čiastočne ako sklad, alebo ako technickú miestnosť, v prípade garážového státia to zväčša nie je možné. To platí hlavne v pre garážové státie bez strechy.

Čo ak vlastníte 2 autá?

V dnešnej dobe je čoraz bežnejšie, že v domácnosti sú 2 a viac áut. Zatiaľ čo vo väčšine prípadov je vlastnenie viacerých áut v rodine praktické, v prípade parkovania to býva skôr problémom. Ak máte v rodine 2 autá a chcete garáž ktorá bude súčasťou domu, máme v ponuke aj projekty domov s dvojgarážou.

dom s dvojgarážou

V prípade že plánujete využívať na parkovanie viacerých áut garážové státie, musíte počítať s tým, že prídete kvôli parkovaniu o niečo väčšiu časť pozemku a bude to vyžadovať aj o niečo vyššiu investíciu.

Na záver

Garáž aj garážové státie majú svoje výhody a nevýhody. Treba ich dobre zvážiť predtým, ako urobíte finálne rozhodnutie. Netreba zabúdať na to, že dom si kupujete zväčša na dlhšie obdobie a toto rozhodnutie už nie je možné zvrátiť, prípadne to nebude jednoduché. Ak máte akékoľvek otázky v tejto oblasti, neváhajte nás kontaktovať, radi vám pomôžeme.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov