15. októbra 2021

Dom s terasou vs. dom bez terasy. Pre ktorú možnosť sa rozhodnúť?

Terasa za domom. Pre mnohých samozrejmá súčasť ich domácnosti, kde najmä v lete trávia veľa voľného času. Iní ju berú ako zbytočnosť, ktorá iba predražuje samotnú stavbu. Aké sú teda výhody a nevýhody domu s terasou či bez nej a na čo si dať pri budovaní terasy pozor? 

Bývanie v rodinnom dome má množstvo benefitov. Jedným z nich je aj možnosť tráviť čas na čerstvom vzduchu bez potreby presúvať sa kdesi do parku. Stačí vyjsť na záhradu za domom a užívať si chvíle strávené mimo štyroch stien domu. Veľmi dobrým pomocníkom na exteriérové aktivity je terasa. 

Prečo si vybrať projekt domu s terasou?

Terasa ako taká má pre obyvateľov domu viacero výhod. V prvom rade sa na ňu dá pozerať ako na viacúčelový spevnený exteriérový priestor. Na terase možno grilovať s priateľmi, prakticky od neskorých jarných mesiacov až po príchod babieho leta. V rovnakom období sa dá využiť napríklad na romantickú večeru pod hviezdami alebo na opaľovanie. 

Terasu však možno využiť na leňošenie s knihou na záhradnej hojdačke alebo sa dá pretvoriť na vonkajšie detské ihrisko. V posledných rokoch sa čoraz častejšie využíva tento priestor za domom na umiestnenie vírivky. Pokiaľ sa teda rozhodnete vybrať si projekt domu s terasou, dostanete po nasťahovaní skutočne multifunkčný priestor. Bude preto záležať len na vás, ako ho využijete. 

Kedy si radšej vybrať dom bez terasy?

Nie vždy je však výhodné siahnuť po dome s terasou. Napríklad niekedy nevyhovuje pozemok, nakoľko je príliš malý, prípadne úzky alebo široký, aby sa tam terasa zmestila. V Mirano však máme projekty aj pre tento prípad

malý dom s terasou
malý dom s terasou

Samozrejme často je odpoveďou na otázku, či mať alebo nemať terasu, cena. Áno, terasa, hoci aj malá dokáže čiastočne predražiť výstavbu rodinného domu. Nezriedka je súčasťou betónovej platne, teda základov domu. Zároveň je potrebné doriešiť aj vonkajšiu úpravu, ktorá býva buď z keramického obkladu alebo iného materiálu odolávajúcemu nepriaznivým vplyvom počasia. 

Nikoho teda neprekvapí, že sú ľudia, ktorí sa hneď nerozhodnú pre dom s terasou. Naopak, vyberú si radšej projekt domu bez terasy. Postupom času však zistia, že im tento exteriérový prvok za domom chýba. A tak v domácnosti opäť nastane na chvíľu stavebný ruch. 

dom bez krytej terasy
dom bez krytej terasy

Na čo myslieť pred stavbou terasy

Výstavba terasy je proces, ktorý nebýva náročný a zvládne ho každý domáci kutil. Pokiaľ však s vŕtačkou, kladivom či ručnou kotúčovou pílou nie ste kamaráti, nechajte celý proces radšej na odborníkov. 

Ešte predtým, než sa vrhnete do výstavby alebo obvolávania majstrov, zvážte niekoľko nasledujúcich bodov. 

Nepodceňte orientáciu terasy

Orientácia a umiestnenie terasy sú kľúčové. Terasa by mala byť čo najbližšie ku kuchyni. Je to z toho dôvodu, aby ste nemuseli z kuchyne na terasu pendlovať na veľké vzdialenosti. Môže sa zdať, že pár metrov hore dole nie je žiaden problém. V praxi však veľmi rýchlo zistíte, že každý krok navyše sa počíta. 

Dôležitá je aj orientácia terasy. Ľudia neraz umiestňujú terasu na južnú stranu domu. To však so sebou nesie úskalie, nakoľko počas tropických dní tam bude na nevydržanie. Treba preto počítať so zatienením. Niektorí považujú za ideálnu orientáciu buď východ alebo západ. Tu letné slnko až toľko nepraží. Je však nutné rátať s tým, že na jeseň sa budete musieť trochu viac obliecť, aby ste si vychutnali kávu na terase. 

Veľkosť terasy alebo čím väčšia, tým lepšia

Ďalším podstatným prvkom, ktorý treba zvážiť je veľkosť terasy. V tomto prípade platí pravidlo, že čím väčšia, tým lepšia. Vraví sa síce, že dobrých ľudí sa všade veľa zmestí, ale nie je nič horšie, ako situácia, kedy máte grilovačku a ľudia sa nezmestia na terasu. Plocha terasy by preto mala mať aspoň 20 m2

Samozrejme všetko záleží od toho, na čo všetko chcete terasu využívať. Pokiaľ plánujete rozkladať na nej záhradnú hojdačku a vírivku, plánujte radšej s väčšou plochou. V prípade, že vám bude slúžiť iba na stôl so stoličkami, môže byť aj menšia. 

Bez tieňa (a strechy) to nepôjde

V niektorých prípadoch nastane situácia, kedy nebude možné vybrať si tú najlepšiu orientáciu voči slnku. Vtedy je potrebné zapracovať na vhodnom tienení terasy. Pokiaľ máte pri dome vzrastlý strom, umiestnite terasu do jeho blízkosti. Postará sa jednak o nenahraditeľný tieň a zároveň bude slúžiť ako prírodná klimatizácia. 

V ostatných prípadoch je lepšie použiť mobilné slnečníky alebo terasu rovno zastrešiť. Strecha poskytne potrebný tieň a zároveň bude možné využívať túto plochu, aj keď príde letná búrka. Navyše nebude potrebné neustále presúvať záhradný nábytok zakaždým, keď sa na oblohe objaví dažďový mrak. 

Vhodný materiál ušetrí čas aj peniaze

Terasa by mala byť postavená z materiálov, ktoré dobre odolávajú rozmarom počasia. Častou voľbou je betónový základ s keramickou dlažbou. Ide o dlhotrvajúce materiály, ktoré sú prakticky bezúdržbové. Na druhú stranu však na niekoho môže dlažba pôsobiť príliš chladno. 

Dlhé roky je populárne drevo. Je vizuálne aj pocitovo veľmi príjemné a pri správnej starostlivosti vydrží skutočne dlho. Jeho nevýhodou je práve potreba pravidelnej údržby, teda natierania impregnáciou resp. lakom. V súčasnosti preto mnohí siahajú po tzv. drevoplaste, u ktorého odpadá potreba podobných činností. 

Mať terasu za domom je na nezaplatenie. Potvrdí to zrejme každý, kto takúto multifunkčnú plochu vo svojej domácnosti má. Preto pokiaľ váhate, či si terasu vybrať alebo nie, odpoveď je jasná.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov