30. mája 2022

Aký typ strešnej krytiny je najlepší pre montované drevodomy?

Strešná krytina. Mala by byť trváca, teda v ideálnom prípade vydržať po celý život. Zároveň by mala byť pekná, aby zapadla alebo naopak vynikla v širokom okolí. A potom je tu cena. Strecha by mala mať primeranú cenu, aby nespravila dieru do stavebného rozpočtu. Aký typ strešnej krytiny je teda najlepší pre montované drevodomy? 

Získať odpoveď na položenú otázku nebude vôbec jednoduchý. Každý typ strešnej krytiny má svoje pre aj proti. Začnime teda rokmi overenou klasikou. 

Pálená škridla

Pálená škridla patrí medzi najpoužívanejšie typy strešnej krytiny. Veľa ľudí o inej ani neuvažuje. Patrí medzi ťažšie formy prestrešenia a preto sa používa najmä pri domoch so sedlovou strechou. Medzi výhody patrí najmä široká ponuka najrôznejších tvarov, korýtok a doplnkov. 

Životnosť tohto typu strešnej krytiny je zvyčajne 60 a viac rokov. Vyznačuje sa najmä vysokou odolnosťou voči klimatickým podmienkam a nízkou nasiakavosťou. Pri výbere pálenej škridle sa odporúča vyberať radšej lesklé prevedenie, ktoré výrazne menej zachytáva nečistoty a mach. 

Betónová strešná krytina

Betónové škridle sú taktiež veľmi populárne. Radíme ich medzi ťažké typy strešných krytín. Táto vlastnosť je ich požehnanie a prekliatie v jednom. Vďaka ich hmotnosti nehrozí, že by ich víchor len tak ľahko odfúkol. Betón je zároveň odolný voči poveternostným podmienkam. K benefitom patrí aj cena, ktorá je o niečo nižšia ako v predchádzajúcom prípade.

Na druhej strane musí byť krov adekvátne mohutný, aby takúto záťaž (v spojení so snehom) zniesol. Preto sa neodporúča používať ich pri rekonštrukcii starých domov, kde dovtedy bola napríklad pálená škridla. Taktiež treba spomenúť, že betónové škridle časom strácajú svoju farbu. Pri výrobe sa totiž striekajú a ošetrujú ochrannými nátermi. Tie však po čase rozložia kyslé dažde a UV žiarenie. 

Strešná krytina

Plechová strešná krytina

Plechové krytiny si prešli za posledné polstoročie výrazným vývojom. Kedysi patrila medzi tie najlacnejšie formy prestrešenia strechy domu. Dnes to však už neplatí. Je to spôsobené najmä použitým materiálom, ktorý môže byť napríklad hliník, meď alebo titánzinok. Výsledná cena je podstatne vyššia ako v prípade “klasického plechu”, ale životnosť je podstatne vyššia. 

Medzi benefity ľahkej strešnej krytiny patrí najmä hmotnosť. Tá je oproti pálenej škridle až desaťnásobne nižšia. Používa sa preto pri rekonštrukciách starších domov, ktoré spravidla nemajú také pevné základy ako moderné domy. Náklady na strechu šetrí aj menšie množstvo použitého dreva pri konštrukcii krovu. Vzhľadom na váhu nemusí byť krov tak robustný.

Nízka hmotnosť však môže byť aj negatívnom. Prudké poryvy vetra pri víchriciach môžu pri neodbornej alebo nekvalitnej montáži spôsobiť značné škody na streche. K tomu treba pripočítať aj značnú hlučnosť strechy počas dažďa. Pokiaľ strecha nie je zateplená, môže sa hluk zo strechy dostať až do interiéru, čo pôsobí značne nekomfortne. 

Strešná fólia

Strešné fólie sa používajú predovšetkým pri rodinných domoch s rovnou strechou. Zvyčajne sú vyrobené z mäkčeného polyvinylchloridu, aj keď v súčasnosti sa používajú už aj iné materiály. Fólia o hrúbke zhruba 1,5 mm sa ukladá v jednej vrstve. Za benefit sa považuje najmä rýchla montáž, nízka hmotnosť a teplotná odolnosť.

K výhodám PVC fólie možno priradiť aj jednoduchú a lacnú opravu v prípade mechanického poškodenia. Za hlavnú nevýhodu sa udáva nižšia UV stabilita a s ňou súvisiaca potreba navŕšiť na strechu vrstvu kameňa alebo iného materiálu, ktorý zabráni priamemu pôsobeniu slnka na fóliu. Zároveň býva problematická aj životnosť. Tá síce býva udávaná v desiatkach rokov, no plechu či klasickej škridle sa len ťažko vyrovná.

typ strešnej krytiny

Drevený šindel

Drevený šindel patrí k historicky najstarším typom strešnej krytiny. Aj preto sa hodí najmä na historické budovy, no nestratí sa ani na modernom bungalove. Jeho hlavnou výhodou je najmä vzhľad, ktorý je netradičný a jedinečný. 

Šindle sa vyrábajú zo smrekového alebo jedľového dreva. V modernom prevedení sa impregnujú, aby dokázali niekoľko desiatok rokov vydržať na streche bez ďalšej údržby. Nakoľko sa pribíjajú ku strešným latám nehrozí, že by ich odniesol vietor. Aj toto riešenie svojou životnosťou nedosahuje trvácnosť pálenej škridly. Na druhej strane pri správnej starostlivosti a pri pravidelnej obnove ochranného náteru je možné dosiahnuť životnosť aj päťdesiat rokov. 

Tip na záver

Pokiaľ už máte vybratú strešnú krytinu, ale chýba vám  rodinný dom, obráťte sa na nás. V našej ponuke nájdete široké spektrum projektov rodinných domov vhodných na najrôznejšie typy pozemkov. 

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov