29. septembra 2022

Drevodom a jeho cena. Od čoho sa odvíja cena montovaných drevodomov?

Drevodom a jeho cena. Téma, ktorá je predmetom mnohých diskusií na internete aj mimo neho. Prečo stoja montované drevodomy toľko, koľko stoja? Čo všetko vplýva na konečnú sumu a dá sa s tým niečo robiť? Aj to sú otázky, na ktoré si odpovieme v nasledujúcom článku.

Pokiaľ sa chceme baviť o cene za drevodom, musíme si celú stavbu rozobrať na drobné. Začnime teda od základov. 

Základy pod drevodom

Základová doska zvyčajne nebýva súčasťou finálnej ceny za drevodom, ktorú ponúkajú stavebné firmy. Základy teda predstavujú niečo navyše. Hneď v tomto bode preto vzniká priestor na šetrenie. Základová doska je totiž jedna z mála vecí, ktorú si dokážete urobiť sami. 

Samozrejme je potrebné mať skúsenosti so stavbárčinou alebo si prizvať na pomoc skúseného majstra. Upozorňujeme však na dôležitý fakt. Základy pod drevodom musia byť presné. V tomto prípade neplatí stavbárske príslovie “prvý rad tehál dorovná”. Preto pokiaľ si neveríte, oslovte radšej firmu. 

Cena za základovú dosku sa pohybuje v sume od 100 a viac eur za meter štvorcový. V tejto cene je zvyčajne zakomponovaný materiál ako je betón, debniace tvárnice, kari siete, kanalizačné rúry a podobne. 

základy pod drevodom

Hrubá stavba

Ak základová doska stojí, môže stavba pokročiť k druhej etape - hrubej stavbe. K slovu sa dostávajú tesári, ktorí vytvoria nosnú konštrukciu celej stavby. Základným materiálom sú tzv. KVH hranoly. Ide o špeciálne vysušené konštrukčné drevo. Na rozdiel od čerstvého reziva z píly je drahšie. Tento fakt potom významne prispieva k celkovej cene drevodomu. 

Na KVH hranoly sa dáva OSB doska, ktorá celú stavbu spevní a zároveň tvorí počiatočný vnútorný aj vonkajší plášť drevodomu. Medzi hranoly sa vkladá vybraná forma tepelnej izolácie - polystyrén, minerálna vlna, fúkaná izolácia. Možnosti sú skutočne bohaté. Aj tu existuje priestor na isté šetrenie. Každá izolácia má o niečo odlišné vlastnosti a líši sa aj cenou. Pokiaľ sa dohodnete s realizátorom stavby, je možné si vybrať “lacnejší variant”.

Z vonkajšej strany drevodomu sa dáva ešte jedna vrstva tepelnej izolácie. Aj tu je možné vybrať si medzi viacerými možnosťami a teda znížiť cenu drevodomu za m2.

Pri krove veľa možností ako šetriť nie je. Tu treba dobre zvážiť pri výbere projektu domu, aký typ strechy si vyberiete. Dom so sedlovou strechou bude pri rovnakej ploche o niečo lacnejší ako dom s valbovou strechou. Je to spôsobené tým, že v prvom prípade je konštrukcia strechy jednoduchšia. Preto sa spotrebuje menej materiálu a šetrí sa čas odborných pracovníkov.

K cene za drevodom treba započítať aj okná. Vzhľadom na súčasné štandardy sa používa s trojsklom. Aj tu však existuje priestor na zdanlivé šetrenie. Okná vyrábajú resp. dodáva celá paleta firiem a líšia sa svojou kvalitou a prevedením. Odlišná je teda aj obstarávacia cena. Treba však hľadať optimálny pomer cena/výkon a neísť iba po najnižšej ponuke. Ľahko sa môže stať, že za pár rokov stratia okná svoju funkčnosť a vy ich tak zaplatíte dvakrát.

Na cenu drevodomu vplýva aj vnútorné vybavenie

Veľa firiem podobne ako my ponúka možnosť postaviť dom do fázy hrubej stavby alebo holodomu. Pre niekoho je takýto stav ideálny, nakoľko si chce interiér zariadiť podľa seba. Aj v tomto prípade totiž vzniká priestor na isté šetrenie. Teda najmä ak si chcete vnútorné stavebné práce realizovať sami. 

Stále je totiž potrebné dokončiť podlahy, vymaľovať, finalizovať elektroinštalácie a podobne. 

K cene za drevodom treba samozrejme započítať aj náklady na pracovníkov. V Mirano sme schopní postaviť dom na kľúč za krátku dobu. Preto na našich stavbách nepracuje jeden majster a jeho pomocník, ale celá partia odborníkov. 

Nemalou nákladovou položkou pri drevodomoch je aj spojovací materiál, rozvody vody a elektriny domácnosti.

Tip na záver

Pokiaľ hľadáte drevodom za dostupnú cenu, obráťte sa na nás. V našom katalógu projektov nájdete rodinné domy od tých najmenších, cez klasické bungalovy až po domy s plochou vyše 140 m2

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov