18. novembra 2022

Sú dvojpodlažné domy pasé? Pre toto si myslíme, že rozhodne nie

Dvojpodlažné rodinné domy sa stavali najmä v druhej polovici 20. storočia. Bujarý rozvoj stavebných materiálov ako bol škvárobetón, pórobetón či nebrúsená veľkoformátová tehla umožňoval relatívne rýchlu výstavbu rodinných domov. Dnes je trend iný a domy sa držia pri zemi. Ľuďom sa totiž moc nechce chodiť po schodoch. Avšak existuje niekoľko príčin, prečo by ste projekty dvojpodlažných domov nemali hádzať hneď do koša. 

V tomto článku sa chceme zamerať na dôvody, prečo moderné dvojpodlažné domy majú podľa nás stále veľké využitie a predstavíme aj zaujímavé projekty dvojpodlažných domov z našej ponuky.

Dvojpodlažné domy a ich výhody

Azda najväčším benefitom je fakt, že na rovnakej zastavanej ploche máte takmer dvojnásobnú úžitkovú a obytnú plochu. Dom je teda často kompaktnejší, vďaka čomu sa hodí aj na menšie pozemky. Tento fakt oceníte najmä v prípade, že sa chystáte stavať na stavebnej parcele v intraviláne obce. V minulosti totiž boli rodinné domy prevažne dlhé a úzke, čo sa odrazilo aj na samotných pozemkoch. 

Dvojnásobná úžitková plocha zároveň znamená, že samotné základy nemusia byť tak veľké. Vďaka tomu dokážete čo to ušetriť pri stavbe základov, izolácií a aj streche. Schody, ešte o nich bude reč, zároveň dokážu prirodzene rozdeliť dom na dve časti. Dennú a nočnú. Poschodie teda budete môcť využívať na spánok a iné radovánky, zatiaľ čo prízemie na všetko ostatné. 

Moderné dvojpodlažné domy v sebe skrývajú ešte jeden benefit. Vďaka fyzikálnym zákonom ušetríte na vykurovaní. Teplo prirodzene stúpa nahor a vďaka kvalitnému zatepleniu sa bude držať na poschodí. 

Dvojpodlažný dom, ktorý sme postavili pre nášho zákazníka

Nevýhody dvojpodlažných domov

Pre objektivitu je správne uviesť aj nevýhody. Jednou z nich sú už spomínané schody. Svojim spôsobom už samotné sťahovanie môže byť utrpenie, nie to ešte každodenné premávanie sa hore a dolu. Schody zároveň predstavujú “hluchý” priestor, ktorý by bolo možné zrejme využiť aj lepšie. 

Potom je tu komplikovanejšia výstavba, čo sa môže odraziť na celkovej cene rodinné domu.

Projekty dvojpodlažných domov v našej ponuke

Jedným z projektov pre dvojpodlažné domy je Projekt 53. Ide o dom, ktorý sa so svojimi kompaktnými rozmermi 9,87 x 6,60 m hodí na dlhé a úzke stavebné pozemky. Typickým znakom tohto projektu je presvetlený štít, ktorý dokonale presvetluje celú stavbu. Na prízemí sa nachádza kuchyňa s obývačkou, z ktorej sa vychádza na priestrannú terasu. Ďalej tu nájdeme kúpeľňu s WC a jednu izbu. Na poschodí sa nachádza veľká presvetlená miestnosť, ktorú možno využiť ako spálňu alebo veľkú detskú izbu.

Druhým projektom pre dvojpodlažné domy je Projekt 36. Prízemie predstavuje dennú časť. Nájdeme tu preto kuchyňu spojenú s jedálňou a obývačkou. K tomu treba ešte pripočítať technickú miestnosť, kúpeľňu s WC a oddychovú izbu. 

Na poschodí sa nachádza nočná časť domu. Čaká vás kúpeľňa s WC a tri samostatné izby, ktoré možno využiť plne podľa vašich predstáv. 

Medzi dvojpodlažné domy zaraďujeme aj náš Projekt 2. Jeho rozmery 8,73 x 7,13 mu umožňujú napasovať sa na prakticky každý typ stavebného pozemku. Na prízemí sa nachádza všetko dôležité - kuchyňa, obývačka s jedálňou, kúpeľňa s WC a technická miestnosť. Prvé poschodie sa taktiež nenechá zahanbiť. Okrem ďalšej kúpeľne tu nájdeme tri priestranné izby.

Projekt 18 je kapitolou sám o sebe. Tento priestranný luxusný dom svojou úžitkovou plochou vyše 200 m2 patrí k najväčším v našej ponuke. Na prízemí nájdeme všetko, čo si možno od rodinného domu priať. Priestrannú kuchyňu s obývačkou, špajzu, technickú miestnost, dve kúpelne, jedno samostatné WC, práčovňu, šatník, tri samostatné izby a dokonca aj saunu. K tomu treba ešte pripočítať dvojgaráž spojenú s domom. 

Na poschodí sa nachádza vzdušná galéria a pracovňa.

Tip na záver

Pokiaľ hľadáte projekt pre poschodový drevodom, je naša spoločnosť Mirano to pravé pre vás. Špecializujeme sa na pasívne, difúzne uzatvorené domy z dreva montované na Slovensku a v Čechách. Naše roky skúseností sme pretavili do stoviek realizovaných rodinných domov a tisícky spokojných zákazníkov. Pridajte sa k nim aj vy.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov