31. januára 2023

Moderný poschodový dom ako alternatíva voči bungalovom. Takéto sú jeho výhody

Nie je to tak dávno čo hrozilo, že sa poschodové domy prestanú stavať. V posledných rokoch prevláda skôr záujem o bungalovy a záujem o poschodové domy mierne upadal. Avšak karta sa postupne obracia. Poschodové domy sa opäť začínajú tešiť popularite. Môžu za to ich jedinečné benefity. Dnes sa pozrieme, ktoré to sú.

Poschodové domy sa tešili veľkej obľube najmä v druhej polovici 20. storočia. Teda predovšetkým v našich končinách. Mohol za to relatívne rýchly rozvoj v oblasti stavebníctva a zavádzanie nových stavebných materiálov a postupov. Najmä škvárobetónové tvárnice, ľudovo nazývané kváder, umožňovali rýchlu výstavbu. 

Dnes je na trhu násobné množstvo rôznych stavebných materiálov, z ktorých je možné poschodové domy postavať. My v Mirano sa špecializujeme na stavbu montovaných domov a teda v našej ponuke nájdete iba drevené domy. Projekty poschodových domov si môžete pozrieť na tejto stránke, prípadne vám vieme postaviť aj montovaný drevodom na mieru podľa vašich požiadaviek. 

Moderný poschodový dom má nezameniteľné výhody

Moderný poschodový dom a jeho výhody

V nasledujúcich riadkoch si predstavíme hlavné výhody, ktoré poschodové domy v poroponúkajú s bungalovom ponúkajú. 

Úspora miesta na stavebnom pozemku

Stavebné pozemky sú drahé. Najmä v okolí krajských, no už aj okresných miest je ich cena vysoká. Navyše plocha stavebnej parcely nebýva veľká. Pre niekoho je to našťastie, lebo si okolie domu vyžaduje iba minimálnu starostlivosť. Avšak pre tých, ktorý chcú využívať svoj pozemok na aktívny oddych, to nemusí stačiť. 

Preto je dobré ušetriť miesto už pri samotnej výstavbe rodinného domu. Bungalov musí byť “rozťahaný”, aby sa na zastavanú plochu zmestilo všetko podstatné. Pri modernom poschodovom dome však dokážete využiť ako prízemie, tak poschodie pri oveľa menšej zastavanej ploche. Zostane vám tak viac priestoru na aktívny oddych na záhrade. 

Energetická efektívnosť poschodového domu

Moderný poschodový dom je výhodnejší aj z hľadiska energetickej efektívnosti. Na rozdiel od bungalovu je poschodie domu čiastočne vyhrievané prízemím. Neraz sa stáva, že pri správne navrhnutom a realizovanom dome dokonca nie je potrebné na poschodí vôbec kúriť centrálnym vykurovaním. Obzvlášť, ak máte napríklad krb a urobené prieduchy na poschodie. 

Lepšie rozloženie poschodového domu

Poschodový dom už samotnou konštrukciou nabáda k tomu, aby ste si ho rozdelili na dennú a nočnú časť. Prízemie je zvyčajne navrhnuté na využívanie počas dňa. Spravidla tu nájdeme kuchyňu, jedáleň, obývačku, WC a poprípade pracovňu. 

Na poschodie býva umiestnená nočná časť, teda spálňa a detské izby. Tento fakt oceníte najmä ak máte malé deti. Večer ich uložíte spať na poschodie a potom sa môžete venovať návšteve v obývačke bez obáv, že by ste svoje ratolesti zobudili hlasnou zábavou. 

Výhľad do okolia

Moderný poschodový dom v prímestskom satelite môže pôsobiť ako päsť na oko. Na druhú stranu získate nad okolitými bungalovmi ďalšiu jedinečnú výhodu - výhľad. Väčšina projektov poschodových domov je navrhnutá tak, aby okná zachytávali čo najviac slnečných lúčov a bol z nich perfektný výhľad do okolia. 

Pokiaľ si vyberiete dom aj s balkónom, máte vyhraté. Čaká vás nekonečné vysedávanie s kávou v ruke dýchajúc čerstvý vzduch. 

Moderný poschodový bungalov v radovej zástavbe

Nevýhody moderných poschodových domov

Tešiť sa z benefitov je jedna vec. Treba sa však pripraviť na to, že existujú isté úskalia spojené s výstavbou a bývaním v poschodovom dome. V niektorých prípadoch vyjde poschodový dom drahšie, než klasický bungalov. Napríklad pri murovanom dome treba robiť ešte jednu betónovú platňu, ktorá ponesie prvé poschodie. To si vyžaduje navyše náklady na materiál a prácu, čo sa prejaví vo výslednej cene. 

Druhým negatívom sú schody. Veľa ľudí si neuvedomí, čo znamená chodiť po schodoch viackrát za deň, sedem dní v týždni. Samozrejme sa nato dá zvyknúť. Avšak pre tých, ktorí vždy a všade používajú výťah alebo eskalátor to môže byť šok. Schody zároveň treba vedieť využiť. Inak pôjde o hluchý priestor, ktorý vám bude zaberať iba miesto v dome. 

Tip na záver

Naša spoločnosť sa venuje výstavbe moderných montovaných drevodomov. V katalógu projektov máme široké portfólio bungalovov ale aj dva poschodové domy. Jedným z nich je projekt 36, ktorý ponúka klasické členenie. Na prízemí je denná časť - obývacia izba, kuchyňa spojená s jedálňou, technická miestnosť a kúpelňa s WC. Na poschodí sú tri izby a ďalšia kúpelňa s WC. Zastavaná plocha je iba 70 m2.

Druhým moderným poschodovým domom v našej ponuke je projekt 2. Ide o riešenie vhodné aj na malý pozemok. Svojim majiteľom ponúka na prízemí kuchyňu spojenú s obývačkou a jedálňou. K tomu treba prirátať technickú miestnosť a kúpeľňu. Na prvom poschodí sú tri priestranné izby a opäť kúpelňa s WC. 

Rodinné domy staviame po celom území Slovenska a Čiech. Dom na kľúč sme schopní postaviť už za tri mesiace. Takže pokiaľ vás niektorý z našich projektov zaujal, stačí sa len ozvať. 

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov