31. júla 2023

Čo je inteligentná domácnosť a kedy sa oplatí do nej investovať?

Inteligentná domácnosť. Pojem, ktorý sa stáva čoraz populárnejší. Pre väčšinu ľudí však ide stále o veľkú neznámu. Poďme sa teda bližšie venovať tejto téme. Povieme si, čo to inteligentná domácnosť je, ako funguje a hlavne komu a kedy sa oplatí.

Na úvod si vysvetlíme, čo tento pojem znamená.

Čo je inteligentná domácnosť?

Definícia je pomerne široká. Inteligentná domácnosť (z anglického termínu smart home) je tak vybavený dom, ktorý využíva prvky domácej automatizácie. Pomocou nej je možné na diaľku resp. úplne automaticky ovládať napríklad osvetlenie, vykurovanie, bezpečnostný systém či elektrické spotrebiče.

Cieľom smart domácnosti je efektívnejšie využívanie elektrickej energie. Ruka v ruke s tým ide aj o celkový komfort pri bývaní. Každodenné aktivity ako je odostieranie vonkajších žalúzií, nastavenie kúrenia a podobne dokážete automatizovať a teda celkom vypustiť z hlavy.

Okrem pojmu inteligentná domácnosť sa často používa aj hybridný termín smart domácnosť alebo jednoducho inteligentný dom. V zásade ide o to isté. 

Inteligentná domácnosť a jej výhody

Výhody inteligentného domu sme čiastočne načrtli vyššie. Vďaka automatizovaným procesom dochádza k znižovaniu spotreby elektrickej energie pri bývaní. Smart domácnosť vám zároveň poskytuje veľkú kontrolu nad vašim domom. Ak sa napríklad počas dňa výrazne oteplí, môžete si cez telefón zapnúť klimatizáciu v domácnosti. Po návrate z práce vás bude vítať dokonale vychladený dom.

Dôležitým prvkom je samozrejme bezpečnosť. Súčasťou inteligentnej domácnosti sú neraz aj rôzne bezpečnostné prvky ako sú kamery, alarmy či inteligentné zámky. Kedykoľvek tak dokážete skontrolovať, čo sa vo vašom dome alebo v okolí domu deje. To je výhodné najmä v období dovoleniek. 

Nastavenie inteligentného domu býva veľmi intuitívne. Rýchlo a ľahko si tak dokážete nastaviť vaše preferencie a rôzne scenáre. Napríklad aby sa o 6:00 ráno otvorili externé žalúzie, zapol kávovar a spustilo sa rádio v kuchyni.

Nevýhody smart domácnosti

Inteligentný dom naráža na dva problémy. Prvým je cena. Zariadiť si domácnosť tak, aby bola inteligentná, nie je a nebude lacný špás. Zásuvky, osvetlenie, kamery, snímače… všetky tieto prvky vám predražia investíciu do domácnosti o stovky až tisícky eur. Všetko samozrejme záleží od toho, do akej miery budete chcieť mať dom inteligentný. 

Druhý, možno ešte zásadnejší problém, je súkromie. Plne inteligentná domácnosť môže pôsobiť dosť paranoidne. Napríklad ako scéna z kultového filmu Ja robot či dokonca dystopického románu 1984. Aj keď každý výrobca tvrdí, že ich systémy sú stopercentne bezpečné, niekomu toto tvrdenie nemusí stačiť.

Samozrejme je na každom, do akej miery si svoj dom smart zariadeniami vybaví. Napríklad jedna dve diaľkovo ovládané zásuvky alebo exteriérové žalúzie zrejme nebudú také “riziko” ako kamery v každej izbe.

Pre tých, ktorých spomínané riziká neodradili, je tu druhá časť článku.

smart home

Ako začať s inteligentnou domácnosťou?

Základným prvkom každej smart domácnosti je centrálna jednotka (tzv. hub). Ten komunikuje a riadi ostatné prvky inteligentného domu. Dôležité je vybrať taký hub, ktorý je spoľahlivý a ľahko rozšíriteľný o periférne zariadenia - snímače, termostaty, svietidlá, tienidlá a hlasoví asistenti.

Potom podľa vášho uváženia a možností začnite s dokupovaním komponentov inteligentnej domácnosti. Medzi ne patrí napríklad:

  • osvetlenie - ide o rôzne svetelné zdroje ako sú inteligentné LED žiarovky a pásiky, svietidlá a pod.
  • hlasový asistent - pomocou tohto zariadenia dokážete vydávať príkazy smart domácnosti
  • inteligentné zásuvky a spínače - pomocou nich je možné sledovať spotrebu energie cez zásuvky alebo zapínať a vypínať danú zásuvku
  • termostaty - pomáhajú efektívnejšie vykurovať domácnosť a jednotlivé miestnosti
  • snímače - merajú napríklad CO2, dym, jas, pohyb a pod. 

Špecialisti na smart domácnosť však odporúčajú začať v malom. Zamerať by ste sa mali buď na jednu miestnosť alebo na pálčivý problém (napríklad osvetlenie alebo vykurovanie). Pokiaľ prídete inteligentnej domácnosti na chuť, môžete pokračovať v rozširovaní do ďalších izieb alebo oblastí.

Systémy inteligentného domu sú vyrábané tak, že sú modulárne. To znamená, že zariadenia môžete podľa potreby meniť. 

Komu sa smart domácnosť oplatí?

Inteligentný dom zrejme dlhé roky nebude pre každého. Naopak, je dosť možné, že sa nikdy nestane plošne rozšírený. V súčasnosti však možno smart domácnosť odporúčať najmä priaznivcom moderných technológií. A samozrejme ľuďom, ktorí chcú mať chod svojej domácnosti pod čo najväčšou kontrolou.

Tip na záver

Záleží teda len na vás či sa rozhodnete pre smart domácnosť alebo nie. Pokiaľ ste však na začiatku a plánujete stavať rodinný dom, sme tu pre vás. V našom katalógu projektov nájdete 60 rôznych projektov rodinných domov od kompaktnejších až po tie luxusné. Sme špecialisti na stavbu pasívnych montovaných drevodomov a za roky skúseností máme stovky spokojných zákazníkov. Pridajte sa k nim aj vy.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov