30. augusta 2023

Malé domy – výhody a nevýhody. Pre koho sú určené?

Malé domy. Majú kompaktnejšie rozmery a to patrí medzi ich hlavné výhody. Sú lacnejšie a preto dostupnejšie pre širšie skupiny obyvateľov. Zároveň ich napasujete na prakticky akýkoľvek pozemok. Tu však zoznam benefitov zďaleka nekončí. Poďme sa teda pozrieť, prečo ešte sa oplatí vybrať si menší dom a ktoré projekty nájdete v našej ponuke.

Na úvod treba povedať jedno. Malé domy sú podceňované. Pri výbere novej domácnosti hľadá väčšina ľudí veľké, priestranné bungalovy. Nemusí však ísť vždy o to najlepšie riešenie. Menšie rodinné domy totiž v sebe ukrývajú viaceré nezameniteľné výhody. Nižšie si ich zhrnieme.

Malé domy a ich výhody

Súčasná ponuka stavebných pozemkov na Slovensku je rozmanitá. Vznikajú na ornej pôde v blízkosti miest, vo svahoch, po zbúraní starých domov atď. Vďaka tomu nie je každý pozemok dokonalý štvorec. Mnohé, najmä v intraviláne dedín, sú skôr dlhé a úzke. Alebo v obciach, kde nie je dostatok voľného miesta na výstavbu, vyrastajú domy na skutočne skromnej ploche.

Práve v tom spočíva čaro malých domov. Vďaka svojim kompaktným rozmerom zvyčajne nie je problém ich napasovať kamkoľvek. Uprostred starej banskej dediny ako celoročnú chatu, na dlhý a úzky pozemok, kde stál starý dom … Fantázii a hlavne realizácii sa medze nekladú.

Druhou nespornou výhodou je cena. Menší dom znamená menšie množstvo použitého materiálu a menšie množstvo vykonanej odbornej práce. To sa zákonite musí odraziť na obstarávacej cene.

K tomu ešte treba pripočítať aj menšie prevádzkové náklady. V menšom dome netreba vykurovať a chladiť tak veľký priestor ani toľko svietiť. Výsledkom teda budú menšie faktúry za elektrinu (a plyn). 

Nevýhody malých domov

Hlavnou nevýhodou malých domov je fakt, že vám časom môže byť v ňom tesno. Napríklad, ak v ňom plánujete bývať iba krátky čas. No potom sa vaša rodina rozrastie. Ako budú deti rásť, budú aj oni potrebovať čoraz viacej osobného priestoru. 

Pre koho sú malé domy ideálne?

Existuje viacero vhodných adeptov na bývanie v malom dome. V prvom rade sú to mladí ľudia, ktorí si hľadajú vlastné bývanie. Na prvé roky spoločného života je tento typ bývania ideálny. Pokiaľ neplánujú rodinu, môžu v tomto type domu zostať po celý svoj život.

Druhú skupinu tvoria staršie ročníky. Keď totiž odídu deti z domu, zostane veľká časť domácnosti nevyužitá. Navyše odchodom do dôchodku klesá príjem do rodinného rozpočtu. Platiť prevádzkové náklady za veľký bungalov teda nemusí byť vôbec jednoduché. Práve v takom prípade je výhodné presťahovať sa do niečoho menšieho.

malé domy sú populárne viac ako kedykoľvek predtým

Malé montované domy v našej ponuke

V našom katalógu projektov môžete nájsť viacero malých domov. 

Najmenší z nich je Bungalov 41. Zastavaná plocha predstavuje 63 m2 a úžitková 48 m2. Preto ho hravo napasujete na akýkoľvek typ pozemku. Hoc aj extrémne malý, nakoľko rozmery domu sú 10,5 x 6 metra. 

Tento domček obsahuje všetko, čo na každodenné bývanie potrebujete. Do domu sa vstupuje cez zádverie. Z neho sa potom pokračuje do chodby, ktorá je srdcom domu. Prepája totiž pravú časť domu, kde sídli kuchyňa s obývačkou a ľavú časť, kde sa nachádza izba, šatník kúpeľňa a WC. 

Do kategórie malé montované domy patrí aj Bungalov 44. Zastavaná plocha je len 61,75 m2 + 16,9 m2 prestrešenie terasy. Úžitková plocha je prakticky rovnako veľká ako pri predchádzajúcom projekte. Do domácnosti sa vstupuje cez zádverie a chodbu. Tá spája priestrannú izbu, kúpeľňu s WC a hlavne rozľahlú kuchyňu s obývačkou. Z tejto časti domu sa zároveň vstupuje na prestrešenú terasu.

Veľmi praktický projekt, ktorý patrí do kategórie malé drevodomy, je aj náš Bungalov 45. Ide o riešenie s dvoma veľkými izbami, ktoré môžu slúžiť ako spálňa, detská alebo hosťovská izba či pracovňa. Ďalej tu nájdeme technickú miestnosť, samostatné WC, kúpeľňu a veľkú kuchyňu (so samostatnou špajzou) a obývaciu izbu. Zastavaná plocha je v tomto prípade 80 m2 a úžitková 65 m2. 

Tip na záver

Malé drevodomy dokážu pokryť základné potreby na vlastné bývanie. Preto pokiaľ zvažujete tento typ domu, nenechajte sa odradiť. Nakoľko sme špecialisti na výstavbu montovaných drevodomov na Slovensku a v Čechách, budeme radi ak sa na nás obrátite. Poradíme vám pri výbere projektu a do troch mesiacov vám postavíme váš vysnívaný dom. 

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov