18. septembra 2023

Zimná záhrada vám otvorí nevídané možnosti. Pre toto si ju zamilujete

Zimná záhrada. Drevená, murovaná či kovová. Nech už je z akéhokoľvek materiálu, vždy má jedno spoločné. Veľmi rýchlo sa stane novým srdcom domácnosti. My si dnes povieme, čo sa skrýva za týmto čarom a prečo by ste sa pre zimnú záhradu mali rozhodnúť. 

Rodinný dom má mnoho výhod. Jedným z nich je aj možnosť tráviť voľný čas v exteriéri domácnosti. Ideálne s rodinou a priateľmi na terase napríklad pri grilovačke. Má to však jeden háčik. Počasie. 

Pobyt na terase je extrémne závislý od ročného obdobia (a miery vašej otužilosti). Zvyčajne sa dá používať od mája do septembra. Mimo tejto sezóny zvyčajne terasa zíva prázdnotou. Existuje však riešenie, ako využívať daný priestor 365 dní v roku. Je ním zimná záhrada.

Samotný pojem evokuje súvislosť so záhradkárčením. V minulosti tomu tak bolo a v zimnej záhrade ľudia mali ľudia zvyčajne umiestnené teplomilné rastliny z vonku, ktoré by neprežili zimu. Ako najsvetlejšie a najchladnejšie miesto v dome to bola ideálna lokalita. Dnes je všetko inak. 

Zimná záhrada prevzala predovšetkým funkciu celoročne využívateľnej terasy. 

Aké sú výhody zimnej záhrady?

Zimnú záhradu si zamilujete. Je to predovšetkým vďaka niekoľkým jedinečným benefitom, ktoré tento priestor ponúka. 

  • Celoročne obytný priestor - podstatnou výhodou zimnej záhrady je fakt, že sa dá využívať celoročne. Pri správne zvolenom návrhu je v nej príjemne počas všetkých štyroch ročných období. 
  • Multifunkčné miesto - zimná záhrada sa dá využiť rôzne. Záleží teda na vás ako tento priestor využijete. Či bude mať pôvodný účel a budete v nej zimovať rastliny alebo si z nej spravíte druhú obývačku.
  • Svetlo a teplo počas zimných mesiacov - od jesene do jari je slnečných lúčov ako šafranu. A to negatívne pôsobí na naše zdravie, náladu a energiu. Vlastnosti zimnej záhrady môžu pomôcť tieto negatívne javy eliminovať. Vďaka veľkým presvetleným plochám na vás dopadne každý slnečný lúč.
  • Zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti - investovať do zimnej záhrady sa oplatí aj z dlhodobého hľadiska. Vo finále vám totiž pomôže zvýšiť cenu nehnuteľnosti.

Negatíva zimnej záhrady

Pokiaľ máme  hovoriť o nevýhodách zimnej záhrady, určite je dôležité spomenúť cenu. Tá vychádza predovšetkým od zvoleného materiálu (viac o tom si povieme nižšie). Treba však počítať, že cena zimnej záhrady bude tak či tak niekoľko tisíc eur. 

Potom je tu samozrejme potreba údržby. V praxi totiž ide o ďalší priestor, ktorý v rámci domácnosti treba udržiavať - vysávať, umývať a pod. A taktiež sa oň musíte starať z vonka.

Zabudnúť nemôžeme ani na zvýšené náklady na energie. Pokiaľ budete chcieť zimnú záhradu aktívne využívať počas chladnejších dní, zrejme sa nevyhnete tomu, aby ste v nej zakúrili. Naopak v lete tam môže byť až prihorúco. Takže klimatizácia bude zrejme nutnosť.

Zimná záharada za domom
Prestrešená terasa za domom je základ pre budúcu zimnú záhradu

Z akých materiálov sa robí zimná záhrada?

Pri výstavbe zimnej záhrady sa spravidla používajú tri materiály:

  • murovaná zimná záhrada - nosné zvislé prvky sa stavajú z muriva (tehla, pórobetón). Tento typ je masívnejší a mal by svojim vzhľadom zapasovať do celkovej koncepcie rodinného domu a záhrady
  • drevená zimná záhrada - v tomto prípade murivo nahradzuje drevo. To sa používa aj na prestrešenú časť. Jednotlivé prvky sú tenšie a celkovo zimná záhrada pôsobí ladnejším dojmom
  • kovová zimná záhrada - používa sa predovšetkým hliník. Preto ide o najdrahší variant, no treba dodať, že daný materiál je najstálejší a prakticky bezúdržbový. 

Podstatným prvkom pri zimných záhradách je samozrejme sklo. Pri nevykurovaných zimných záhradách sa používa obyčajné sklo. Inak sa štandardne aplikuje dvojsklo a na strechu bezpečnostné sklo. 

Zvolený materiál, typ skla a samotná veľkosť zimnej záhrady podstatne ovplyvňuje to, koľko za ňu zaplatíte.

Na čo si dať pozor pri výbere zimnej záhrady?

Vybrať, postaviť a užívať zimnú záhradu sa zdá ako jednoduchá záležitosť. Opak je pravdou. Odborníci sa zhodujú na tom, že je dobré zimnú záhradu plánovať ešte predtým než sa začne stavať dom. A do projektu domu ju rovno zapracovať. 

Ďalej je dôležité, aby zimná záhrada tvorila harmonický prvok s celým domom. To znamená zladiť jej konštrukciu napríklad s rámami dverí a okien. Pokiaľ si v tomto bode neveríte, obráťte sa na odborníkov.

Realizáciu zimnej záhrady treba zveriť do rúk spoľahlivej a overenej firme. V opačnom prípade hrozí, že sa zanedbá nejaký prvok pri výstavbe. Následne môže nastať problém s rosením okien, zatekaním vody cez presklenú strechu a pod. 

Zimná záhrada sa niekomu môže zdať ako zbytočnosť. Avšak tí, čo ju už majú, nedajú na ňu dopustiť. Stále však platí to, čo bolo povedané vyššie. Je dobré ju plánovať ešte pred stavbou domu. Pokiaľ hľadáte firmu, ktorá vám vysnívaný dom postaví, obráťte sa na nás.

V našom katalógu projektov nájdete vyše 60 rôznych domov a spoločne nájdeme riešenie, ako vami vybraného domu zapracujeme zimnú záhradu.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov