29. septembra 2023

Celoročne obývateľná chata na kľúč? S nami žiaden problém

Celoročne obývateľná chata na kľúč je nový trend. Čoraz viac ľudí chce totiž tráviť čas v prírode počas všetkých štyroch ročných období. Je však možné takú chatu postaviť? My v tom máme jasno. Viac si povieme v článku nižšie.

Chalupárčenie si zažíva za poslednú dekádu nevídaný rozmach. Niet sa čomu diviť. Zdravý životný štýl a s ním súvisiaci pobyt v prírode láka ľudí na chaty v odľahlejších kútoch Slovenska. Takto strávený víkend dokáže rýchlo a efektívne dobiť “baterky” v ľudskom tele. 

Pre veľa ľudí je však chalupárčenie iba sezónne. Najmä staršie chaty nie sú stavané na bývanie v prechodnom a hlavne zimnom období. Aj preto dnes mnohí hľadajú celoročne obývateľnú chatu. Teda takú, ktorá si drží svoju teplotu, vykúriť ju netrvá dlho a hlavne to veľa nestojí.

Čo všetko však vie poskytnúť celoročne obývateľná chata svojim majiteľom?

Celoročne obývateľná chata a jej výhody

Prvé dva body sme spomenuli na začiatku. V prvom rade je to celoročné využitie. Chatu teda využívate vtedy, kedy potrebujete. Na Vianoce, Silvestra, Veľkú noc či cez leto. Kedykoľvek chcete zmeniť prostredie, môžete nájsť útočisko práve na chate.

Potom tu máme samotný pobyt v prírode. Najmä pre ľudí žijúcich v meste to môže predstavovať jedinečnú príležitosť ako si obnoviť svoje duševné aj fyzické zdravie. Navyše pokiaľ si vyberiete dobrú lokalitu, môže celoročne obývateľná chata znamenať východisko na turistiku či lyžovačku. 

Zabudnúť nemôžeme ani na všestranné využitie chaty. Cez leňošenie pri krbe, spomínanú turistiku až po grilovačky s kamarátmi. Záleží len na vás, ako tento priestor využijete.

Celoročne obývateľná chata je zároveň aj investícia do budúcnosti. Do budúcnosti bude tento druh nehnuteľnosti pravdepodobne získavať na cene. Pokiaľ vám navyše nevadí zdieľať chatu s cudzími ľuďmi, môžete ju začať aj prenajímať. To vám vie taktiež priniesť nejaké peniaze navyše do domáceho rozpočtu.

Nevýhody celoročne obývateľnej chaty

Popri výhodách sa patrí spomenúť aj negatíva. Tento typ nehnuteľnosti vás samozrejme bude niečo stáť. Jedna vec je obstarávacia cena. Celoročne obývateľná chata na kľúč vás vyjde na niekoľko desiatok tisíc eur. K tomu ešte treba pripočítať aj cenu pozemku, inžinierskych sietí a vnútorného vybavenia. 

Kapitolou samou o sebe sú potom prevádzkové náklady. Chatu bude nutné v zimnom období minimálne temperovať. Ďalej tu máme poplatky za vývoz odpadu, daň z nehnuteľnosti, elektrinu, vodu… 

Ako sme však spomínali vyššie, ak sa rozhodnete chatu aspoň čiastočne prenajímať, môže vám to pomôcť vykryť prevádzkové náklady.

K negatívam treba započítať aj dochádzanie. Chata by mala byť umiestnená čo najbližšie k vášmu domovu. Ak totiž musíte dochádzať viac než hodinu, časom vám to začne prekážať. Prestanete sa na víkendovú rekreáciu tešiť a čo je najhoršie, obmedzíte počty výjazdov na chatu.

celoročne obývateľná chata počas výstavby

Celoročne obývateľná chata na kľúč v našej ponuke

Náš katalóg projektov je navrhnutý pre širokú škálu nehnuteľností. Primárne sa zameriavame na rodinné domy, no nájdete tam aj niekoľko projektov, ktoré spĺňajú nároky na celoročne obývateľnú chatu. Pre svojich zákazníkov ponúkame tri štandardy dokončenia. Hrubá stavba, holodom a dom na kľúč. 

Z katalógu sme pre vás vybrali tri projekty. 

Prvým z nich je Bungalov 41. Ide domček, ktorý je na celoročne obývateľnú chatu ako stvorený. Zastavaná plocha je 63 m2 a vďaka kompaktným rozmerom (10,5m x 6m) sa zmestí aj na menší pozemok. Dispozícia chaty je tvorená zádverím, chodbou, veľkou obývacou izbou spojenou s kuchyňou, izbou, šatníkom, kúpeľňou a samostatným WC. Pri dome na kľúč je cena 76 240€. 

Ďalej tu máme Bungalov 44. Jeho hlavnou výhodou je veľká prestrešená terasa s plochou takmer 17 m2. Samotný dom zaberá ďalších 61,75 m2. Členenie budúcej chaty je tvorené chodbou, ktorá všetky miestnosti v dome - spálňu, kúpeľňu s WC, technickú miestnosť a hlavne kuchyňu a obývačku. Práve z nej sa vychádza terasu. Cena pri výstavbe na kľúč vychádza 76 670€.

Posledným adeptom je Bungalov 9. Zastavaná plocha je v tomto prípade 85,95 m2 pri rozmeroch 13,1m x 7,3m. Dom tvorí priestranná obývacia miestnosť s kuchyňou, dve samostatné izby, kúpeľňa, špajza, technická miestnosť a WC. Celoročne obývateľná chata na kľúč stojí 90 900€. 

Tip na záver

Rozhodli ste sa nechať si postaviť celoročne obývateľnú chatu na kľúč? Tak v tom prípade budeme radi, ak sa na nás obrátite. Sme špecialisti na výstavbu montovaných drevodomov na Slovensku a v Čechách. Za roky našej existencie máme za sebou stovky postavených domov a tisícky spokojných zákazníkov. Pridajte sa k nim.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov