15. októbra 2023

Ako vybrať projekt rodinného domu? Stačí sa držať týchto rád

Projekt domu. Tento dokument dokáže výrazne ovplyvniť to, ako dobre a pohodlne sa budete cítiť vo vašej domácnosti. Stačí jeden zanedbaný detail a už to nebude ono. Preto výberu resp. návrhu projektu treba venovať veľkú pozornosť. Dnes si preto povieme na aké prvky sa pri výbere projektu rodinného domu sa treba zamerať.

Výstavba domu si vyžaduje mnohé. Čas, peniaze, energiu… Do tohto zoznamu patrí aj projekt domu. Môže mať rôzne podoby. Od základných dokumentov potrebných pre získanie stavebného povolenia cez kompletnú architektonickú štúdiu s 3D vizualizáciami. 

V tomto prípade záleží na vás, do akej miery prepracovanosti projektu domu pôjdete. Niekto si dokáže sám v hlave vizualizovať ako bude vyzerať jeho dom, keď nadobudne reálne kontúry. Iný potrebuje už dopredu vidieť výsledok. Samozrejme treba počítať s tým, že čím zložitejší a detailnejší bude projekt rodinného domu, tým vyššia bude suma. 

Kapitolou samou o sebe je katalógový projekt rodinného domu. Takto viete za rozumnú sumu získať komplexný balík dokumentov potrebných na výstavbu domu. 

Treba však počítať s tým, že vám daná dispozícia domácnosti nemusí úplne zapasovať. V závislosti od toho, kto daný projekt ponúka je viac alebo menej možné vykonávať nejaké úpravy (posúvať priečky, upravovať veľkosť miestností a pod.)

Čo všetko zohľadniť pri výbere projektu rodinného domu?

Pri výbere projektu domu je potrebné zohľadniť nasledovné:

  • stavebný pozemok
  • veľkosť domu
  • rozpočet
  • funkčnosť

Stavebný pozemok môže okresať vaše možnosti

Stavebná parcela je prvý limitujúci prvok pri výbere projektu rodinného domu. Nie každá má totiž dokonalý štvorcový pôdorys. Neraz sa stavia na dlhých a úzkych pozemkoch po odstránení starého domu. V praxi to potom znamená nutnosť prispôsobiť projekt domu reálnym podmienkam. 

Nemusí to však byť nič hrozné. Napríklad v našom katalógu projektov nájdete vo filtri (sekcia “tvar”) možnosť vybrať si iba z domov, ktoré sú prispôsobené napríklad na spomínané dlhé a úzke pozemky.

Podobné problémy môže narobiť aj svahovitosť pozemku. Samozrejme najlepšie je stavať na rovine. Avšak najmä v hornatešjích častiach Slovenska je to prakticky nemožné. Preto aj s takýmto podstatným detailom sa musí pri projektovaní domu počítať.

jeden z našich projektov domov

Náš tip

Ešte skôr než pôjdete za projektantom alebo si začnete vyberať katalógový projekt, zájdite na obecný resp. mestský úrad na mieste, kde plánujete stavať. Mali by vám vysvetliť, aké dokumenty sú potrebné na získanie stavebného povolenia a aké sú prípadné obmedzenia. 

Niektoré obce povedzme neumožňujú stavbu domu s rovnou strechou alebo stavba nemôže byť vyššia než stanovená hranica.

Veľkosť domu si treba dobre rozmyslieť

Veľkosť domu býva zradná. Väčšina ľudí chce bývať v dostatočne priestrannom dome. Pri výbere projektu domu to preto býva podstatný prvok. Tu sa však treba zastaviť a zodpovedať si niekoľko základných otázok. Neraz veľký dom nemusí byť to najlepšie riešenie.

  • Máte resp. plánujete rodinu?
  • Ak áno, chcete pre každé dieťa vlastnú detskú izbu?
  • Budú k vám chodiť často návštevy?
  • A budú u vás prespávať? (potrebujete hosťovskú izbu?)
  • Kde plánujete sami (aj s rodinou a kamarátmi) tráviť najviac času?

Neraz sa totiž stáva, že ľudia plánujú veľký dom, ktorý je potom nevyužitý. Treba si uvedomiť, že napríklad deti môžu byť relatívne dlhý čas spolu v jednej detskej izbe. Následne pomerne skoro odchádzajú napríklad na vysokú školu a izby tak po väčšinu roka zostávajú prázdne. 

Aj malý dom však môže mať svoje nevýhody. Pri každodenných činnostiach vám neraz môže chýbať dostatočný odkladací priestor alebo súkromie. Veľkosť domu preto dobre zvážte. Veľká domácnosť vás bude stáť viac peňazí pri výstavbe, ale aj prevádzke. Malý dom vás neskôr môže limitovať. 

Rozpočet býva rozhodujúci

Stavebný pozemok aj veľkosť domu sú dôležité, posledné slovo však máva rozpočet. Môžete si totiž priať poschodový dom s hosťovskou izbou, no pokiaľ naň nebudete mať peniaze, ostane len snom. 

Dôležité je si stanoviť jasný a realistický rozpočet. V ňom treba počítať s nečakanými výdavkami. Pomôcť s rozpočtom vám môže niekto, kto má so stavbou domu skúsenosti. Ideálne osoba, ktorá sa aktuálne pohybuje v stavebníctve a má prehľad čo koľko stojí. 

Jednoduchším riešením je potom nechať si dom postaviť firmou napríklad do fázy holodomu (prípadne na kľúč). Už na začiatku tak budete vedieť, koľko vás daná stavba vyjde. A pokiaľ budú dobre nastavené zmluvné podmienky, nemusíte sa báť nečakaných výdavkov.

Zlá funkčnosť môže pokaziť dobrý pocit z bývania

Pri výbere projektu rodinného domu je dôležité myslieť aj na jeho výslednú funkčnosť. Zvážte, ktorú miestnosť budete ako využívať, kde budete tráviť najviac času… Ideálne je mať vyčlenenú dennú a nočnú časť domu. 

Praktické je myslieť aj v dlhodobom horizonte. Napríklad či bude možné pretvoriť pracovňu na detskú izbu a potom hosťovskú alebo budú izby iba ako odkladací priestor.

Zle rozvrhnutá domácnosť vás bude hnevať deň čo deň dovtedy, kým budete v dome bývať. Preto si dajte záležať aj na tomto bode. Pýtajte sa ľudí, ktorí už bývajú čo by pri plánovaní svojej domácnosti spravili inak a čo si naopak pochvaľujú. Určite si nechajte poradiť aj od samotného projektanta. Má predsa len väčšie skúsenosti.

Výber projektu rodinného domu nie je ľahká vec. Ak sa totiž rozhodnete zbrklo, môže vás to stáť peniaze navyše alebo naopak budete šetriť tam, kde netreba. Prajeme vám teda len tie správne rozhodnutia. 

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov