30. októbra 2023

Oplotenie domu – poradíme ako vybrať to správne

Plot okolo domu. Len málokto si uvedomuje jeho celkový význam. Oplotenie domu totiž neslúži len ako bariéra oddeľujúca jeden pozemok od druhého. Úloh, ktoré zohráva je oveľa viac. Napríklad správne zvolený plot poskytuje súkromie, tlmí hluk z ulice či zvyšuje atraktívnosť domu. Aj preto pri jeho výbere treba zvážiť viac než len to, ako bude vyzerať.

Keď už je dom hotový. To je presne fáza, kedy väčšina ľudí začína uvažovať nad tým, ako bude vyzerať oplotenie domu. V tomto momente však býva investičný rozpočet značne vyčerpaný. Hlavným kritériom pri výbere plotu okolo domu je v takom prípade cena.

Lacný však nie vždy znamená dobrý. Navyše, jednoduchý plot nemusí plniť všetky funkcie, ktoré by mal.

Na čo slúži plot okolo domu?

Keď sa povie plot okolo domu, prvé čo vám zrejme napadne je ochrana pred neželanými hosťami. Veru je to tak. Primárnou úlohou plotu je zabrániť vstupu cudzích osôb (a zvierat) na váš súkromný pozemok. Tento účel hravo zvládne prakticky akákoľvek mechanická prekážka. Preto sa často volia klasické pletivové ploty. Sú relatívne lacné a praktické.

Oplotenie domu však môže slúžiť aj na vytvorenie súkromia. Najmä v prímestských oblastiach sú stavebné pozemky pomerne malé. Domy sú na seba natlačené ako to len stavebný zákon umožňuje. Výsledok je potom jasný. Nájsť kúsok súkromia na vlastnej záhrade je prakticky nemožné. Preto ako huby po daždi vyrastajú okolo domov vysoké betónové ploty.

Ďalšia dôležitá funkcia oplotenia spočíva v jeho estetickom prínose. Plot by totiž mal vhodne dopĺňať celkový dizajn domu a jeho okolia. Zároveň dokáže oživiť okolie domu a zvýšiť jeho atraktivitu. 

Poslednou podstatnou funkciou plotu je jeho oddeľovacia schopnosť. Správne zvolený plot dokáže napríklad znížiť hluk z ulice alebo čiastočne obmedziť prašnosť. Tento fakt treba zohľadniť najmä v prípade, že váš dom stojí na frekventovanej ulici (alebo priamo hlavnej ceste). 

oplotenie domu má svoj význam už pri výstavbe

Aký plot si vybrať pre váš dom?

Výber plotu preto nie je jednoduchá úloha. Samozrejme podstatnú rolu bude zrejme zohrávať rozpočet. Treba zodpovedať otázku či nie je lepšie s výstavbou oplotenia okolo domu radšej počkať (a našetriť), než robiť narýchlo kompromisy. 

  • Pletivový plot - rokmi osvedčená klasika. Hodí sa predovšetkým tam, kde je nutné oplotiť väčšie plochy. Dobrou správou je, že dnes už existujú rôzne varianty pletív, ktoré pôsobia okázalejším dojmom. Cena takéhoto plota je však stále dostupná. Pokiaľ sa však nerozhodnete nechať zarásť pletivo napríklad brečtanom, nebudete mať prakticky žiadne súkromie.
  • Betónový plot - drahšie a masívnejšie riešenie. Takýto plot však pôsobí už na prvý pohľad honosne. Zároveň poskytuje relatívne veľké súkromie a dobre tlmí hluk. Má však dve zásadné nevýhody. Je relatívne drahý a v lete z neho dlho do noci sála teplo a prehrieva tak vzduch okolo domu.
  • Kovový plot - ide o zrejme najdrašie riešenie so všetkých. Najmä ak sa bavíme o ploty z hliníka. Tie sú farebne aj materiálovo stále. Zároveň vedia poskytnúť dostatočné súkromie. Na druhú stranu sú však cenovo náročné.
  • Kombinovaný plot -  jedno z najčastejších riešení. Neraz možno nájsť domy, ktoré z ulice majú kovový plot, ale zvyšok pozemku je tvorený kombináciou betónových stĺpikov a pletiva poprípade drevených líšt. Pokiaľ je takýto variant dobre nakombinovaný, niet mu čo vytknúť.

Samotný výber plotu tak či tak zostane na vás. V prvom rade by ste sa mali zamyslieť, čo od plotu očakávate. Či má pôsobiť len ako mechanická bariéra alebo bude spĺňať aj ďalšie funkcie, ktoré sme spomínali vyššie.

Tip na záver

Ste ešte na začiatku a iba plánujete výstavbu domu? Potom sme tu pre vás. Špecializujeme sa na výstavbu nízkoenergetických montovaných drevodomov. V našom katalógu projektov nájdete vyše šesťdesiat rôznych návrhov domov, ktoré vám postavíme kdekoľvek na Slovensku a v Čechách. Staňte sa aj vy jedným z našich spokojných zákazníkov.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov