30. novembra 2023

Zruby vs. drevodomy. Rozdiely zbadáte na prvý pohľad, jedno však majú spoločné

Zruby a drevodomy. Na prvý pohľad ide o jednu a tú istú stavbu. V skutočnosti sú však rozdiely väčšie, ako by sa mohlo zdať. Dnes si preto povieme, aké sú základné odlišnosti medzi oboma typmi stavieb. Zhrnieme si ich výhody, nevýhody a pre koho je povedzme taký zrub vhodný.

Drevo je na Slovensku základný stavebný materiál. Je tomu tak už stovky rokov. Najmä vo vyššie položených oblastiach boli drevenice takmer jediným typom rodinného domu. S príchodom pálených tehál tento trend postupne upadol. O zrub sa bolo treba pravidelne starať, zatiaľ čo murované domy boli takmer bezúdržbové. 

Dnes však zruby pomaly, ale isto zažívajú renesanciu. Niet sa čomu diviť. Na rozdiel od iných typov rodinných domov, majú drevenice svoje nezameniteľné benefity.

Zruby a ich výhody

To, čo jasne oddeľuje zrubové domy od konkurencie, je ich vzhľad. Niekto by ho nazval prírodný, iný rozprávkový alebo rustikálny. Fakt je ten, že drevenice vďaka svojej konštrukcii resp. priznanej vonkajšej fasáde majú skutočne špecifický dizajn. Ten v porovnaní s ostatnými modernými domami pôsobí jedinečne. 

Treba však dodať, že môže pôsobiť aj ako päsť na oko. Ako sme spomínali vyššie, zruby resp. drevenice boli špecifické pre severnejšie oblasti Slovenska. Preto drevenica v okolí Senca alebo Nových Zámkov je skôr krok vedľa. 

Druhým benefitom je rýchlosť výstavby. Moderné zrubové domy sa väčšinou predpripravia v krytej hale a na stavenisku sa už “iba” spájajú. Vďaka tomu je možné postaviť zrub na kľúč za niekoľko mesiacov. 

Čoraz častejšie sa v stavebníctve a bývaní kladie dôraz na ekologickosť. V tomto má drevenica skutočne navrch. Drvivá väčšina prvkov je z dreva, prípadne drevovláknitej dosky či celulózy. Ide teda o plne recyklovateľné stavebné materiály s minimálnym zaťažením životného prostredia. 

Nevýhody zrubových domov

Aj v prípade dreveníc nájdeme niekoľko nevýhod. Začnime dizajnom. Vzhľadom na podstatu zrubu, prestupuje drevo prakticky všade. Je preto takmer nemožné zariadiť intriér ľubovoľne podľa predstáv majiteľov. Tak či onak bude potrebné prispôsobiť sa rustikálnemu dizajnu. Tento fakt sa niekomu môže zdať ako obmedzujúci.

Druhým negatívom je cena. Pokiaľ má zrub predstavovať plnohodnotný rodinný dom, jeho obstarávacia cena sa môže vyšplhať podstatne vyššie, ako v prípade iných stavebných materiálov.

V neposlednom rade je nutné myslieť na údržbu. Hoci je drevo impregnované rôznymi olejmi, lakmi a podobne, stále si bude vyžadovať z času na čas starostlivosť. To platí pre interiér aj exteriér.

Drevodomy ako moderné drevenice?

Montované drevodomy predstavujú akýsi modernejšiu verziu zrubov. Ich spoločným znakom je totiž drevo. Podobne ako pri dreveniciach, aj pri drevodomoch je nosný rám obvodových múrov, priečky a krov z dreva. Čo sa týka ekologického dopadu je na tom veľmi podobne.

Potom však začínajú výraznejšie rozdiely. Drevodomy sú totiž stavané tak, aby svojim majiteľom poskytovali štandardné vymoženosti moderných domácností. Interiér aj exteriér je vzhľadovo neutrálny. To dáva domácim široké portfólio možností v akom štýle si svoj dom zariadia. Nie sú teda ničím limitovaní.

Zároveň je možné takýto dom umiestniť prakticky do ktorejkoľvek lokality na Slovensku. Nikde tak nebude pôsobiť ako veľmi výrazný a nehodiaci sa prvok.

Rovnako ako pri zruboch, aj v prípade drevodomov je možná rýchla výstavba. V našom prípade sme schopní postaviť montovaný drevodom na kľúč už za tri mesiace. 

malý dom

Pre koho je vhodný zrub či drevodom?

Aj zrub aj drevodom majú svoje špecifiká a výhody. Zrub sa však stále hodí skôr na rekreáciu ako chata v horách, než ako plnohodnotný rodinný dom. Naplno si tak môžete užívať rustikálny nádych, ktorý vás tak skoro neomrzí.

Naopak drevodom je skôr praktickejší. Je možné ho využívať aj ako chatu, no primárne sa stavia najmä ako plnohodnotný rodinný dom. Vďačí za to svojej všestrannosti, rýchlosti výstavby a dostupnej cene. 

Tip na záver

Pokiaľ sa teda rozhodnete pre stavbu drevodomu, určite si pozrite náš katalóg projektov domov. Sme stavebná firma špecializujúca sa na výstavbu nízkoenergetických montovaných drevodomov na Slovensku a v Čechách. V oboch krajinách máme stovky realizovaných stavieb a spokojných zákazníkov. Pridajte sa k nim aj vy.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov