18. marca 2024

Zvažujete odhlučnenie steny v rodinnom dome? Takéto sú vaše možnosti

Odhlučnenie steny je proces, ktorý sa štandardne realizuje už počas výstavby rodinného domu. Dodatočné odhlučnenie je totiž podstatne náročnejšie. Časovo aj finančne. My si dnes povieme, na čo myslieť pri stavbe domu, aby jeho akustické vlastnosti tlmili hluk. 

Bývanie v dome má svoje jedinečné výhody. Medzi ne patrí podstatne väčší kľud a súkromie. V dome sa vám len ťažko stane, že budete počuť plakať susedove dieťa alebo vás v nedeľu ráno zobudí hluk príklepovej vŕtačky. A predsa nemusí byť všetko také ružové. 

Pokiaľ sa pri výstavbe podcenia akustické vlastnosti domu, môže sa do interiéru prenášať hluk z vonku. Predsa len aj život na vidieku je plný ruchov. Od motorových kosačiek cez hospodárske zvieratá až po hluk dopravy. Poďme si teda povedať, na čo si dať pozor práve pri stavbe rodinného domu, aby ste neskôr nemuseli riešiť odhlučnenie steny.

Orientácia domu voči ulici

Vybrať projekt domu je náročná vec. Aby toho nebolo málo, treba pri výbere myslieť aj na orientáciu domu voči ulici. Nočná časť domu by totiž mala byť čo najďalej od zdroja hluku (ulice). V noci si tak môžete byť istí, že vás neprekvapí okolo idúce nákladné auto alebo motorka. Váš spánok tak nebude nič rušiť.

Rovnako dôležité je aj samotné rozvrhnutie domu. Technická miestnosť by mala byť čo najďalej od spálni a detských izieb. Podľa súčasných trendov sa práve na tomto mieste zhromažďujú zariadenia, ktoré generujú hluk – práčka, sušička, kotol a pod. 

Konštrukcia domu

Rodinné domy sa dnes stavajú z rôznych materiálov. Pálenej tehly, porobetónu, dreva či slamy. Každý z týchto materiálov má svoje lepšie alebo horšie akustické vlastnosti. V zásade však platí, že čím je materiál pórovitejší, tým lepšie izoluje. Teplo, ale aj hluk. Kľúčom je totiž vzduch uzatvorený vo vnútri stavebného materiálu. Ten veľmi dobre bráni prechodu tepla aj zvukov.

V tomto má svoju nezameniteľnú výhodu práve drevostavba. Výplň stien totiž tvorí minerálna vlna, ktorá sama o sebe funguje veľmi dobre na odhlučnenie steny. Ak je minerálnou vlnou zaizolovaná aj fasáda, máte takpovediac vyhrané. Ide však o niečo drahšie riešenie, ako v prípade polystyrénu. Avšak určite vás vyjde menej, než dodatočné akustické úpravy stien v domácnosti.

odhlučnenie stien v rodinnom dome zvyčajne nie je potrebné

Pozor na okná a dvere

Okná a dvere predstavujú pomerne veľké plochy na obvodových stenách domu. Navyše, sú podstatne tenšie, ako vonkajšie múry. Prenos hluku cez okná je preto väčší. Z tohto dôvodu je potrebné dbať na kvalitné okná a vchodové dvere. Dôležitý je tzv. index nepriezvučnosti - Rw. Čím vyššie je toto číslo, tým lepšie okná a dvere tlmia prechod zvuku cez ne. 

Vyššiu počiatočnú investíciu však oceníte počas celého života v dome. Kvalitnejšie okná totiž majú menšie úniky tepla, takže budete šetriť náklady na vykurovanie a chladenie.

Dodatočné odhlučnenie steny

Keď sa vyššie spomenuté kroky zanedbajú, môže byť potrebné dodatočné odhlučnenie steny. V takom prípade sa montuje špeciálna akustická izolácia na steny vo vnútri domu. Záleží, čo konkrétne chcete odizolovať. Pokiaľ hluk z vonku, aplikuje sa táto izolácia na obvodové steny. Ak niektorú z izieb, napríklad technickú miestnosť, montuje sa na vnútorné priečky.

Samotné riešenie záleží od toho, ako veľmi chcete danú stenu odhlučniť. Podľa toho sa následne “nabaľuje” hrúbka izolácie. Tie najtenšie začínajú na zhruba 3,8 cm vrátane 12,5 mm sadrokartónu, ako finálnej pohľadovej úpravy. Hrúbka však môže narastať až do úctyhodných 15 cm. 

Mäkké materiály v domácnosti tlmia hluk

Určite ste si to všimli aj vy. Vojdete do prázdnej miestnosti a zvuk sa tam odráža, ako v katedrále. Akonáhle ju však zaplníte nábytkom a bytovými doplnkami, izba je odrazu tichšia. Nie je to nič prekvapivé. Mäkké materiály z akých je tvorený napríklad gauč, závesy, koberce dokážu pohlcovať zvuk a tým tlmia zvuk. 

Preto skôr než sa rozhodnete odhlučňovať stenu, skúste svoju domácnosť najskôr zariadiť. Môžno budete sami prekvapení, ako účinne tlmia hluk bytové doplnky.

Tip na záver

Ak sa chcete vyhnúť problémom s dodatočným odhlučnením stien, stavte na istotu, stavte na nás. Naša firma sa špecializuje na stavbu nízkoenergetických montovaných drevodomov na Slovensku a v Čechách. V katalógu projektov nájdete vyše 60 jedinečných riešení dispozícii rodinných domov. A tá najlepšia správa na záver. Dom na kľúč vám postavíme už za 3 - 4 mesiace od podpisu zmluvy. Pridajte sa k našim spokojným zákazníkom aj vy.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov