30. apríla 2024

Terasa pri dome – užitočné informácie a inšpirácie

Terasa pri dome sa rýchlo a ľahko stáva najobľúbenejším miestom v domácnosti. Ide totiž o všestranne využiteľnú plochu pri rodinnom dome. Aby však plnila svoj účel, musí byť správne navrhnutá a postavená z vhodných materiálov. Preto vám prinášame tipy a odporúčania týkajúce sa letnej terasy pri dome.

Rodinný dom má množstvo jedinečných miest. Pre niekoho je to kuchyňa, kde sa varia dobroty, pre iného obývačka, ktorá je epicentrom zábavy pri návštevách. A potom je tu terasa. Práve tá skôr či neskôr uchváti všetkých obyvateľov domu aj každého hosťa. Len málo čo sa vyrovná grilovačke alebo rannej káve na terase.

Z čoho postaviť terasu?

Pokiaľ sa chceme baviť o materiáloch vhodných na terasu, musíme si ju rozdeliť na dve časti. Jednu tvorí podlaha, druhú prestrešenie. 

“Spodok” terasy vzniká ešte pri výstavbe domu. Zvyčajne je to betónová platňa. Jej povrch je však nepekný. Preto musí prísť na rad povrchová úprava. Rýchlym, jednoduchým a vďačným riešením je keramická dlažba. Tá je prakticky bezúdržbová. Na trhu je celé spektrum rôznych farebných prevedení a motívov, takže si vyberie aj ten najnáročnejší klient. Treba však dodať, že môže pôsobiť dosť chladne.

Druhým, často používaným riešením je podlaha z dreva. Tento prírodný materiál vplýva na človeka oveľa príjemnejšie, než keramická dlažba. Drevo sa väčšinou neukladá priamo na betón, ale na špeciálny rošt. Vďaka tomu je tento typ podlahy čiastočne tepelne odizolovaný. Ide o detail, ktorý oceníte najmä počas chladnejších večerov. 

Drevo má však jednu podstatnú nevýhodu. Treba sa o neho pravidelne starať. Najmä, ak terasu neplánujete mať prestrešenú. Kombinácia dažďu, mrázu a slnka dokáže dať drevu poriadne zabrať. Preto minimálne raz za dva až tri roky budete musieť všetky drevené prvky natrieť opätovne lazúrou resp. iným ochranným prípravkom.

Na pomedzí keramickej dlažby a dreva sú tzv. WPC dosky. Ide o kompozitný materiál, ktorý je zložený z dreva a umelej hmoty. Má nezameniteľný vzhľad dreva, no je odolný voči škodcom, hubám a poveternostným podmienkam. Je teda časovo stabilný a aj po rokoch si zachová svoje vlastnosti. Jeho cena je však pomerne vysoká. Zaručene je drahší než klasické drevo resp. keramická dlažba.

Materiál na prestrešenie terasy

Otázka prestrešenie terasy je rovnako dôležitá, ako samotná podlaha. Zakrytie terasy totiž umožňuje jej využitie aj v momente, kedy prší. Zároveň môže poskytnúť ochranu aj pred slnkom. Opäť tu existuje niekoľko materiálových možností. Niektorí ľudia uprednostňujú iba “klasické” slnečníky, ktoré majú za úlohu chrániť pred slnkom. Zvyčajne sa však uplatňujú komplexnejšie riešenia.

Okolo terasy sa vystavá konštrukcia, ktorá nesie prestrešenie. Najpoužívanejšie sú dva základné materiály:

  • drevo - výhody aj nevýhody dreva sme spomenuli vyššie. Rovnako, ako pravidlá platia aj v tomto prípade. Dôležité je, aby sa drevené prvky nedostávali do kontaktu s vodou. Inak sa rýchlo objavia drevokazné huby a škodcovia. Zaujímavá je tiež kombinácia, kde sú nosné stĺpy vymurované napríklad z pálenej tehly a drevo slúži iba na krov.
  • kov - čoraz častejšie si ľudia vyberajú rôzne kovové a hliníkové prestrešenie terasy. Najmä v prípade hliníkového prevedenia ide o bezúdržbové riešenie, ktoré si zachováva svoj vzhľad po dlhé roky. Na druhú stranu je toto riešenie cenovo náročné.

Pri prestrešení terasy treba zvážiť aj samotné prestrešenie. To môže byť plné, napríklad zo škridly, plechu a pod. Na terasu v tomto prípade nebude toľko svietiť slnko a vo väčšine prípadov nie je nutné riešiť tienenie. 

Druhou možnosťou je sklolaminát. Ten môže byť úplne číry, teda prepustí takmer všetko slnečné žiarenie. Alebo podľa prevedenia môže časť slnečného svitu zachytávať. Pri tomto riešení je však zvyčajne potrebné doriešiť aj vhodné tienenie terasy.

Inšpirácie na terasu

Ako bude vo finále vaša terasa vyzerať resp. z akého bude materiálu, by malo vychádzať z dizajnu vášho domu. Pokiaľ máte moderný dom s plochou strechou, podlaha a prestrešenie z dreva by mohlo pôsobiť negatívne. Naopak, ak máte tradičnejší rodinný dom, určite sa drevených prvkov nebojte. Na internete je možné nájsť množstvo rôznych inšpirácií na terasu.

Postaviť terasu svojpomocne alebo si vybrať firmu?

Ide o klasickú dilemu, na ktorú neexistuje jednoduchá odpoveď. Pokiaľ ste domáci kutil a máte čas (prípadne chcete čo to ušetriť), môžete sa pustiť do výstavby svojpomocne. Treba si však uvedomiť, že terasa musí byť postavená tip top. Prípadné vady na kráse si každý rýchlo všimne. 

Pokiaľ výstavbu terasy zveríte do rúk firme, preberá za svoje dielo plnú zodpovednosť. Preto by ho mala odovzdať v stopercentnom stave. Tento luxus však bude znamenať, že budete musieť načrieť do svojho vrecka.

Tip na záver

Ak o terase ešte len snívate a chystáte sa stavať, určite si pozrite náš katalóg projektov. Špecializujeme sa na výstavbu drevodomov na Slovensku a v Čechách. Za roky našej existencie sme postavili stovky domov a máme tisícky spokojných zákazníkov. Pridajte sa k nim aj vy.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov