31. mája 2024

Na výrub stromov potrebujete povolenie, inak vám hrozí pokuta. Existujú však aj výnimky

Výrub stromu na pozemku. Často ide o rýchlu a jednoduchú záležitosť trvajúcu pár minút. Málokto však vie, že na túto činnosť potrebujete povolenie. Teda všetko sa odvíja od istých pravidiel stanovených zákonom. Pokiaľ však literu zákona porušíte, hrozí vám pokuta. Dnes si preto povieme všetko podstatné, čo o výrube stromov na vlastnom pozemku potrebujete vedieť.

Nebýva to ničím výnimočným. Na pozemku máte strom, ktorý je už za zenitom a začína chradnúť. Alebo je na hranici pozemku a presahuje k susedovi, ktorému vadia padajúce listy. Poprípade vám strom zavadzia pri plánovej výstavbe rodinného domu. Dôvodov môže byť nespočetne veľa. Jedno je však isté. Strom je treba vypíliť. A tu nastáva kameň úrazu.

Zbrklý výrub stromu sa nemusí vyplatiť

Niekto by totiž zobral motorovú pílu alebo si zavolal špecializovanú firmu a strom spílil. Táto zbrklosť sa však nemusí vyplatiť. Existuje totiž zákon č.543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny, ktorý jasne hovorí o tom, za akých podmienok je možné strom vyrúbať. A tiež o sankciách, ktoré vám hrozia v prípade, že zákon porušíte.

Na spílenie stromu totiž treba mať súhlas od obce. Každé mesto a dedina by mala mať špeciálne tlačivo so žiadosťou na výrub stromu. V ňom sa okrem osobných údajov vypĺňajú aj základné údaje o drevine, ktorú chcete spíliť, dôvod vypílenia a približné umiestnenie stromu na pozemku. Za žiadosť sa platí administratívny poplatok. Jeho výšku si určuje samotná obec a zvyčajne sa pohybuje od 10€ vyššie.

Spomínaný zákon tiež hovorí o tom, čo sa stane, ak strom vyrúbete bez povolenia. Nelegálne spílenie stromu vás môže vyjsť až na 3319,98€ pri fyzickej osobe a 23 235,74€ pri právnickej osobe. 

Dobrá správa je, že existujú určité výnimky, kedy žiadosť na výrub stromov na vlastnom pozemku nepotrebujete.

Kedy povolenie na výrub stromov nie je nutné

Pred plánovaným spílením je každý strom nutné najskôr zmerať. Konkrétne vo výške 130 cm nad zemou. Meria sa obvod. Pokiaľ je do 40 cm, máte vyhrané. Jeho výrub nemusíte nikde hlásiť ani žiadať o povolenie. V prípade, že je tento obvod väčší, musíte absolvovať celý proces s povolením. 

Treba podotknúť, že záleží aj kde sa strom nachádza. Ak totiž chcete spíliť strom v záhradkárskej osade alebo na pozemku evidovanom, ako záhrada, môže mať obvod kmeňa až 80 cm. Rovnako tak súhlas nie je potrebný ani v situácii, kedy je bezprostredne ohrozený život človeka alebo hrozia značné škody na majetku. 

Posledná výnimka platí na dreviny inváznych druhov. V tomto prípade nepotrebujete povolenie na výrub nech už má strom akýkoľvek obvod kmeňa.

Nové zmeny v zákone

22. mája 2024 poslanci schválili novelu spomínaného zákona. Podľa nej sa zmenia pravidlá výrubu stromov. Po novom bude možné okrem iného spíliť dreviny s priemerom až 60 cm vo výške 130 cm nad zemou.

Pozor na náhradnú výsadbu

Ruka v ruke s vypílením stromu je aj tzv. náhradná výsadba. Ide o povinnosť vysadiť za spílenú drevinu dva stromy. Malo by ísť o geograficky pôvodné a tradičné druhy. Náklady na výsadbu a následná údržba po dobu troch rokov ide na náklady žiadateľa. Ak sa rozhodnete túto povinnosť ignorovať, hrozí vám pokuta až do výšky 6 638,78€. 

Tip na záver

Chystáte sa stavať? Tak potom ste na správnom mieste. Naša spoločnosť sa špecializuje na stavbu rodinných domov na Slovensku a v Čechách. Inšpirujte sa v našom katalógu projektov a my vám vybraný dom postavíme na kľúč už za tri mesiace.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov