14. júna 2024

Pultová strecha – výhody, nevýhody a domy s pultovou strechou v našej ponuke

Pultová strecha. V porovnaní s inými druhmi striech je menej známa a populárna. To sa však s postupom času mení. Nie je to prekvapujúce. Pultová strecha má v porovnaní s inými typmi striech svoje nezameniteľné výhody. Aj preto sa dnes zameriame na výhody a nevýhody domov s pultovou strechou.

Začnime však postupne. Na úvod si musíme priblížiť, čo to tá pultová strecha vlastne je.

Čo je pultová strecha?

Tak, ako sme spomínali v úvode, ide o jeden z typov striech. Ľudia si ju často zamieňajú s plochou alebo naopak sedlovou strechou. Nie sa čomu diviť. Má totiž niečo z oboch. Pultová strecha patrí medzi šikmé strechy. Je tvorená jednou strešnou rovinou a dažďovú vodu odvádza iba na jednu stranu. Na jej koncoch sú vždy dve štítové steny.

Ide teda o akúsi polovičnú sedlovú strechu. A prečo si ju ľudia mýlia s rovnou strechou? Odpoveď je jednoduchá. Kvôli nízkemu sklonu. Ten začína na úrovni 3°, čo je pre laika takmer rovina. V tomto prípade sa používa falcovaný plech, ktorý dokáže spoľahlivo odviesť zrážkovú vodu. Pri väčšom sklone sa používajú klasické strešné krytiny, ako sú keramické alebo betónové škridly.

Výhody domu s pultovou strechou

Pokiaľ zvažujete dom s pultovou strechou, určite zbystrite pozornosť. Tento typ strechy má viacero jedinečných výhod. Jednou z nich je nadčasový dizajn. Skutočne ide o tvar strechy, ktorý dodá každému domu moderný vzhľad, ktorý len tak rýchlo nevyjde z módy. 

Druhou výhodou je rýchla a jednoduchá konštrukcia strechy. To sa môže pretaviť aj do výslednej ceny strechy, ktorá by mala byť nižšia, ako napríklad v prípade sedlovej strechy. Dôležitý je aj fakt, že pultová strecha má menšie tepelné straty. A v prípade podkrovia poskytuje väčšiu využiteľnosť priestoru.

Nevýhody domov s pultovou strechou

Pokiaľ sa pozrieme sa súčet nevýhod, zistíme, že ich veľa nie je. Azda jediným negatívom môže byť práve príliš odvážny dizajn. A ten sa veru nemusí hodiť do každej lokality. Najmä v pôvodných centrách niektorých obcí môže pultová strecha pôsobiť ako päsť na oko. 

Pre koho je pultová strecha vhodná?

Určite pre tých, ktorí chcú stavať na vyššie zmienených výhodách. Teda nadčasovosti, jedinečnom vzhľade, menších tepelných stratách či väčšej využiteľnosti priestoru v podkroví. Často sa však zabúda na fakt, že pri pultovej streche steká voda iba na jednu stranu. To je priam ideálne, pokiaľ staviate na užšom pozemku a potrebujete dom situovať, čo najbližšie k hranici pozemku.

Pultová strecha na dome

Domy s pultovou strechou v našej ponuke

Pokiaľ hľadáte projekty na domy s pultovou strechou, nemusíte chodiť ďaleko. V našej ponuke máme hneď dva. Začnime tým menším. 

Bungalov 21

Ide o jedinečne riešený dom s rozmermi 15 x 10 m. Do domácnosti sa vstupuje cez zádverie. Nasleduje chodba, cez ktorú je možné vstúpiť do dvoch priestranných izieb, kúpeľne s WC, technickej miestnosti alebo kuchyne s obývačkou. Cez obývaciu izbu vojdete aj do spálne, ktorá má samostatné WC. 

Hrubá stavba vás vyjde na 48 200€. Do fázy holodomu vám bungalov 21 postavíme za 117 040€ a na kľúč ho získate už za 126 810€. 

Projekt 18

Projekt 18 patrí medzi naše najväčšie a najluxusnejšie projekty. Rozmery domu sú 17,94 x 17 m a má až 5 izieb, podkrovie a dvojgaráž. Do domácnosti vstúpite cez zádverie. Dostanete sa do chodby, ktorá spája dennú a nočnú časť domu. Na ľavej strane sa nachádza obývacia miestnosť s kuchyňou (plus špajza). 

Na pravej strane nájdeme tri veľké izby. Jedna z nich má samostatnú kúpeľňu s WC a šatník. Z chodby sa ide do ďalšej kúpelne (s prechodom do sauny) a práčovne. Nájdeme tu aj schody na poschodie, kde je galéria a pracovňa. Zo zádveria sa dostaneme do technickej miestnosti, samostatného WC a dvojgaráže.

Cena tohto luxusného domu s pultovou strechou začína na 84 580€ pri hrubej stavbe. 231 090€ vás vyjde holodom a bezstarostný dom na kľúč stojí 250 420€.

Tip na záver

Nech už sa rozhodnete pre dom s akýmkoľvek typom strechy, určite si pozrite náš katalóg projektov. Nájdete v ňom inšpiráciu na viac než 60 rôznych domov. Zároveň vám ako špecialisti na montované drevodomy ponúkame svoje služby. Akýkoľvek projekt z nášho katalógu sme schopní postaviť už za tri mesiace od podpísania zmluvy.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov