Potrebujete zistiť majiteľa pozemku, aby ste ho mohli kúpiť? Kedysi ste museli zájsť na Katastrálny úrad. Dnes vám postačí pár klikov na internete. Treba však vedieť kde. Preto vám dnes predstavíme jednu webstránku, ktorá vám umožní rýchlo a jednoducho zistiť majiteľa pozemku. Následne sa pozrieme aj na postup pri kúpe.
V prvom kroku sa zameriame na zistenie majiteľa. Kľúčovým pre túto činnosť bude Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky. Ten našťastie prevádzkuje webstránku, ktorá sa skrátene nazýva Mapka.
Ako zistiť majiteľa pozemku pomocou Mapky?
Najskôr je nutné kliknúť na túto stránku. Otvorí sa vám webstránka s mapou Slovenska. Do vyhľadávacieho okna môžete zadať konkrétne katastrálne územie, na ktorom sa pozemok nachádza. Alebo sa postupným priblížením dostanete na konkrétnu lokalitu.
Pre lepšiu orientáciu v rámci mapy odporúčame prekliknúť si podkladové mapy z ZBGIS na Ortofoto. Tým získate mapu, ktorú poznáte napríklad z Google Maps. Pozor. Pokiaľ príliš priblížite mapu, zmení sa na katastrálnu, takže nebuďte prekvapení.
Po kliknutí na konkrétnu parcelu vám vyskočí reCAPTCHA. Ide o nástroj, ktorý má zabrániť zneužívaniu stránky. Stačí zakliknúť Nie som robot a stránka už bude pracovať normálne.
V ľavej časti sa vám zobrazí:
- O akú parcelu ide - parcela typu C/E
- Stručný situačný nákres
- Celková výmera parcely
- Parcelné číslo
- Katastrálne územie
- Obec
Ďalej vidíte:
- Vlastníka/vlastníkov pozemku - vo väčšine prípadov aj adresou trvalého bydliska. Po kliknutí na konkrétne meno zistíte aj podiel
- Záznam o stavbách - pokiaľ kliknete na symbol domčeku, zobrazí sa vám aj súpisné číslo o existujúcej stavbe na danej parcele.
- Ďalšie informácie - po kliknutí na symbol i sa vám zobrazia údaje:
- číslo listu vlastníctva
- výmera parcely v m2
- druh pozemku - napríklad zastavaná plocha a nádvorie, záhrada, vinica a pod
- spôsob využívania pozemku
- umiestnenie pozemku
- spoločná nehnuteľnosť
- druh právneho vzťahu
- druh chránenej nehnuteľnosti
Ďalej je možné získať aj List vlastníctva. Ten však má iba informačný charakter a nemožno ho použiť na právne úkony.
Kúpa pozemku v skratke
V prvom kroku sme sa zamerali na zistenie majiteľa pozemku. Teraz sa pozrieme na to, ako postupovať v prípade, že máte o danú parcelu záujem. Pomocou vyššie spomínaného postupu je možné si dohľadať majiteľa konkrétneho pozemku vrátane adresy.
Teraz už záleží len na vás, ako budete postupovať. V zásade máte dve možnosti. Buď danú osobu kontaktovať pomocou listu alebo za ním zájsť osobne. Pokiaľ vás netlačí čas, odporúčame napísať list, v ktorom predstavíte svoj záujem o kúpu, necháte na seba kontaktné údaje a navrhnete osobné stretnutie. Cenu, ktorú ste ochotní zaplatiť zatiaľ nespomínajte.
Ak vás tlačí čas, môžete sa za vlastníkom pozemku vydať osobne. Treba sa však pripraviť na to, že môže byť dosť zaskočený.
Preskočme teraz fázu osobného stretnutia a vyjednávania. To je iná kapitola. Počítajme však s tým, že vaše rokovanie bolo úspešné. V takom prípade nasleduje vyhotovenie kúpno predajnej zmluvy a návrh na vklad do katastra. Na internete nájdete množstvo vzorových zmlúv, je však lepšie nechať to na odborníkov. Vyhnete sa tak komplikáciám na katastri.
Pri prevode väčšej sumy odporúčame využiť tzv. notársku úschovu. Kupujúci pošle peniaze na účet notárovi, kde zostanú až do doby, kedy kataster prepíše pozemok na nového vlastníka. Notár následne pošle peniaze predávajúcemu. Obe strany sú tak chránené pre prípad akýchkoľvek problémov.
Po podpise zmluvy musí jedna zo strán zaniesť kúpno predajnú zmluvu aj s návrhom na vklad na príslušný Katastrálny úrad. Ten žiadosť spracuje a v prípade, že nemá výhrady dôjde k prepisu. Potom môžete začať pozemok naplno využívať.
Tip na záver
Napríklad na ňom postaviť nový rodinný dom. Samozrejme po splnení všetkých legislatívnych úkonov. Inšpirujte sa v našom katalógu projektov rodinných domov a vyberajte z vyše 60 jedinečných domov. Na kľúč vám ktorýkoľvek z nich postavíme už za tri mesiace.