25. apríla 2019

Všetko čo potrebujete vedieť pred montážou elektriny

Koľko vydržia elektrické rozvody v montovanom dome na kľúč ????? Prečo je dôležitá detailná príprava pred montážou elektriny? Na čo by ste rozhodne nemali zabudnúť, aby ste si v budúcnosti ušetrili starosti?

Partia profesionálov, o ktorej sme písali v ostatnom blogu, má okrem vykurovacieho systému Caleo na starosti aj elektrinu. Na Vašej stavbe montovaného domu na kľúč ich uvidíte potom, ako sa začne etapa holodom. Chvíľu pred nimi chlapi urobia izoláciu do stien minerálnou vlnou a postarajú sa o fólie. Potom už prichádzajú elektrikári, ktorí na stavbe pobudnú jeden deň. „Namontujeme bleskozvod a naťaháme káble,“ popisujú v kocke práce, ktoré majú pod palcom ????.

Možno vám hlavou beží otázka, koľko elektrina vydrží a či nebude potrebné po dvadsiatich rokoch meniť všetky rozvody. „Môžem vás uistiť, že nebude. Rozvody sú totiž z kvalitných medených káblov so zvýšenou odolnosťou proti šíreniu plameňa????. Meď má veľmi dlhú životnosť, môže vydržať aj sto rokov,“ hovorí vedúci partie elektrikárov. Spoločnosť Mirano montuje do realizovaných stavieb zástrčky Legrand, ktoré sú otestované niekoľkými desiatkami rokov a v súčasnosti sú najkvalitnejšie na trhu.

Základom je plánovanie ????

Je to rýchla a čistá práca, no práve tu je nesmierne dôležitá spolupráca s klientom. „Dôležité je, aby bol pripravený, lebo priamo na mieste si s ním prechádzame, kde budú zástrčky, vypínače, svetlá, aké bude ich ovládanie,“ zdôrazňuje elektrikár.  Klient by podľa neho mal ešte predtým navštíviť kuchynské štúdio, aby vedel, kde bude varná doska a kde bude stáť mikrovlnka či umývačka riadu. „Taktiež by bolo dobré, aby kvôli zásuvkám vedel aj rozmiestnenie nábytku. Aby mal predstavu, kde chce mať posteľ, písací stôl, prípravu na internet, vedľa ktorých mu ich potom namontujeme.“

V kuchyni býva podľa jeho skúseností najväčší problém. Veľmi často sa totiž stáva, že klienti netušia, kde by zástrčky mali byť, ani to, ako vlastne ich budúca kuchyňa bude vyzerať.  „V tej chvíli sa na kuchynské štúdio mením ja a pomáham im,“ smeje sa. Stáva sa, že po takejto pomoci si to časom zákazníci rozmyslia a chcú dodatočne zmeny, čo už, žiaľ, v tomto štádiu nie je možné.

Ak váš projekt montovaného domu na kľúč ???? ešte len pripravujete, môže sa vám hodiť aj ďalšia praktická rada. „Zistite si, kde budete mať studňu a či k nej nebude potrebné viesť elektrinu. Alebo či nebude treba elektrinu k čističke odpadových vôd alebo či náhodou nebudete mať prečerpávačku na kanalizáciu. Na tieto veci totiž ľudia občas zabúdajú a neskôr sa mimoriadne ťažko riešia⌛.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov