30. júla 2020

Bungalov vo svahu? Žiaden problém, s týmto však treba počítať.

Ak je to možné, väčšina ľudí by uprednostnila možnosť stavať na rovinatom pozemku pred stavbou vo svahu. Avšak najmä v podhorských oblastiach je to obtiažne. Netreba však zúfať. Aj taký bungalov vo svahu má svoje čaro, no je potrebné počítať s niektorými komplikáciami. Ak ich prekonáte, odmenou bude jedinečný dom, v ktorom bude radosť žiť.

Bungalovy vo svahu sú dnes tak trochu raritou. Súčasná výstavba sa sústreďuje do okolia väčších miest, ktoré sú predovšetkým na rovine. Preto vyrastajú najmä štandardné typy domov. Neznamená to však, že by sa tento druh stavieb nedal postaviť aj vo svahovitom teréne. Začnime však pekne po poriadku a pozrime sa, ako postupovať v prípade, že chcete stavať bungalov v kopci.

Bez odborníkov sa to nezaobíde

Výstavba rodinného domu nie je lacná záležitosť. Preto netreba podceniť najmä prípravnú fázu. V prvom kroku je potrebné osloviť odborníkov - geológa, ktorý pomôže určiť, či je pôdne podložie dostatočne pevné a nehrozí zosúvanie pôdy. Ďalej geodet pomôže zamerať miesto vhodné na výstavbu domu a tiež sklon pozemku. 

V prípade, že je stavanie na pozemku vyhodnotené ako bezpečné, môžeme prejsť k príprave samostatnej stavby. Na výber je buď naprojektovanie domu na mieru, alebo výber projektu z katalógu. Dobrou správou je, že všetky projekty domov z nášho katalógu sú vhodné na stavbu vo svahu (v kopci) v prípade že sa podpivničia, alebo sa zdvihne základová doska o 1-1,5 metra oproti terénu.

Stavba vo svahu a úprava terénu

Pri stavbe bungalovu vo svahu existujú teda dve možnosti. Buď upraviť terén alebo sa mu stavbou prispôsobiť. Obidve riešenia majú svoje pre a proti.

V prvom prípade je snahou pozemok čiastočne zrovnať tam, kde sa bude nový dom stavať. Na pozemok je preto potrebné navoziť veľké množstvo zeminy. Tá by mala samozrejme aspoň niekoľko mesiacov prirodzene klesať, kým sa začne stavať. Na spevnenie svahu sa môže využiť napríklad aj systém zatrávňovacej dlažby.

Druhou možnosťou je vychádzať zo samotného pozemku a prispôsobiť sa mu. V tomto prípade existujú opäť dve možnosti. Môžete využiť svah a dom aspoň čiastočne podpivničiť. Získate tak nové priestory, ktoré môžete všestranne využiť. Napríklad ako sklad, posilňovňu,  spoločenskú miestnosť, alebo je možné využiť tento priestor ako garáž.

Niet nad ten pocit, keď ráno v zime nemusíte škriabať okná na aute a sadať do studeného interiéru svojho štvorkolesového tátoša. Nevýhodou tohto riešenia je vyššia cena výstavby. Podpivničenie bungalovu môže stavbu predražiť o 30 až 50%

Pokiaľ pivnicu nepotrebujete alebo nechcete, existuje ešte druhý variant. V tomto prípade sa dom “podvihne” pri stavbe základov nad úroveň terénu aspoň o meter pomocou debnenia. Následne sa takýto bungalov stavia rovnako ako tie na rovine. Jediný rozdiel je v tom, že vám na jednej strane domu budú trčať základy.  Ako veľmi budú základy trčať záleží od svahovitosti pozemku.

Nemusí však ísť nutne o negatívny jav. Betónový monolit môžete neskôr zakryť hlinou pri úprave okolia doma alebo ho priznať a iba upraviť omietkou. Poprípade využite priestor a pristavte vonkajšiu garáž alebo terasu. Takéto riešenie je o niečo lacnejšie, než je tomu v prípade podpivničenia. Treba však vyriešiť estetický “problém” s odkrytými základmi. 

Výhody a nevýhody bungalovu vo svahu

Nech už stavbu bungalovu prispôsobíte terénu akokoľvek, určite to bude stáť peniaze navyše. S určitými komplikáciami treba rátať pri výstavbe. Svahovitý terén môže spôsobiť problémy napríklad domiešavaču alebo pri vykládke stavebného materiálu. To je však problém, ktorý bude robiť vrásky na čele najmä stavbárom a nie vám. 

Na druhú stranu je tu niekoľko výhod, prečo stavať bungalov vo svahu. Svahovité pozemky bývajú podstatne lacnejšie, než tie na rovine. Pri troche šťastia ušetrené peniaze pokryjú náklady spojené s vyrovnávaním pozemku, dvíhaním domu nad úroveň terénu alebo výstavbou pivnice. 

Zároveň býva tento typ pozemkov zvyčajne na kopcoch, a teda poskytuje dokonalý výhľad na okolie. To je výhoda, ktorú vám bude každá návšteva závidieť. Navyše sa v tomto prípade nemusíte báť, že by vás pri prívalových dažďoch vytopilo. Voda totiž prirodzene ztečie a váš domov tak zostane ochránený. 

Stavať bungalov vo svahu má (tak ako všetko) svoje klady aj zápory. Na jednej strane ušetríte za pozemok, aby ste si následne trochu priplatili za stavebné úpravy na dome. Pokiaľ sa však na túto cestu vydáte, odmenou bude jedinečný domov pre vás a vašu rodinu s pekným výhľadom.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov