31. marca 2021

Tepelné čerpadlá – efektívne vykurovanie pre váš nový domov

Tepelné čerpadlá môžeme právom označiť za vykurovanie budúcnosti. Už v minulých rokoch malo o tento spôsob vykurovania záujem množstvo našich klientov a po zavedení povinnej energetickej triedy A0 ich počet ešte narástol. Viete, ako vám tento k prírode šetrný spôsob vykurovania pomôže znížiť prevádzkové náklady nehnuteľnosti?

Čo je to tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlá predstavujú efektívny spôsob vykurovania šetrný k životnému prostrediu. Na svoju činnosť využívajú obnoviteľnú energiu zo zeme, slnka, podzemnej vody alebo vzduchu. Túto energiu poskytuje okolité prostredie zadarmo a v takmer neobmedzenom množstve. Teplo z okolia dokážu tepelné čerpadlá previesť za pomoci dodanej energie na vyššiu teplotnú hladinu. Na plnohodnotné fungovanie tepelné čerpadlo spotrebuje len minimum elektrickej energie. V pomere k získanej tepelnej energii ide iba o cca jednu štvrtinu elektrickej energie. 

Tepelné čerpadlá nepotrebujú komín, plynovú prípojku či veľkú technickú miestnosť. Ide o jediný zdroj tepla, ktorý môže zároveň plniť aj funkciu klimatizácie.

Ako funguje tepelné čerpadlo – princíp

Hoci by sa to tak mohlo zdať, tepelné čerpadlo nie je žiadna novinka. Princíp tepelného čerpadla poznáme už viac ako 100 rokov. Konštruktérom vôbec prvého tepelného čerpadla na svete bol Slovák – Aurel Stodola. Jeho tepelné čerpadlo vďaka vode z blízkeho jazera dodnes vykuruje radnicu v Ženeve.

Tepelné čerpadlo funguje na podobnom princípe ako chladnička, len naopak. Jeho základom je uzatvorený okruh naplnený chladivom. Teplo vytvorené tepelným čerpadlom sa následne prostredníctvom vykurovacieho systému rozvádza do obytného priestoru. Každé tepelné čerpadlo, respektíve jeho chladiaci okruh, má 4 časti:

1.     Výparník

2.     Kompresor

3.     Kondenzátor

4.     Škrtiaci ventil

Typy tepelných čerpadiel

Tepelné čerpadlo potrebuje pre správne fungovanie 2 základné priestory – ochladzovaný priestor (zdroj tepla) a vyhrievaný priestor. Podľa druhu a funkčného usporiadania ochladzovaného a vyhrievaného priestoru rozoznávame viacero druhov tepelných čerpadiel.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda

Tento druh tepelného čerpadla odoberá energiu z vonkajšieho vzduchu a získané teplo využíva pre ohrev vody vo vykurovacom systéme, prípadne zásobníku teplej vody.

Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch

Toto tepelné čerpadlo odoberá teplo z vonkajšieho vzduchu a následne ohrieva vzduch vo vnútri budovy.

Tepelné čerpadlo vetrací vzduch/voda

Tepelné čerpadlo ochladzuje odvádzaný odpadový vzduch a odobraté teplo používa pre ohrev čerstvého vzduchu alebo vykurovanie a ohrev vody v objekte.

Tepelné čerpadlo zem/voda (vrt)

Tepelné čerpadlo odoberajúce prostredníctvom vrtu teplo z hĺbky pod povrchom zeme. Vo vrte sa nachádza plastová sonda, ktorá prenáša teplo medzi zemou a tepelným čerpadlom.

Tepelné čerpadlo voda/voda

Toto tepelné čerpadlo funguje vďaka teplu z geotermálnej vody. Voda je zo studne čerpaná do výmenníka tepelného čerpadla a po ochladení vrátená späť do zeme.

Tepelné čerpadlo Viessmann – vzduch/voda

V našich domoch používame kvalitné tepelné čerpadlá od firmy Viessmann, konkrétne druh fungujúci na princípe vzduch/voda. Tepelné čerpadlá značky Viessmann sú na trhu už niekoľko desaťročí. Vďaka správnej technológii a neustálemu zdokonaľovaniu pomáhajú udržať náklady na vykurovanie na nízkej úrovni. Okrem klasického použitia ako zdroj tepla, zabezpečujú aj príjemnú klímu a v prípade potreby privádzajú do domu osviežujúci chlad.

ako-funguje-tepelne-cerpadlo

Tepelné čerpadlá Viessmann sa vyznačujú mimoriadne tichým chodom, dobrými výkonovými hodnotami a vynikajúcou kvalitou spracovania. Nami používané tepelné čerpadlá typu vzduch a voda pozostávajú z tichej vnútornej a vonkajšej vzduch vedúcej jednotky. Vďaka maximálnej šírke 60 cm sa môžu vnútorné jednotky inštalovať v pivnici alebo aj v blízkosti obytných priestorov v technickej miestnosti.

Firma Viessmann ponúka ešte niekoľko výhod. Nakoľko sa jedná o čisto kúrenársku firmu, vedia okrem tepelného čerpadla zabezpečiť aj celú kotolňu a reguláciu. Iní výrobcovia sa špecializujú iba na tepelné čerpadlá a reguláciu, bojler, akumuláciu atď. je potrebné kombinovať s inými výrobcami. Spoločnosť Viessmann má na Slovensku vlastnú sieť servisov a podpory. To je pri iných značkách skôr výnimka a prípadný servis či opravy si musí zákazník zabezpečiť sám. 

Pohodlné a šetrné vykurovanie vďaka mobilnej aplikácii ViCare

S tepelným čerpadlom od firmy Viessmann získate aj možnosť regulácie vykurovania prostredníctvom internetu. Pomôže vám s tým intuitívna aplikácie z dielne spoločnosti – ViCare. Šikovná aplikácia vám pomôže regulovať teplotu vo vašom dome odkiaľkoľvek a zároveň cez ňu môžete kontrolovať aj stav zariadenia. V prípade prepojenia aplikácie prostredníctvom špeciálne vyvinutej aplikácie Vitoguide bude totiž vaše tepelné čerpadlo monitorované technikom. Žlté políčko vás následne v prípade potreby informuje o blížiacej sa údržbe a pri červenom políčku sa automaticky zobrazí kontakt na odborného servisného technika. Vaše tepelné čerpadlo tak môžete efektívne využívať úplne bez starostí. 

aplikacia vicare

Tepelné čerpadlá predstavujú prvú voľbu ako dosiahnuť úsporu nákladov na vykurovanie a zároveň aj šetriť životné prostredie. Ide o výbornú investíciu s pohľadom do budúcnosti. Prvotná investícia je síce vyššia, no rýchlo sa vráti vďaka nízkym prevádzkovým nákladom. Vykurovanie prostredníctvom tepelného čerpadla zároveň prispieva k zníženiu energetickej náročnosti budovy, a pomôže vám na ceste za dosiahnutím, po novom už povinnej, energetickej triedy A0

Všetky domy z našej ponuky vieme vybaviť kvalitným tepelným čerpadlom značky Viessmann. V prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať a spoločne nájdeme tú najvýhodnejšiu možnosť pre vás.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov