14. júna 2021

Domy so šikmou strechou: Aký typ šikmej strechy si vybrať?

Strecha je časť domu, na ktorej sa šetriť rozhodne neoplatí. Nielen, že výrazne ovplyvňuje celkový vzhľad domu, ale zároveň ovplyvňuje aj využitie priestoru, tepelnoizolačné vlastnosti domu či jeho životnosť. Väčšina laikov rozdeľuje strechy na rovné (ploché) a šikmé. Pri tomto základnom rozdelení však nekončíme. Aj v prípade, ak už ste sa rozhodli pre dom so šikmou strechou, budete si ešte musieť vybrať jej konkrétny typ. Poradíme, ako na to. 

Základné typy šikmej strechy

Za šikmú strechu považujeme strechu, ktorej sklon zodpovedá uhlu v rozmedzí 10 ° – 55 °. Hoci poznáme množstvo typov šikmej strechy, pre montované domy so šikmou strechou sa najviac hodia 3 druhy - sedlová, pultová alebo valbová strecha. 

Sedlová strecha

Sedlová strecha (nazývaná aj “Áčko”) predstavuje akúsi pomyselnú klasiku medzi typmi šikmých striech. Domy so sedlovou strechou sa stavajú už celé stáročia. Pre tento typ šikmej strechy je typická konštrukčná nenáročnosť – spojenie dvoch šikmých rovín s priamočiarym hrebeňom, pri ktorom stačia dva odkvapy. 

Sedlová strecha umožňuje použitie rôznych druhov krytím a zároveň, vďaka svojej jednoduchej konštrukcii, umožňuje jednoduchú a rýchlu montáž krytiny. Navyše tento druh strechy umožňuje aj najjednoduchšiu montáž solárnych panelov. 

Dom so sedlovou strechou je ideálnym riešením v prípade, ak plánujete využívať aj podkrovie.

dom so sedlovou strechou

Pultová strecha

Pultová strecha je typická jednou naklonenou rovinou s jednou pultovou a jednou odkvapovou hranou. Ide teda kvázi o spojenie plochej a šikmej strechy. V dnešnej modernej architektúre ide o jeden z najobľúbenejších druhov striech. Pultové strechy predstavujú materiálovo aj konštrukčne pomerne jednoduché riešenie. Najčastejšie sa na ne využívajú plechové strešné krytiny. Tento druh strechy účinne zamedzuje tepelným stratám, vďaka čomu prináša nižšie prevádzkové náklady. 

Dom s pultovou strechou bude ideálnym riešením napríklad v prípade, ak staviate na hranici pozemku. Oceníte ju aj v pri nízkoenergetických domoch, či vtedy ak túžite po dome so šikmou strechou, ktorý vynikne. 

dom s pultovou strechou

Valbová strecha

Valbová strecha na rozdiel od sedlovej strechy používa ešte ďalšie dve sklonené plochy, tvz. valby. Tento druh strechy je konštrukčne náročnejší ako sedlová strecha, vďaka čomu je možné rozdeliť odtok vody až do štyroch smerov. V porovnaní so sedlovou strechou je valbová považovaná za odolnejšiu voči nástrahám počasia. Pre valbovú strechu sa používajú rovnaké strešné krytiny ako u sedlovej strechy. 

Valbové strechy predstavujú najpoužívanejší druh strechy pri dnešných moderných bungalovoch. Domy s valbovou strechou vďaka tomu predstavujú akúsi klasiku medzi domami so šikmou strechou postavenými v posledných rokoch. 

dom s valbovou strechou

Rovná strecha versus šikmá strecha

Rovná strecha umožňuje o niečo racionálnejšie využitie priestoru, keďže neokresáva interiér poschodia. V porovnaní so šikmou strechou má však plochá strecha nižšiu životnosť a vyžaduje vyššie náklady na údržbu. 

Prečo si vybrať dom so šikmou strechou

Šikmá strecha zvláda lepšie nepriaznivé počasie než rovná. Je to najmä vďaka dostatočnému spádu, ktorý umožňuje lepšie odtekanie dažďovej vody. Väčšina šikmých striech je takmer bezúdržbová a krytiny ponúkajú dlhú životnosť. Základom kvality šikmej strechy je však jej poctivé spracovanie. Šikmé strechy sú preto v porovnaní s rovnými o niečo náročnejšie na výstavbu.

Výhody šikmej strechy:

  • životnosť,
  • priedušnosť,
  • odolnosť voči poveternostným vplyvom, 
  • využiteľnosť podkrovia,
  • bezúdržbovosť,
  • bezproblémové odvodnenie,
  • veľký výber strešnej krytiny.

Na záver

Rozmýšľate nad domom so šikmou strechou? Či už hľadáte dom s pultovou, valbovou alebo sedlovou strechou, v našom katalógu projektov nájdete množstvo domov so šikmou strechou navrhnutých tak, aby si z nich ľahko vybral každý. Neviete sa rozhodnúť, ktorý typ šikmej strechy bude pre váš vysnívaný dom tým pravým? Kontaktujte nás a radi s vami preberieme výhody a nevýhody každého riešenia s ohľadom na vaše možnosti a požiadavky.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov